• $15,9472
  • €16,7768
  • 928.663
  • 2393.6
31 Ekim 2010 Pazar

Yemek profesörünü nasıl yakaladım?

Kendine özgü üslubuyla televizyonlarda son zamanlarda çok dikkat çeken bir yemek programcısı var: NTV'den Vedat Milor. Bazen günün en yoğun saatinde, bazen zor geçen bir günün gecesinde tekrar programıyla ekranda beliriveriyor. Çok başarılı bir gurme...

O kadar afiyetle, keyifle yemek yiyor ve öylesine tatlı anlatıyor ki; dayanmak imkansız. Adamı günaha sokar...

Hele kahvaltı salonlarını, Beyti'yi, Konya restoranlarını nasıl tanıttı anlatamam.

İki üç gün önce tesadüfen karşılaştım, çok ilginç bir
görüntüydü.

Bu ara spor sayfalarımızla çok uğraşıyoruz ya...
Spor Müdürümüz Hakan Yaşar'la federasyona, kulüplere, ilgili kurumlara ziyaretlere gidiyoruz. Yeniliklerin, sürprizlerin devamı yolda.
Digitürk Genel Müdürü Ertan Özerdem ve Yardımcısı Kerem Ertan'la görüşüp yanlarından ayrıldık. İddia'nın Genel Müdürü Ahmet Sezer'le İstinye Borsa'da buluştuk. Fikir alışverişi yapıyoruz. Tam bu esnada gözüm yan masalardan birinde Vedat Milor'a takıldı. Az sonra hoş bir kadın yanına geldi, oturdu.

Biz sohbete devam ediyoruz. Ama arada gözüm onlara takılıyor, bir tuhaflık var. Masada iki şişe şarap duruyor ama Milor'un kadehi hep boş. Plastik büyükçe bir bardakta beyaz bir sıvı içiyor, ayran gibi...
Masadaki kadın yemeklerini afiyetle yiyor, Milor'un tabakları da boş. Kendisi yerken bütün millete izlettiren yemek profesörü, bu kez tek lokma ağzına atmıyor.  Dayanamadım, kalktım yanlarına gittim, kendimi tanıtıp, 'Sizin yüzünüzden olur olmaz saatte iştahımız açılıyor, bu yaptığınız reva mı, şu gördüğüm tabloyu bana bir anlatın lütfen' dedim, güldüler.
VEDAT MİLOR'UN 'ORUÇ' GÜNLERİ
Meğer Vedat Bey, yemeğe birkaç gün ara vermiş, detoks programına başlamış. 'İtalya'dan yeni döndüm, çok yedik; iki gün hiçbir şey yememem gerekiyor' dedi.

Peki ne içiyorsunuz?
'Bir çeşit arındırıcı, ilaç' yanıtını verdi.
Masadaki kadın ise Doluca'nın sahibesi Sibel Kutman Oral'mış.
Yemekler üzerine biraz konuşup, izin istedim yerime döndüm.
Vedat Milor, iki günlük orucuyla, yeni lezzetler için kendini hazırlıyor. Ama o görüntü doğrusu çok çarpıcıydı.


Türk basınında en çok küfredilen üç yazar?
Fikir ve seviyeli tartışma kısırlığı çeken Türk basınında son dönemin en iyi polemik konusu Beyaz Türkler oldu. Arkadaşlarım sağ olsun, harika iş çıkardılar, en ilginç isimlerle bu dizi-tartışmayı gayet başarılı biçimde sürdürdüler. İşte bugün Can Kıraç'ın analizleri nasıl da dikkat çekici... İlber Ortaylı ve Emre Kongar müthiş değerlendirmeler yapmıştı.

Beyaz Türk demişken, iki gece önce Habertürk'te Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı, Ertuğrul Özkök'ü konuk etmişti. Hevesle ekran başına geçtim. Üçü de tecrübeli, ilginç isimlerdi, televizyonda ne söyleseler izlenirdi. Kendi ifadeleriyle 'Babı Ali'nin en çok küfredilen üç gazetecisi' bir aradaydı. Hele Ertuğrul Özkök'le harika bir Beyaz Türkler tartışması yapılırdı. Tarihi arka planını da içeren hoş bir sohbet olabilirdi. Nedense 'light' geçmeyi tercih etmişler. Fakat o muhabbet de bir türlü beklenen kıvama gelemedi. Çok fazla 'abi abi' lafları olunca, tadı da kaçtı, konular kopuk kopuktu.
Sanki istemeden konuşuyorlardı. Hele kendilerini sıradan vatandaş gibi gördüklerini anlattıkları ve örnekler sıraladıkları bölüm biraz zorlama, hatta itici oldu doğrusu. Evet gazetecilerin de vatandaş gibi sıraya girmelerinde bir anormallik yok.

Ertesi gün Ertuğrul Bey'e mesaj attım, 'Büyük bir fırsat kaçtı' dedim. Meğer kendisi Altaylı ve Bardakçı'ya 'ciddi konulara girmeyelim' demiş. Belli ki siyasetten kaçmak istedi. Dün de bunları köşesinde yazmış. Baktım, çok memnun görünüyor, 'ördek sit-com' diye tanımlıyor.
Ertuğrul Bey, belki bazen dozunu kaçırdı ama gazetecilikte sitcom'u başarıyla uygulamıştı. Hep gündemi belirlemeyi başarmıştı. Ama galiba o akşam, farklı sularda yüzmek için iyi bir fırsattı, kaçtı. Sitcom'un bile nitelikli, muhabbetlisi makbul. Hayattan bahsetseniz dahi fark yaratıcı olabilirdi. Biraz mizah, biraz hiciv biraz da dedikodu bu üçlüye yakışırdı.

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Mersin'de film gibi operasyon! 50 adrese helikopter destekli uyuşturucu baskını

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı