• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
20 Şubat 2011 Pazar

Tabloya kimler yatırım yapmış?

Bir türlü fırsat bulamamıştım, dün son gününde, sabah açılır açılmaz yakaladım.
Nuri İyem sergisinden bahsediyorum. Gerçi, '2 Mart'ta İzmir'de sergi tekrarlanacak, nasılsa yolum düşer' diye kendimi avutuyordum ama iyi ki İstanbul'da kaçırmamışım.
Sergi, Türkiye İş Bankası Kibele Sanat Galerisi'ndeydi. İlginçti çünkü Nuri İyem'in çeşitli koleksiyonlardan toplanan eserlerini bir arada görme fırsatı sunuyordu. Bir yandan tablolara bakarken, diğer yandan 'Acaba kimlerin koleksiyonundan' merakıyla bilgi notlarını inceledim. Tabloya para harcayan, yani yatırım yapanların listesi ilgimi çekti. İşadamlarının yanı sıra gazeteciler ve sanatçılar da vardı.
Ama önce bir iki not...
Bizde kültürel etkinlikler son yıllarda hızla kalite çıtasını yükseltiyor. Gerek müzik ve dans, gerekse resim sanatında gerçekten dünya çapında organizasyonlar yapılıyor. Bu gelişim trendinde Koç, Sabancı, Eczacıbaşı gibi Türk burjuvazisinin en önemli ailelerinin çabaları yatıyor. Özel müzecilik gelişiyor. Ama bununla sınırlı değil. Popüler kültür anlamında da konserler ve dans gösterilerinin biri bitiyor, diğeri başlıyor. İşte iki gün önce başlayan Cirque du Soleil... Kesinlikle New York, Londra ve Paris ayarında bir gösteri...

ECEVİT 50 YIL ÖNCE KEŞFETMİŞ
Doğrusu, Türk sanatseverleri de bunlara gösterdiği ilgi ve katılımla hakkını veriyor.
Toplumsal kalite işte böyle böyle yükselecek. İki ay önce Paris'teki Monet sergisine girebilmek için buz gibi bir havada, 5 saat kuyrukta beklemiştik. Sergi bittiğinde rakamlara baktım, tam 1.5 milyon insan o sergiyi gezmiş.
Şimdi dönelim Nuri İyem'e...
Bu büyük ressamın önemini bizler son yıllarda anladık ama Bülent Ecevit neredeyse yarım asır önce Ulus gazetesinde onunla ilgili harika bir yazı yazmış.
Nuri İyem, resim yapmadan duramayan bir sanatçı, tutkulu... 'Bir ara resim yapmadığım dönem oldu, aklımın tahtaları yerinden oynadı' demiş.
Hıncal Uluç, bir gün kardeşinden bahsetmişti, kardeşi Serpil Hanım'dan. Kendini çok şanslı hissediyordu. Kardeş sevgisini iyi bilirim, üstelik benim kardeşlerimden birinin adı da Serpil'dir. Nuri İyem de ablasına derin bir sevgiyle bağlıymış.
O muhteşem kadın portrelerinde hep 'erken yaşta kaybettiği ablasını arayış' yatıyor.

KİMLER KİMLER VAR...
Çoğu ressamın aksine, yaşarken de 'kıymeti bilinmiş ve değeri anlaşılmış' bir isim Nuri İyem. Türkiye İş Bankası gibi Garanti Bankası koleksiyonundan eserler de sergide vardı. Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener'in tablo merakını bilmiyordum. Ayşe-Mahmut Özgener'e ait bir eser vardı. Onun dışında Emre Kongar Hoca, Müjde-Bülent Tanla, Nüket-Zafer Mutlu, İrfan Şahin, Sema-Ali Kantur, Müeyyet Boratav, Mustafa Taviloğlu, Eczacıbaşı Ailesi, Arkas Holding, Çetin Nuhoğlu, Can Has gibi isimlere rastladım Nuri İyem tablosuna sahip olanlar arasında...

SANATÇIDAN SANATA KAYNAK AKTARIMI
Bitmedi...
Daha çok hoşuma giden detaylar var...
Kendisi de sanatçı olan isimlerin resme yatırım yapması çok hoş değil mi?
Cem Yılmaz zaten biliniyor, elinde Nuri İyem tablosu varmış. Sergide gördüm. Erol Evgin'i ilk kez öğrendim. Başka tabloları da varmış. Asıl enteresanı Tuba Büyüküstün. Nuri İyem eserine o da sahip. Gazeteye dönüşte araştırdık, daha önce de Fikret Otyam'ın Çıldır Gölü civarındaki köylüleri tasvir ettiği tablosunu satın almış.
Moral bozucu, 'zor zamanlarda' insan ya bir kitap okuyarak, ya da sanatla avunabilir. Hayatın bütün renklerini görmek, hatırlamak için... Ben hep 'dünün dünyası'na dönerim, Zweig'a... Her zaman Nuri İyem sergisi fırsatı çıkmaz ki... Gavur İzmirliler... 2 Mart'tan itibaren 1 ay boyunca şanslısınız, kaçırmayın.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak