• $9,2947
  • €10,8331
  • 533.619
  • 1428.68
14 Aralık 2010 Salı

Sivas, Bursa, şimdi yeniden Trabzon Futbolda Anadolu ihtilali...

Son dönemin işaret fişeğini sanırım Gençlerbirliği ateşlemişti. Ersun Yanal döneminde, hem futboluyla hem de aldığı sonuçlarla İstanbul kulüplerinin arasında bir yıldız gibi parlamıştı. Arkası gelmedi diye üzülmüştük.

Sonra Sivasspor...
Şampiyonluğa çok yaklaşmıştı. Demek ki yavaş yavaş bir gelenek oluşuyormuş.
Bursa'nın Süper Lig şampiyonluğu sonuçmuş...

Şimdi 'eski bir güneşin yeniden doğuşuna' tanıklık ediyoruz: Trabzon.
İstanbul Büyükşehir'le oynadıkları maç, tıpkı İngiltere ve İspanya liginde izlediklerimiz gibiydi, heyecan ve mücadele dolu. Bordo mavililer ilk yarıyı lider tamamlıyorlar, havaya da girmiş durumdalar.

Bunlar önemli gelişmeler ama aslında arka planda çok daha kritik başka olaylar yaşanıyor.
Bütün Anadolu takımlarının grafiği yükseliyor.

Hakan Şükür, Gençlerbirliği'nin Ali Sami Yen'de nasıl hücum pres yaptığını şaşkınlıkla anlatıyordu. 'Bu cesaret, bu cüret nereden geliyor' diyordu.
Nicedir Anadolu takımlarının kendi aralarındaki maçlarda müthiş çekişmeler yaşanıyor. Bunu ana akım medya olarak yakalayamamıştık. Ama Fenerbahçe'yi, Galatasaray'ı, Beşiktaş'ı peş peşe yeniyorlar, 'bütün hırslarını ve motivasyonlarını büyük takımlara saklıyorlar' sanmıştık. Değilmiş. 'Total futbolun sahada şahlanışıymış' meğer.

Peki bu nasıl oluyor?
Bir takıma özgü yükseliş değil, hatta bir sezonu kapsayan form tutma da değil...
Yaygın bir spor olayından bahsediyoruz. O halde spor dışında da bunun sebepleri olmalı. Spor Müdürümüz Hakan Yaşar bugün konunun futbolla ilgili kısmını derinlemesine analiz ediyor. Dosyanın sosyolojik kısmına da bakmalı. AKŞAM olarak önümüzdeki süreçte bunu yapacağız. Futboldaki Anadolu ihtilalini anlamak lazım.


FEDERASYON: 'ADALET DUYGUSU' DİYOR
Yazı işleri toplantısından sonra Futbol Federasyonu'nu aradım. Başkan Mahmut Özgener'le İkinci Başkan Lütfi Arıboğan beraber toplantıdaydılar. Başkan Özgener'le kısa süre sohbet ettik, önümüzdeki salı günü genel yayın yönetmenleri ve spor müdürleriyle sporda şiddet konusunu değerlendirmek için bir araya geleceklermiş. Sonra Lütfi Arıboğan'a, 'Üç büyüklerin maddi manevi bu kadar güçlü olmasına karşın Sivas, Bursa, Gaziantep, Kayseri, Trabzonspor'un gösterdikleri performansın sürdürülebilirliği nereden geliyor?' diye sordum. Arıboğan'ın ağzından ilk çıkan 'adalet duygusu' lafıydı.

'Nasıl yani?' dedim, anlattı:
'Türk futbolunun topluca gelişmesini hedefliyoruz. Bunun meyveleri orta ve uzun vadede toplanacak. Futbolda adil yönetim için bütün gücümüzü sergiliyoruz. Parasal gücü ve olağanüstü taraftar desteğiyle büyük kulüpler etki ortamı yaratıyorlar. Eskiden bu çok fazla hissediliyordu. Ama Federasyon olarak maçların eşit koşullarda oynanması ve adil yönetilmesini en önemli prensip olarak ele aldık. Diğerlerini destekliyoruz anlamında değil ama şartlar herkes için eşitlendi. Hakemler zihniyet olarak bunu benimsedi, elleri rahatladı.'

'PARAYI DAHA İYİ KULLANIYORLAR'
Lütfi Arıboğan da benim gibi işin sosyolojik boyutu olduğunu düşünüyor. Dediğim gibi o ayrı bir parantezde ele alınmalı. Peki işin parasal boyutu?

Lütfi Bey'in sözleri ilginç:
'Yayın ihaleleri muazzam bir maddi güç sağladı. Bunu Anadolu kulüpleri verimli kullanıyor. Büyük kulüpler gibi yüksek meblağlarda harcama yapmıyor, yüksek oranlı borçlanmaya girmiyorlar.'

HÜRRİYET'İN KOMPLEKSSİZLİĞİ
Kendi aramızda daha önce de konuşmuştuk. Evet, ben Hürriyet'i işte bunun için seviyorum: Komplekssiz gazete. Sizin bir haberinizi aynen alıp kullanıyor, üstüne bir de imza koyuyor, bazen bunu manşete çıkarıyor. Sık yaşıyoruz aslında. Geçen hafta da olmuştu. Ancak dünkü manşeti harikaydı. Teksas yasası geliyor diye yazdılar. Bir gün önce AKŞAM'ın 'Meclis eliyle av mevsimi' manşetinin tıpatıp aynısı. Ben buna şapka çıkarıyorum, sonuçta sosyal bir konu, toplumsal bir yaraya parmak basılıyor. Tebrikler. Bu arada, haber takibine gelince... Ankara'dan gelen bugünkü haberimiz silah lobilerinin nasıl çalıştığını da ortaya koyuyor.

<p>Türkiye'nin attığı önemli adımlar  dünya medyası tarafından yakından izleniyor. Birçok ünlü düşün

“Türkiye yükselen ağır sıklet”

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Ekim 2021)

''Her an her yerde yeni bir salgın patlak verebilir'' Korkutan uyarı

Edirne'de yoğun sis etkili oluyor