• $15,5429
  • €16,2338
  • 906.859
  • 2390.79
19 Kasım 2011 Cumartesi

Türk diasporası mı dediniz?

Deprem, terör ve kadına yönelik şiddet... Bir de futboldaki hezimet... Madalyonun ön yüzünde bunlar var.
Üzerimizde kara bulutlar dolaşıyor, ruh halimiz bozuluyor.
Bir de öbür yüzüne bakınca hayatın tatlı, umutlu ve iyimser sürprizleri...
Dünya ve Avrupa en büyük ekonomik krizin altında, 'belirsizlikler çağını' yaşıyor. Bankalar değil, ülkeler batıyor.
Hem de dev gibi ülkeler...
Türkiye ise ayakta...
Uluslararası saygın bütün değerlendirme kuruluşlarının raporlarında, orta vadeli projeksiyonlarda Türkiye için pozitif görüntülere yer veriliyor. 2025 için, hatta 2050 için yapılan gelecek öngörülerinde en gelişmiş ülkeler arasında gösteriliyoruz.
Çok açık; 'uluslararası konjonktür on yıldır Türkiye'nin lehine işliyor'.
'Zamanın ruhu' bu coğrafya için güzel türküler söylüyor.

HİNDİSTAN'DAN ARAYAN BAKANIN SESİ...
Hayatın kuralıdır: 'Kötü haberler gibi iyileri de peş peşe gelir.'
TIME dergisinin kapağına Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın konulması tesadüf değil.
Diğer uluslararası basının yorumları da...
Önceki akşam Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu İstanbul'daki makamında ziyaret ettik. Biliyorsunuz, dünyanın 90 ülkesinden Türk işadamları, dün Türkiye'ye geldi ve iki günlük bir zirve için buluştular. Bunları konuştuk. O sırada Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Rifat Başkan'ı aradı. Hindistan'daydı. Zirvedeki Asya Pasifik Oturumu'nu konuştular. Çağlayan ekonomiyi dünyaya açmak için o ülkeden bu ülkeye koşturuyor. Büyük emek harcıyor.
Birazcık düşününce yeni dünya düzenini ve oradaki ülkelerin kendini nasıl konumlamaya çalıştıklarını anlıyorsunuz. Dün aynı zamanda Asya Zirvesi toplandı. Yerküredeki güç dağılımı değişiyor. Hindistan, Çin, Brezilya, Endonezya, Türkiye gibi ülkeler için 'yükselen yıldızlar' tanımlaması yapılıyor. Bir numaralı etkeni de ekonomik güç. 'Türk diasporasının' İstanbul buluşması, 2020'li yılların yapı taşlarını döşüyor. Bunu büyük bir fırsata dönüştürmek bu nedenle tarihi bir sorumluluk ve zorunluluktur.
AVRUPA ÇÖKER Mİ GERÇEKTEN?
Rifat Başkan'la dost sohbeti yaptık. Söyledikleri içinde devlet, hükümet, iş dünyası, sivil toplum ve medya için eleştiri-özeleştiri cümleleri de vardı. Kötümserlik kadar aşırı iyimserlik de zararlıdır. Kara bulutlar ufku görmenizi engellemeyecek ama pembe gözlükler de yaklaşan tehlikeleri, kaçacak fırsatları size ıskalatmamalı. Rifat Bey öteden beri 'ihtiyatlı iyimser mizaca' sahiptir. 'Avrupa çökmesin' diye iç geçiriyordu. Haklı, ihracatımızın yüzde 50'sini Euro Bölgesi'ne yapıyoruz. 'Pazarları daha da çeşitlendirmeliyiz' diyerek ABD'yi örnek verdi. Siyasi ve stratejik açıdan o kadar iyi ilişkiler içindeyiz ama ticaretimizde lehimize bir düzelme olmamış. Neredeyse on yıl önceki seviyesinde kalmış. İlginç...

ANADOLU ÇOK HAREKETLİ
TOBB Başkanı, Anadolu'ya bakıyor, taban çok dinamik.
Küçük ve orta boy işletmeler arı gibi çalışkan. Çok da girişken. Piyasalar iyi. Mikroda işler yolunda. Makroda sorunlar var. Fırsatlarla tehditlerin yapışık kardeşler olduğunu görerek, 'İşte tam zamanı' diyor Rifat Hisarcıklıoğlu ve işbirliği çağrısı yapıyor. Ortam müsait. Yapısal reformları hayata geçirmek, eldeki bütün imkanları seferber etmek lazım. 'Türk diasporası zirvesi' de yeni bir başlangıç fırsatı. Öyle, dünyanın neresine gitseniz, Londra'dan Washington'a, Tokyo'dan Bakü'ye her yerde Türk girişimcilerinin başarı öyküleriyle karşılaşırsınız. Siyasetin ve ekonominin gücünün birleştiği noktadayız. İstanbul'daki toplantıya dikkat!

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı