• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
19 Nisan 2011 Salı

Türkiye işte böyle çelişkili bir ülke

Uçakla Siirt'e indik, işimiz bitince karayoluyla Elazığ'a geçtik. Görüşmelerimizi tamamlayınca Tunceli'ye doğru arabalarla yola koyulduk. Her yıl en az üç kez Doğu ve Güneydoğu bölgesine gittiğimden dolayı, yolları görünce, barajlarla, hastanelerle ve üniversitelerle karşılaşınca şaşırmıyorum. Sadece kıyaslama yapıyorum. Detaylarını daha ilk günden çok beğenilen yazı dizimizde okursunuz.
Yanımda bölgeye en çok yatırım yapan işadamı, Nihat Özdemir. Anne babası Bitlisli, kendisi Diyarbakır doğumlu, liseyi de orada okumuş bir bölge insanı. Ailenin soyadı Hacıhasanoğlu imiş, Atatürk değiştirtmiş.
Dicle'nin en büyük kolu Botan Çayı üzerinde kurulan o görkemli barajları inceliyoruz. Alkumru Barajı bitti ve elektrik üretimine başladı. Temelinin atıldığı günü hatırlıyorum.
Fenerbahçe İkinci Başkanı Özdemir'in gururu gözlerinden okunuyor.
Bölgede değişim büyük ama fabrika ayağı yetersiz.
Yani sorun işsizlik. Ethem Sancak'ın Siirt'te açtığı tekstil fabrikası kapanmış.
Yakınında dev bir arazi üzerinde Siirt Üniversitesi kuruluyor. Bu güzel.
Nihat Başkan, yeni bir açı getiriyor: 'Buralara teşvik verilmesin, vergi kolaylığı getirilmesin, sadece adil rekabet için adımlar atılsın.' Yani diyor ki, 'Kazanalım, vergi verelim ama asgari ücret burada İstanbul'la aynı olmasın. İşte bunun gibi önlemler alınsın.' Hak veriyorum. Bölgesel asgari ücret şart.
Çimento fabrikalarını geziyoruz, oradan Tunceli'ye kadar o muazzam güzellikle doğanın içinden geçiyoruz. Cemevi ziyareti ardından Limak'ın yaptırdığı parkta nefesleniyoruz.

AMCA-YEĞENİN BULUŞMASI
Dedim ya Kütahya Simavlı İsmail Küçükkaya, yanında Diyarbakırlı işadamı Nihat Özdemir Tunceli'deyiz. Şenay Yıldız da dizi için gözlemler yapıyor, notlar alıyor. Foto muhabirimiz Cem Türkel ise Tuncelili. 'Amcam burada belediye başkanı' diyor, davet ediyoruz. Mazgirt'ten Bağımsız Belediye Başkanı Tekin Türkel, sohbete geliyor. Özdemir'den kültür evi için destek istiyor. Bu mütevazı talep bile nasıl da farklı... Kültür evi...
Makineyi elime alıyorum, amca-yeğenin buluşmasını görüntülüyorum.

İKİNCİ TESADÜF...
Sonra bir başka baraj ziyareti...
Dağlara gem vurulmuş. Dev tüneller açılmış. Hem elektrik üretilecek; hem bölgenin iklimi değişecek, üstelik sulamalarda kullanılacak. Çevreye hiç zarar vermeden çalışma gayretlerini yakından biliyorum. Balık yolları bile düşünülmüştü, atlama noktaları yapılmış.
Kumanda odasındayız. Operatör bize bilgi veriyor, siması tanıdık. Biraz sohbet edince adının Ahmet Soysal olduğunu öğreniyoruz. Evet Tunceli'deyiz. Televizyoncu Mehmet Soysal'ın kardeşi. Nihat Başkan da çok şaşırıyor, öncesinde bilmiyormuş. O akşam dönüşte ben Mehmet Soysal'ın 'Baş Başa' programına katılacaktım, televizyonda da konuştuk, ne ilginç tesadüf... Abisi yıllardır televizyonda program yapıyor, kardeşi Tunceli'de barajda operatör... Türkiye işte böyle bir yer. Sosyal geçişkenliğin yüksek, fırsatların herkese açık olduğu bir ülke...

"foto.20110419015210.jpg"

YSK'NIN KARARI YANLIŞ
Yatırımlar artarken, ortam yumuşarken YSK'dan gelen dünkü karar 'siyaseten yanlış', hukuken tartışmalı. 'Etnik kimlik' kartına karşı devlet 'inadına demokrasi' demeli. BDP cephesine hiç yoktan koz verildi. Oysa çıkış, hizmet odaklı ve vatandaşlık eksenli yaklaşımda gizli.

<p>Samsun'da eski eşi E.M.'yi sokak ortasında 5 yaşındaki kızlarının önünde öldüresiye döven İbrahim

Samsun'daki caninin ifadesi ortaya çıktı: Bir anda gözüm döndü ve sinir krizi geçirdim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı