• $7,4247
  • €8,9943
  • 438.298
  • 1467
12 Mayıs 2011 Perşembe

Siyanüre alternatif aranıyor

Enerji Bakanı Taner Yıldız'la dün Kayseri'ye gittik. Özel uçakta iki gazeteciyiz. THY ile de bazı gazeteci arkadaşlar geldiler. Dün, özel bir gündü. Türkiye Kupası finali oynandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de hem Kayserili, hem Beşiktaşlı olarak memleketini ziyaret etti.
Fuar alanında Bakan'la sohbet ettik, o sırada Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki yanımıza geldi. 'Çok meşhur oldunuz' dedim, 'Sormayın, bizi diline doladı' diyerek Kılıçdaroğlu'na sitem etti. Başkan, Kayseri'nin hem Cumhurbaşkanı'nın memleketi hem de AKP'nin kalesi olduğu için özellikle hedef tahtası yapıldığına inanıyor.
Bazı sorularla ben de konuyu anlamaya çalıştım. Üç savcı halen iddiaları inceliyormuş. Konu yargıda yani. Dört aydır didik didik her iddiayı araştırıyorlar. Halen buradalar. O sırada ilginç bir açıklaması oldu.

"foto1.20110512013053.jpg"
KEMAL BEY ÇAĞIRSIN GİDİP ANLATAYIM
Başkan, Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşüp konuyu anlatmak istiyor. Kayseri'deki CHP'lilere haber vermiş, 'Kılıçdaroğlu şehre geldiğimde görüşeyim' demiş. Bize 'Ankara'ya davet ederse oraya da giderim' dedi.
Kayseri seçim tahminini sordum, AKP'nin 6, MHP'nin 2, CHP'nin 1 vekil çıkarabileceğini söyledi. Sonradan MHP'nin tek vekilde kalabileceğini de ekledi.
Aynı soruyu Bakan Yıldız'a yönelttim, o da önce 7-1-1 tahminini dile getirdi, yazdığımı görünce de 'Bizim hedefimiz 9-0' dedi.
EN BAŞARILI BAKAN AKDAĞ
Bakan'la uzun ve güzel bir sohbetimiz oldu. Seçimleri konuşurken, çok çarpıcı şöyle bir değerlendirme yaptı. 'En başarılı bakanların başında sağlık bakanımız geliyor. Zor kararlar vermek ve onun arkasında kararlılıkla durmak açısından çok başarılı, bizlerden daha başarılı' dedi.
İHMAL VAR MI İNCELİYORUZ
Tam bu esnada bulunduğumuz alana Kadir Topbaş geldi. Başkan Topbaş, finalist İstanbul Büyükşehir Belediyespor adına Kayseri'de. Kupayı alacakları konusunda çok iddialıydı. Bakan Yıldız'a 'İsmail'e soralım o da bizim kazanmamızı ister' dedi. Hemen itiraz ettim: Hayır, kesinlikle Beşiktaş kazansın...
Yıldız'a, Kütahya'daki siyanür tehlikesini sorduk. 'Neden geri planda kaldınız?' dedim. 'Benim de söyleyecek lafım yok değil ama konu ağırlıklı olarak Çevre Bakanlığı'nın kontrolünde' yanıtını verdi. Raporları incelemiş, Maden İşleri Genel Müdürlüğü'ne de talimat vermiş ihmal var mı bakıyorlarmış. Şu an risk olmadığını ısrarla vurguluyor. Siyanüre alternatif yeni bir sistem üzerinde çalışılıyormuş. Ekibine yurtdışından bu sistemin getirilip incelenmesi talimatını vermiş. Mümkünse uygulanmasının takipçisi olacağını söyledi.
ÇÖLLOLAR'DAKİ MADENCİLER UYDUDAN ARANIYOR
Saatler ilerledi, maç saati yaklaştı. Stada doğru yola çıkıyoruz. Bakan Yıldız'la Elbistan Çöllolar'daki göçük altında kalan madencilerle ilgili de konuştuk...
'Göçük altındaki madencilere ulaşılabilecek mi?' sorusuna şöyle yanıt verdi: Evet, ulaşacağız. Çok üzülüyoruz. Dünyada ilk kez bir metodu denemeye başladık. Turgay Bey'e de (Ciner) söyledim. Uydudan madencileri arıyoruz. Bulursak çok iyi olacak. Uçuk kaçık gelecek ama öyle...

DERE GEÇERKEN AT DEĞİŞTİRİLMEZ
Maçın devre arasında üç yan locadaki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanına gittik. Üç Beşiktaşlı gazeteciyiz. Bir süre futbol konuştuktan sonra tam ikinci yarı başlamadan önce YGS'yle ilgili gelişmeleri sorduk. Çok çarpıcı değerlendirmeleri oldu. 'Bu noktaya gelmesinden ben de rahatsız oldum ama dere geçerken at değiştirilmez' dedi. Sanırım bir tasarrufta bulunmak için ikinci sınav bekleniyor. Bugün savcılıkla ilgili gelişmeleri de gelirken takip etmiş. Gül daha sonra şunları söyledi: 'Aslında hata her adaya ayrı soru kitapçığı hazırlamakta yaşandı. Aslında özünde çok iyi bir fikirdi. Özellikle Doğu ve Güneydoğu'da bazı sınıflarda toplu kopya olaylarını önlemeye dönüktü. Geçen yılki KPSS'den sonra bu önlem düşünülmüş. Ama bu yenilik altyapısı tam hazırlanmadan uygulandığı için işte bu sorunlar yaşandı. Keşke olmasaydı.'

<h3>Başkan Erdoğan’dan CHP’ye erken seçim yanıtı</h3><p>“2023’E KADAR BEK

27 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, AK Parti'nin Erzurum Olağan Kongresi'ne canlı bağlantı ile katıldı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (27 Ocak 2021)