• $15,9681
  • €16,8415
  • 932.809
  • 2393.61
14 Şubat 2011 Pazartesi

Van'da Kürt açılımı yapacak

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmayları, hafta sonu 'Kürt açılımı' yapacak.
Çarpıcı bir hikayesi ve perde arkası var, Adana'da öğrendim.
Kılıçdaroğlu ile birlikte 'İşsizlik kader değildir' mitingini izlemek üzere Adana'ya gittik. Dün, yol boyu izlenimler ve Kılıçdaroğlu'ndan açıklamalar aktarmıştım. Sırada Adana gözlemleri var.
Alana indiğimizde kalabalık bir karşılama grubu vardı. Faik Öztrak, Hurşit Güneş gibi ekonomi kurmayları hazırlık amacıyla bir gün önce gitmişler. 
Otobüse binildi, mitingin düzenlendiği Uğur Mumcu Meydanı'na kadar yeni parti marşları eşliğinde Adana turu yapıldı. Yolda ilgi iyiydi, balkonlardan ve trafikteki araçlardan vatandaşların coşkuyla el sallaması dikkat çekiciydi. Kadınların Kılıçdaroğlu'na sempatiyle baktıkları besbelli. Yol boyunca otobüsü durduran Kılıçdaroğlu, zaman zaman sokakta vatandaşla sohbet etti, bazen de kahvehanelere girerek onlarla çay içti. Hatta bir ara Akkapı semtine giden belediye otobüsüne bindi. Her fırsatta Umut Oran'ın da 'işadamı şapkasını çıkararak' siyasetçi kimliğiyle dükkanlara girdiğini, dert dinlediğini kayda geçirelim.

ÜST DÜZEY KORUMA
Adana'da ilk andan son dakikaya kadar emniyet çok dikkatliydi. Koruma önlemleri sıkıydı. Konvoy, İl Emniyet Müdür Yardımcısı düzeyinde takip edildi. Son dönemde her ilde aynı uygulama söz konusu. Özel bir hassasiyet gösteriliyor. Nitekim, otobüste gezi sonunda 'Adana emniyetimize çok teşekkür ederiz' anonsu yapıldı. Merkezden gelen bir talimat olduğunu düşünüyorum. Her türlü olasılığı, provokasyon ihtimalini düşünerek alınan bir tedbir söz konusu sanırım.

ADANA'DA KALABALIK NASILDI?
Ve miting alanındayız. Kalabalık oldukça iyi. Ama dün, rakamların abartıldığını gördüm. Gerçek şu: 12 Eylül referandumuna göre kitle, yüzde 15-20 civarında daha azdı. Ama meydan ve caddeler daha coşkuluydu. Umut Oran, kalabalık için 'Fena değil, daha iyi olmalı, olacak' dedi. İl Başkanı Adana'da sormuştu, dün telefonla bir kez daha aradı, 'Şahsen, kalabalıktan ziyade yollardaki havaya bakarım, o açıdan çok iyiydi, rakamı abartmayın, illa soruyorsanız, referandum öncesi eylülde kaç olduysa, 9-10 bin eksiğini hesaplayın' yanıtını verdim. Adana Milletvekili Tacidar Seyhan da aynı görüşte. Resmi olduğu gibi görüyor: 'Referandumda 3'se, bugün 2'ydi. Ama coşku daha yüksekti.'
Üstelik bir detay daha var: Referandum döneminde Kılıçdaroğlu hiç taşıma yaptırmamıştı, şimdi bölge illerden ve ilçelerden otobüslerle partililer Adana'ya getirildi.

HİTABETİ GELİŞİYOR
Kemal Bey'in miting konuşmasını baştan sona büyük dikkatle izledim, kürsüden izledim. Hitabeti günden güne gelişiyor. Çok çalıştığı için tecrübe de kazanıyor, vurguları kitleyi coşturmak için daha iyi kullanıyor. Bütün konuşmasını işsizliğe ayırdı, iyi de yaptı. Gerçek gündemi yakalamaya çalışıyor. Talimat vermiş, o Adana'da konuşurken bütün il başkanları kendi illerinde işsizlikle ilgili basın toplantısı düzenlemiş.
Ezan okunurken, hitabetine ara verdi. Sağ siyasetin terminolojisi olan 'bereketsiz bunlar' ifadelerini sık kullandı. Otobüsten de sürekli 'Dualarınızı bizden eksik etmeyin' anonsları yapıldı.

ADINI KOYMADAN AÇILIM YAPACAK
Hurşit Güneş'le sohbet ettik. Van'da Kürt açılımı yapılacağını söyledi. Hafta sonu arama konferansı düzenliyorlar. 'PKK çizgisi dışında tüm görüşler olacak' dedi. 'Kürt açılımı mı?' vurgusuyla sordum. Hurşit Bey, 'Ben öyle telaffuz ediyorum ama Sayın Genel Başkan öyle isimlendirmiyor' karşılığını verdi. Ama Van etkinliğini çok önemsiyorlar. Bakalım ne çıkacak...

Beşiktaş, Fener'den rol çalıyor

İkinci yarının ilk maçı. Beşiktaş liderin 14 puan gerisinde ama tribünlerde görülmemiş bir coşku. İnönü'de festival havası var. Şampiyonluk ruhu Dolmabahçe'de. Çarşı'nın şovu seyirlik. Ve 'Yıldız Savaşları-1' başlıyor.
Kartal'ın dünyaca ünlü yıldızları sahada. Taraftar '17'de 17' tezahüratı yapıyor. Yıldız Savaşları 17 bölüm. Her şeyden önemlisi futbolun güzellikleri İnönü çimlerinde emsalsiz bir keyif kaynağına dönüşüyor.
Beşiktaş en azından belli maçlarda, akıl dolu yüksek pas yüzdesiyle izleyicide 'Barcelona efekti' yaratıyor.
Bir ara Hasan Arat ile göz göze geliyorum; 'Müthiş' diyor. İki ay önce Londra'da bana söylediği 'Schuster'e sahip çıkmalı' sözünü yazmıştım. Haklı çıktı. Sonra Ethem Sancak'ı gördüm, 'Bu ne müthiş bir takım' diye gururlanıyordu.
Skor hiç önemli değil, camianın yakaladığı bu atmosfer, özgüven ve psikoloji gelecek yılların teminatı.
Ve asıl önemlisi, rakipler de bu havadan etkileniyor. Bakın F.Bahçe'den nasıl bir yorum yapılıyor.

FENERLİ'DEN KARTAL YORUMU: ÇOK KALİTELİ BİR TAKIM
Acıbadem Grubu'nun patronu Mehmet Ali Aydınlar ile yemekteydik, üç gün önce. Voleybolda 'Sarı Melekler'in dünya şampiyonluğuna dek uzanan başarısını konuştuk. Futbol üzerine de sohbet ettik. O konularda yaklaşımı hayli dikkatli ve özenli... Sadece prensiplerden bahsediyor, kişilerden değil. Polemiğe girmek istemeyen bir yapısı var. Yönetim anlayışını anladığımı sanıyorum. Lider özelliklerine sahip bir işadamı olduğu muhakkak.
Bir ara sözü Beşiktaş'tan açtım, İnönü'ye gideceğimi söyledim. Şu yorumu yaptı:
Beşiktaş yönetimi bu yıl doğru işler yapıyor. Gerçekten çok başarılı transferler yapıp kaliteli takım kurdular. Beşiktaş, Fenerbahçe'den rol çalıyor...
Bu analiz, hem Beşiktaş'ın yönü hem de Yıldırım Demirören'in vizyonu noktasında bana çok ama çok çarpıcı geldi. Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay da dün SkyTürk'te 'Beşiktaş yönetimini tebrik ediyorum. Bir takım için ne gerekiyorsa yaptılar' derken çok haklıydı. Rıza Hoca, tabloyu şöyle özetledi: Bizim almak isteyip de gücümüzün yetmeyeceği oyuncular, orada kadroya giremiyor.

Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. <span style='font-size: 1.6rem;'>Eray Güç

isveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği…

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister