• $15,9589
  • €17,0316
  • 948.816
  • 2380.9
29 Ekim 2011 Cumartesi

Yoksa İstanbul bizi yıkacak

Başkan Kadir Topbaş'ın 'Kral çıplak' sözleriyle başlayan, Başbakan Erdoğan'ın 'Vatandaş yıkmazsa biz yıkacağız' açıklamasıyla tırmanan tartışma, İstanbul ve Türkiye için son şans.
'İstanbul'u biz yıkalım' demiştim, aksi halde o bizi yıkacak. On binlerce cana mı yanacağız, Türk ekonomisinin hayat damarlarının kesilmesine mi?
Son pişmanlık fayda etmeyecek. Yeterince zaman kaybettik zaten. Başbakan Erdoğan'ın kararlılık tonu yüksek açıklamasından sonra dün medyaya baktığımızda şunu görüyoruz:
'Evet, bu riskli işi üstlenmek için zaman doğru, bunu Tayyip Erdoğan yapabilir.'
Sahip olduğu gücü, elinde tuttuğu iktidar imkanları ve geniş kesimler üzerindeki etki sahasıyla bunu Erdoğan başarabilir.
Eleştiriler yok mu?
Var elbette.
'Şimdi mi aklınız başınıza geldi?' diye soruluyor.
'Dokuzuncu iktidar yılında mı gördünüz gerçeği?' diye eleştiriliyor.
Haklılar.
Ne fark eder?
İstanbul'da büyük deprem olacak mı?
Büyüklüğü 7 civarında beklenmiyor mu?
Allah esirgesin ama bunu yaşayacağız.
Söyler misiniz kaç canımız gider, ne kadar maliyet çıkar ülkemize?
Van'da yaşadıklarımızla karşılaştıralım, yüreğimiz kaldırır mı?

GÜRSEL TEKİN'DEN TEMİNAT
Buna benzer konuşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'le yaptık. Deprem yazımdan sonra her ikisi de aradı, hem Başkan Topbaş hem Gürsel Tekin...
Tekin, Topbaş'ı eleştiriyordu. Başbakan'ı da... 'Sevgili Başkan' dedim, 'Tamam da gün bugün değil. İstanbul'u kurtarmak lazım. Bu, siyaset üstü bir konu. Partiler üstü bakın'. Tekin hak verdi, il başkanıyken depremi gündemine almıştı. Çok da etkiliydi. Ahh o Ankara bakışı yok mu?
Neyse...
Tekin'e sorular yönelttim, özellikle 'Neler yapılır, nasıl yapılır' üzerine düşüncelerini almak istedim.
Anladığım, hükümetin ve belediyenin 'radikal eylem planı'na yapıcı yaklaşacaklar.

'BAŞBAKAN HEMEN MECLİS'E GETİRSİN'
Tekin, 'Siz de somut öneriler getirin' sözlerim üzerine şunları söyledi:
'Çok kapsamlı çalışma ve raporlarımız var. İl başkanıyken yaptığım deprem çalışmalarına kendi partimden bile güldüler, 'Manyak mı bu?' diye şaşkınlıkla yaklaştılar. Başbakan ve Başkan bugün çok güzel laflar ediyor. Aslında dönüşüm için hiçbir yasal engel yok. Ama ciddilerse hemen Meclis'e getirsinler, yerel yönetim yasalarını kökten değiştirelim, daha başka ne gerekiyorsa yapalım. Biz varız, elimizi değil başımızı taşın altına koyarız. Riski hep beraber alalım.'

TOPBAŞ'IN İKİ GÖMLEĞİ
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan'ı Kadir Topbaş, deprem riskinin böyle güçlü biçimde tartışılmasından memnun. Ankara'daki yansımalarını ve bakanların değerlendirmelerini aktardı. Üstlenmeye hazır olduğu riskin farkındaydı. Bazı ilçe belediyelerini kentsel dönüşümle ilgili aleyhte kampanya nedeniyle yitirdiklerini söyledi. Ama kararlıydı. Aksi halde ileride vicdan azabı çeker. İstanbul'u daha sağlıklı ve güvenli yerleşim olanaklarına kavuşturmalı. Başbakan'ın kesin inançlılığını büyük şans ve fırsat olarak görüyor. Kendisine, bazı 'dostlarının' 'Topbaş gibi bir Başkan'ın bu gibi tarihsel sorumluluk dönemlerinde iki gömleği gardırobunda hazır tutması
gerektiği' yolundaki görüşlerini hatırlattım. 'Evet' dedi, 'Biri bayramlık diğeri idamlık'
Bizim ekonomi servisi de meslek odalarından ve iş dünyasından çok kapsamlı değerlendirmeler alıyor. Çok açık, eninde sonunda deprem İstanbul'u yıkmadan, biz İstanbul'u yıkabiliriz. Ortam müsait. Yıkım işte bunun için güzeldir, daha sağlamını yapmak için. Biz bunun takipçisi olacağız, ısrarla. Deprem kaderimiz olabilir. Ama hani o benzetme var ya... Kaderimiz, elimize düşen kağıtlardır. Onunla neler yapacağımız ise irademiz. Tek çare yıkım seferberliği. Şimdi değilse ne zaman?
Büyük Atatürk'ün bize emaneti Cumhuriyetimizin 88'inci yıldönümünü içtenlikle kutlarım.
Şehitlerimiz ve depremde yitirdiklerimiz için yüreğimiz buruk. Ama Cumhuriyetimizin gururu her daim içimizde.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor