• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
1 Nisan 2012 Pazar

Türk futbolunu kurtarma paketi

Aylar süren tartışmaların ardından Türk futbolunu şike davası kaosundan çıkaracak strateji belli oldu. Yıldırım Demirören yönetimindeki federasyon, kendi içindeki uzun değerlendirmelerin ardından yol haritasını hazırladı. Federasyon Yönetim Kurulu, sadece şike konusunu değil, topyekun Türk futbolunu masaya yatırdı. Demirören, Başbakan Erdoğan'ın tam desteğini aldı, UEFA ile müzakerelere başladı, 3 büyüklerden başlayarak bütün futbol kulüpleriyle de temasa geçti. Demirören, Nihat Özdemir ve Ali Koç ile de görüşerek minimum hasarla krizden çıkış formülasyonunu tartışmaya açtı.
İşte TFF'nin yol haritası:
- Önce kriz yönetimiyle şike kaosu ortadan kaldırılacak. Demirören yönetimi bu konuyu büyük sorunun ancak yüzde 20'si olarak görüyor ve geçici bir belirsizlik diye değerlendiriyor. Hiçbir kulübün küme düşmeyeceği bir reçete üzerine çalışılıyor. Etik Kurul, 'Süper Final' süreci başlamadan önce, yani 15 Nisan'a kadar karar verecek. Kurul, hem dosyaları inceleyecek hem de 'sahaya' bakacak. Sahada şike yapılıp yapılmadığı, bunun delili olup olmadığı, ispatlanıp ispatlanmadığı kriterlerini uygulayacak.

KULÜP-ŞAHIS KESİN AYRILACAK
- Hemen akabinde disiplin kurulu devreye girecek. Başbakan Erdoğan'ın dediği gibi hatayı yapan kurumlarla kişiler arasında ayrıma gidilecek. Varsa hata, onu yapan kişilere ceza verilecek. UEFA'nın sıfır tolerans ilkesine kişiler bazında tam riayet edilecek. Nihai karar için yargı sürecinin tamamlanması beklenecek ancak spor hukukunun gereği 'çok sert olsa da tedbirli cezalar' verilecek. Yani üzerinde şüphe bulunan şahıslar yargı süreci tamamlanıncaya dek görev alamayacak.

TEK SORUN FENER'iN KATILIMI
- F.Bahçe CAS'taki davasını geri çekecek, böylece UEFA nezdinde iyi niyet jesti yapılacak.
Kurtarma paketinin buraya kadarki bölümü şike soruşturma ve davasıyla ilgili belirsizliğin giderilmesine dönük. Federasyon yönetimi, bu plan başarıyla uygulanırsa, UEFA'ya iyi anlatılırsa hiçbir sorun çıkmayacağına inanıyor. Yani gelecek yıl bütün takımların Avrupa'ya gidebilmesine çok yüksek ihtimal olarak bakılıyor. Tek sorun, sadece gelecek sezon için F.Bahçe'nin Avrupa macerasında kilitleniyor, onun da CAS düğümünün çözülmesiyle birlikte halledileceğine güveniliyor.
BaŞbakan Erdoğan'ın bu noktaya kadarki desteği tam...
ŞİMDİ gelelim, federasyonun 'Bugünü değil geleceği düşünüyoruz' dediği ve sorunun %80'i olarak gördüğü Türk futbolunun masaya yatırılmasıyla ilgili bölümüne...

KULÜPLERE DEV PAKET YOLDA
YAPILAN değerlendirmelerde hemen hemen bütün futbol kulüplerinin mali yapısının çok bozuk olduğu, UEFA kriterlerini yerine getirmediği belirlendi. Böyle giderse yakın gelecekte hiçbir Türk takımının Avrupa'ya alınmayacağı düşünülüyor. Onun için geniş kapsamlı bir yeniden yapılanma çalışması sürdürülüyor. Buna göre ilk iş, Türkiye Futbol Federasyonu'nun statüsü değiştirilecek. Halen federasyon yarı kamu kuruluşu niteliğinde. Bürokrasiden kolay imza çıkmıyor, harcamalarda büyük güçlük yaşanıyor. İşler ağır aksak yürüyor.
Oysa federasyonun imkanları geniş, mali durumu parlak. Kulüpler ise daha küçük meblağlar için adeta iflasın eşiğindeler. Statü değişikliğiyle birlikte federasyondan kulüplere kaynak aktarımının önü açılacak.
İKİNCİ adım olarak hükümet, bütün kulüplerin sigorta vergi gibi yükümlülükleriyle ilgili düzenlemelere gidecek. Bu, bir defalık affın çok ötesinde geniş kapsamlı bir uygulama olacak.
UEFA kriterlerini yerine getirmek ve uzun vadeli çözüm sağlamak için çok ciddi değişiklikler geliyor. Kulüplerin savurganlık içinde ve kuralsızca borçlanma alışkanlıklarını değiştirecek kısıtlamalar getirilecek. Yabancı oyuncu konusu ve sayısı bütün yönleriyle ele alınacak.

MİLLİ TAKIMA HAYAT ÖPÜCÜĞÜ
DEMİRÖREN yönetimi kulüplerin dışında Milli Takım'ı da paket kapsamında değerlendiriyor. Abdullah Avcı yönetimine çok güveniyor ve gençleştirme operasyonuna tam destek veriyor. Avcı'da ısrar edilecek. Kısa vadeli hedefler yerine iki üç jenerasyonu düşünen planlama yapılmasını teşvik ediyor. Bu üç aşamalı plan başarıya ulaşırsa TFF şöyle bir sonuç elde etmeyi hedefliyor:
'ŞİKE belirsizliği giderilmiş olacak. Kulüplerin mali yapısı düzelecek. Milli takım gençleşecek. Bu sürede büyük bir futbol turnuvasına ev sahipliği yapılacak. Avrupa veya dünya çapında bir başarı elde edilecek. Sürdürülebilir başarının temelleri atılmış olacak.'

YILDIRIM'A TEDBİRLİ CEZA!
Federasyon UEFA'nın ters bir karar verip Türk futbolunu Avrupa'dan uzaklaştıracak bir hamleye girişmesine ihtimal vermiyor. Böyle bir olumsuzluğun Avrupa futbolunu da etkileyeceği saptaması yapılıyor. Bunun için müzakereleri sonuna kadar sürdürecek. Küçük ihtimal de olsa farklı senaryoları göz önüne alarak büyük fotoğrafa bakılacak. Bu noktada bir tek Aziz Yıldırım'la ilgili özel durum endişesi yaşanıyor. F.Bahçe kongresi mayısta yapılacak. O zamana dek en az bir duruşma daha gerçekleşecek. Olumlu bir gelişmenin yaşanması umudu yüksek. Aziz Yıldırım'ın 'tedbirli ceza durumu da göz önüne alınarak' başkanlığa en azından yargı kararı kesinleşinceye dek aday olmayacağı öngörülüyor. Futbol Federasyonu'nun şike, mali kriz, milli takımı gençleştirme ve statü değişimi gibi yapısal tedbirleri de içeren geniş kapsamlı stratejisi böyle... Bunu uygulamakta da kararlı görünüyorlar.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak