• $16,3526
  • €17,4451
  • 973.044
  • 2402.97
10 Nisan 2012 Salı

Türkiye'nin kökleri...

Urumçi- Pekin

Başbakan Erdoğan'ın dört günlük Çin ziyaretinin duygusal boyutu ve coşkusu en yüksek bölümü, ata yurdu özerk Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'de yaşananlardı.
Milliyetçilik tonu belirgin 'kavuşma'nın, Uygur Türkleriyle ilk karşılaşma anları gerçekten etkileyiciydi.
Çin gezisi uzun ve yorucu Güney Kore gezisinden sadece on gün sonra gerçekleşti. Düşünsenize kısa sürede yeniden Asya yollarına dönüldü. Bu, ancak 'o tarihsel köklere olan yakın ilgiyle' açıklanabilir.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ikili ticareti geliştirmek için uzun zamandır bu seyahate hazırlanıyordu, işadamlarıyla Pekin'e gidilecekti. Olay, Erdoğan'ın son dakika inisiyatifiyle iyice büyüdü, siyasi boyut da kazandı ve Çin devletinin diplomatik jestleriyle hiç tahmin edilmeyen boyutlara ulaştı. Hele Urumçi'nin programa eklenmesi heyetin sevincini artırdı. Bölge çok hassas, şunun şurasında o büyük krizin üzerinden sadece 3 yıl geçmiş. Ankara ile Pekin birbirini suçlamıştı.
Uygur Türklerinin diyarı Erdoğan'ı da kurmay ekibini de heyecanlandırdı. Ömer Çelik ve İbrahim Kalın, sohbetlerindeki mutluluk dolu tonlamayı twitter alemine de taşıdılar. Hep, Türkiye'nin asırlar öncesine dayanan güçlü köklerine
vurgu yaptılar.
Çelik'le kahvaltıda konuştum, Çin Komünist Partisi'yle yaptıkları görüşmeyle ilgili bilgi verdi, tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlanacağını anlattı. Londra ve Pekin birbirine bağlanırken Türkiye'nin yeniden ağırlık merkezi olacağını söylüyordu. Kars-Tiflis hattının boğazın altından Avrupa'ya uzanacağını vurguladı.
Kalın ise büyük camideki gözyaşlarıyla dolu 'buluşmanın' hissettirdiklerini twitter'a yazdı anında. Kalın, Erdoğan'ın 27 yıldır Çin'i ziyaret eden ilk Türk Başbakanı olmasının da üstünde duruyordu.

ÖNCE TİCARET, SONRA SİYASET
Evet ziyaretin öncelikli amacı ekonomik. Uzun vadeli düşünülüyor. Çin'in ve Türkiye'nin gelecek
15-20 yıl boyunca yükseleceği öngörülüyor. 'Beraber büyüyelim' mesajı yüklendi gezi boyunca.
Ticari yakınlaşmanın Ankara-Pekin hattında siyasi anlayış ortaklığını destekleyeceği planlaması yapılıyor. Başbakan, Suriye konusunda bunun ilk adımını atmaya çalışıyor. Çin'in tavrı BM'deki varlığı açısından  önemli.
Onun detayını ve gelişimini Pekin'deki
ikili temasların ardından anlayacağız. İran'la nükleer müzakerelerin İstanbul'da yapılacağının duyurulmasından sonra Pekin'den çıkacak mesajın önemi de artmış oldu.
Çin'den kısa bir bilgi... Piyasa ekonomisine doğru hızla yol alsa da halen kimsenin tapusu yok. Kullanım hakkı sistemi işliyor. Pekin'de araç satışı da kuraya bağlanmış durumda; ancak şanslılar sahip olabiliyor. 
Heyette yatırımcı bakanlar olduğunu dün yazmıştım. Ulaştırma Bakanı Yıldırım'la sohbetimizi daha sonra yazacağım. Türkiye'nin büyüme stratejisi, uluslararası sermayenin ülkeye
çekilmesi ve dev yatırımları konuştuk. Detaylar ilgi çekici...
Urumçi'den 4 saat uçuşla Pekin'e geldik. Yol boyu trafik kesilmişti, bu sayede kısa sürede ilk programa yetişildi. Bir grup işadamı doğrudan Pekin'e gelmiş. Mehmet Nazif Günal havaalanında uçağın kapısında bekleyen ekipte, karşılama komitesindeydi.

PEKİN'DE İNÖNÜ MÜCADELESİ
Çin'den ilginç bir not aktarayım.
Heyette Beşiktaş'ın yeni başkanı Fikret Orman da vardı.
Orman Başbakan'la da görüştü, Kültür Bakanı Günay'la da... Konu, İnönü Stadı... Beşiktaş, stadı yıkıp olduğu yerde yeniden yapmak istiyor. Günay'ın 'yıkılsın ama başka yere yapılsın' önerisi var. Kabul edilmiyor, olmayacak dua. Demirören zamanında otel-rezidans gibi kapsamlı proje gündemdeydi, vazgeçildi. Başbakan ise 'siyah beyazlıların gönlünü almaktan' yana. Uçaktaki yayın yönetmenlerinden benimle birlikte, Enis Berberoğlu, Ekrem Dumanlı, İsmail Yuvacan ve Nuh Albayrak Beşiktaşlı... Bakan Günay, Başkan Orman ve biz bunu tartıştık. Doğrusu esprilerle dolu hoş sohbet oldu.
Sonunda Günay ve Orman beraber çalışmaya, tarihi dokuya uygun proje geliştirmeye karar verdiler. Rant yaratmadan yeni stadın olduğu yere yapılmasında yol alınacağı umudu doğdu. Tabii anahtar Erdoğan'da... Günay 'Bence İnönü Stadı'nın oraya yapılması en baştan hatadır, doğrusu oranın yeşil alan olmasıdır' diyerek gönlünden geçeni açıkladı ama o dediği 50 yıl önceymiş maalesef. Son olarak da Başbakan'ın uçakta bulunduğu ön kısmı göstererek, tebessüm etti ve 'İrade orada' dedi. Fikret Orman'a da 'Ben size güveniyorum' demeyi ihmal etmedi. Fikret Orman, Urumçi'den sonra Pekin'e gelmeden İstanbul'a döndü.
Beşiktaş taraftarının istediği olacak gibi. Son söz Erdoğan'da.

<p>Son dönemlerde teknoloji dünyasına damgasını vuran gelişme, ofise dönüş kararını protesto eden Ap

Çeviri yapabilen gözlük tanıtıldı | TeknoZone #26

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu

Gündüz ''kartal'' gece ''yarasa'' F-16'lar, her şartta göreve hazır