• $7,2842
  • €8,7901
  • 404.508
  • 1527.45
01 Nisan 2011 Cuma

Siyasal tsunamiden kaçış planı

Londra 
Başbakan Erdoğan önceki gün Irak'taydı. Dün de kendisiyle beraber gittiğimiz Londra'daki temaslarını takip ettik. Bir günlük ziyaret. Seçime de iki aydan biraz fazla zaman kaldı.
Erdoğan'ın bir ayağı Ortadoğu'da, diğeri Avrupa'da...
Kuzey Irak'a giderken, ardında manşetlerde İbrahim Tatlıses fotoğrafı ve adaylığı...
Londra'ya vardığında Ergenekon savcılarıyla ilgili manşetler...
Tesadüfse hoş, anlamlı; planlıysa derin akıl.
Ana uçağında 6'sı yayın yönetmeni 8 gazeteciyiz. Soru çok. Erdoğan yanımıza geldiğinde sohbet başlıyor ancak 'sansürsüz'; anlatsın diye yazılmamak üzere... 12 saat sonra dönüş yolunda röportajlar yapılacak. Başbakan'ın aklında kaynayan Ortadoğu, özellikle Suriye... Başbakan kaygılı, çok yakından izliyor, sınır komşumuz... İstikrarsızlık en çok bizi vurur.
Erdoğan bize Esad'la yaptığı konuşmalardan bahsediyor, tavsiyelerinden...
İş dünyasıyla görüşmelerinde ve mülakatlarında, haziran sonrası için 'ustalık dönemimiz olacak' derken, üçüncü dönem kazanırsa 'reformist' adımlar atacağı mesajı dikkat çekiyor.

STRATEJİK DÜŞÜNÜNCE...
Londra dün yağmurluydu. İki saat farkını da koyunca otele gelişimiz, yatışımız gece 3 oldu. Erken kalkıp Hyde Park yürüyüşü yapmak insanı kendine getiriyor. Program çok yoğun. 12 saate pek çok görüşme sığdırılmış. Mülakatlar da var, paneller de...
Tam bir ay önce, martın ilk günü CHP lideri ile buraya gelmiştim. Kılıçdaroğlu muhalefetteki İşçi Partisi'yle verimli görüşmeler yapmıştı. Başbakan ise iktidarla ve Kraliçe'yle görüştü.
Koalisyon olduğu için başbakan yardımcısıyla da bir araya geldi. O da partisinin Genel Başkanı. İkili temaslarda ağırlıklı konu Libya'ydı. Türkiye açıkça 'arabulucu olalım' tezini işledi.
İngilizler sıcak mesajlar veriyorlar. Bize çok yakınlar, stratejik düşünüyorlar.
Bu tür ikili temaslar, iktidar-muhalefet fark etmez Türkiye'ye yarar. Köklü diplomasi geleneği İngilizlere Türklerle yakın olmanın sağladığı avantajları çoktan öğretmiş. Keşke AB vizyonu da böyle şekillense.

İSYAN DALGASININ AĞIR FATURASI
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Mısır, Arabistan ve Libya'ya 2'şer, Tunus'a 1 milyar dolara yakın ihracatımız olduğunu belirtirken, son olayların bize olumsuz yansıyacağını söyledi. Zararımızın 5 milyar doları bulabileceğini, sadece Libya'da 1.5 milyar $ müteahhit hak edişi olduğunu vurguladı. Yani siyasi tsunaminin ekonomik faturası da can yakıcı. Çağlayan üzgündü ama 'Çin ve Hindistan'a açılacağız' diyerek yeni hedefi ortaya koydu.

MALİYE BAKANI: EKONOMİ YAVAŞLAYACAK
Gezide Maliye Bakanı Şimşek de vardı. Hem global hem lokal anlamda ekonomik öngörülerini sordum. Dünya ekonomisinin de Türk ekonomisinin de yavaşlayacağını vurguladı. O da Ortadoğu'daki kaynamaların negatif etkisinden ve petrol fiyatlarından yakınıyordu. Dün, büyüme rakamı rekor kırmıştı, 'Yavaşlayacağız' dedi. Sebeplerini de anlattı, yeri geldikçe değiniriz.

ÇARE AKTİF DİPLOMASİ
Evet, dünya zor zamanlardan geçiyor. Türkiye kavşak noktasında. Uyanık olma zamanı. Başbakan, aktif siyaset izliyor, doğrusunu yapıyor. NATO, Libya'da komutanlığı aldı, ilk tavrımız yanlıştı. Hemen dönüldü, oyun dışı kalmadık.
Erdoğan Türkiye'nin gücünü kullanıyor. Müslüman çoğunluk ve demokratik sistem dengesinin, laik devlet yapısının avantajı arkasında. Doğu ve Batı arasında bir köprü işlevini yerine getirmeye çalışıyor. Ortadoğu ülkelerine baktıkça, Türkiye'mizin demokratik gelenek ve sisteminin kıymetini hiç olmadığı kadar bildiğine eminim. Adım kadar eminim.

<p>Dünyaca ünlü bir markanın eski modeli Adriana Lima ve saltbea hareketi ile popüler olan Nusret Gö

Haftanın Magazin Başlıkları... Fahriye Evcen, Kuruluş Osman'da

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu