• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
13 Ekim 2010 Çarşamba

Sarı Lacivert'in Doğu açılımı

Fenerbahçe yönetimi, özel maçı için Batman'a uçarken bir ilke imza atarak, takım uçağına gazeteci davet etti.
Nihat Özdemir dört gün önce arayıp 'Aziz Başkan ve Fenerbahçe adına davet ediyoruz' dediğinde 'Sarı Lacivert'in Doğu açılımını' izlemek üzere 'memnuniyetle' kabul ettim.
Ve dün sabah 8.30'da Sabiha Gökçen'de buluştuk, özel uçakla Batman'a doğru havalandık.
Birinci sırada Aziz Başkan'la Nihat Özdemir, yanda Ali Koç'la, Aykut Hoca... Ben bir arka sıradayım.
Başkan'ın da yönetimin de keyfi yerinde... Yolculuk boyunca Yıldırım, bir Özdemir'e takılıyor, bir Kiğılı'ya, en çok da Ali Koç'la eğleniyorlar, şakalar-espriler gırla...
Şansıma, etrafımızda başka gazeteci de olmayınca size çok renkli Fener notları aktarmak farz oldu. Yıldırım, üç yerde 'İsmail Bey bunları yazma' diye rica etti, bir konuyu da 'özellikle yazmamı' istedi, onu yarına bırakıyorum.
Şimdi Anadolu semalarında süzülürken Sarı Lacivert'in yönetim katında neler konuşulduğuna gelelim.

SIRADA TRAKYA  AÇILIMI VAR
Öncelikle 'Batman maçı fikri' nereden çıktı?
Özdemir'den dinlemiştim. Onun Doğu'ya çok yatırımı da var. 'Farkındalık' yaratmak istiyorlar,futbolun birleştiriciliğinden yararlanmak...
Bunu sordum.
Yanıt Yıldırım'dan:
'Fenerbahçe'yi her yere götürmek istiyoruz. Bütün sevdalılar yıldızlarını canlı görsün'.
Sonra espri:
'Herkesi Fenerli yapacağız.'
Bizim spor servisinin özel haberini hatırlatıp, maçın TRT Şeş'te yayınlanmasının perde arkasını gündeme getirdim. Yıldırım, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'le konuşmuş ve 'bizim kanalda da yayınlansın' ricasında bulunmuş. Yıldırım, sırada Trakya'da bir dostluk maçı olduğunu, bütün Türkiye'de benzeri etkinlikleri sürdüreceklerini söyledi.

FORMA SATIŞINDA REKORA DOĞRU
Aziz Başkan, Batman'a tam bin forma götürdü. Abdullah Kiğılı hepsinin parasını almış. 'Bedava forma yok' diyor. Meğer bütün yönetim hediye formaları parayla alıp hediye ediyormuş, Kiğılı 'diğer takımlar bu nedenle battı' görüşünde.
Aynı mantık maç bileti konusunda da geçerliymiş. Aziz Başkan kararlı şekilde 'Bitti artık, kimseye bilet yok, parasıyla alacaklar' diyor.
Kiğılı bana döndü ve şu ana kadar 90 bin forma satıldığını söyledi. Yönetim 300 bini hedeflemiş. Ali Koç ve Özdemir mavi formaları seviyor, Kiğılı yeşilden umutlu. 'Bursa maçında çıkaracağım' diyerek pazarlama stratejisini anlattı.
Fenerium 3 yılda 100 milyon TL ciroya ulaşıp, sonra halka arz edilecek. Bunu da Kiğılı açıkladı.

BAŞBAKAN FENER'DE OYNAR MI?
Uçakta en neşeli anlar Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Fener formasıyla oynayacak olmasıyla ilgiliydi. Detaya girmeyeyim, Yıldırım, 'kendi ifadesiyle ilk defa' kadroya müdahale etti ve sağ açıkta Bakan'ın oynaması gerektiğini Aykut hocaya iletti.
Nihat Özdemir, Batmanlı Şimşek için formaları önceden hazırlatmış bile.
Bakan iki aydır antrenman yapıyormuş. Ali Koç, Şimşek'in maç fikri için 'büyük bir özgüven' tanımlaması yaptı.
Ben de Aziz Başkan'a 'Başbakan'ı Fener'de oynatın' önerisinde bulundum. İyi haber olur. Yıldırım, 'Güzel fikir, Aykut hoca bizi şampiyon yaparsa, mayısta yeni tesisler açılınca...' sözleriyle 'olur' dedi.

YEMEKTE HASILATI SORDU
Öğle yemeği Mado'daydı, Yıldırım, 72 Batmanspor Başkanı Reşit Kaygu'ya hasılatı sordu. 4 bin 800 bilet satışından 100 bin liranın üzerinde gelir elde edilmiş, otobüs alınacakmış. Aziz Yıldırım, ayrıca 30 bin lira cebinden vermiş. Kiğılı da bütün takımı ve yönetimi giydirmiş.
Günün sürprizi Mustafa Koç'un gelişiydi. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB heyeti de ayrı bir uçakla Batman'a ulaştı.
Stada geldik, bayram yeri.
Hava nefis, davullar zurnalar çalıyor.
Doğusuyla batısıyla 'Haydi Türkiye'm' pankartları.
Bir şehir, futbolun coşkusunu doyasıya yaşadı.
Aziz Başkan haklı: Futbol paradan daha güçlü ve etkili.
Batman, kelimenin tam anlamıyla tarihi bir gün yaşadı. Fener rüzgarı esti. Futbol gerçekten olağanüstü özel bir iletişim dili. Batman doğumlu Mehmet Şimşek, çocukluk hayalini gerçekleştirdi, tribündeki 4 bin 800 Batmanlı ise adeta rüyadaydı.

Provokatörler sahnede
Bu güzel görüntülere maalesef son dakikada gölge düştü, provokatörler sahneye çıktı. Otobüse binmiştik. Birden taşlamalar başladı. Biz Nihat Özdemir'le oturuyorduk. Otobüsün bütün camları kırıldı. 5 cam buz gibi döküldü. Mithat Yenigün, valiyi; Özdemir, Aziz Yıldırım'ı aradı. Yıldırım ve oyuncular, kalabalık dağılıncaya kadar yola çıkmadılar. Diyebilirim ki korkunçtu. Maalesef güvenlik önlemi de hiç yoktu.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak