• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
18 Kasım 2011 Cuma

Ortadoğu savaşa sürüklenirken...

'Ortadoğu'da oyun' yeniden kuruluyor.    
Tarihi dönemecin zaman ve mekan olarak tam merkezindeyiz.
ABD, Irak'tan çekiliyor. Sadece 45 gün kaldı.
Amerika onun yerine 'Körfez'e yığınak' yapıyor.
Böylece petrol coğrafyası Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'a 'askeri açıdan da' iyice yakınlaşacak. Irak'tan sonra bir süreliğine de 'Körfez'e fiziken komşu' olacak.
ABD yönetiminde ve onların yönlendirmesiyle Washington düşünce çevrelerinde hararetle tırmandırılan yeni tartışma konusu şu:
'İran'ın artan etkisine karşı nasıl bir strateji geliştirilecek, Irak'tan asker çekilirken Tahran'a karşı hangi alternatif güçlendirilecek.'
Bir numaralı seçenek Türkiye...
Öyle ama 'Ortadoğu'da denklem' çok karışık ve de zor.
Suriye'de tansiyon yükseliyor. Askeri operasyon kaçınılmaz gibi. Esad'ın sonu Saddam, Kaddafi, Mübarek gibi olabilir. Batı'nın acıması yok.  
Bağlantılı diğer cepheye bakalım, İran'la Batı arasındaki 'nükleer satranç' olanca hızıyla sürüyor.
Ve Irak...
Belki de oyunun tam göbeğinde Bağdat-Erbil mücadelesi yatıyor.
Kürt sorunu, bütün bölgenin en sıcak konusu.
Dile kolay, hem petrol var hem para. Üstelik Sünni ve Şii ayrılığı bir yanda, Kürt ve Arap gerginliği diğer tarafta.
Gel de çık işin içinden.
Gözler Ankara'da.
Türkiye'nin ABD ile giderek yakınlaşan ilişkilerinin asıl dinamiği işte bu denklemde gizli. Obama'nın Erdoğan sevdası da öyle.
Batı basını Türkiye'nin Suriye'deki dönüşüm sürecinde öncü rolünü vurgulayıp duruyor.
Bütün Arap Baharı dalgalarında da aynı şekilde.
Washington ve Londra, çıkışı Ankara'da görüyor.

KRİTİK ATAMANIN SEBEBİ

Gerginlik dolu süreçte Bağdat Büyükelçiliği görevinde bulunan Murat Özçelik, önceki gün Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'na atandı. Bu tercihin arka planında, üzerinde uzun uzun durulmayı hak eden bir 'stratejik akıl' seziliyor. Yeri geldikçe bunu konuşacağız.
Kuzey Irak yönetimi ile Ankara arasındaki sıklaşan trafik de aynı planlamanın bir parçası.
Ankara nüfuzunu artırmak istiyor, ABD buna yeşil ışık yakıyor ama PKK terörü engel oluyor. Kuzey Irak da Türkiye üzerinden dünyaya açılmanın peşinde. Ekonomik ve sosyal entegrasyon şart, ancak PKK terörünün bertaraf edilmesi, marjinal hale getirilmesi gerek. İşte, Washington-Londra-Ankara-Erbil-Bağdat hattında böyle bir açılımın yapı taşları döşeniyor. Murat Özçelik'in Irak'ta edindiği tecrübe ve bağlantıları o stratejinin hayata geçirilmesinde işe yarayacak. Ataması yapılan göreve dikkat edelim, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı...

MODEL ÜLKE, YENİDEN...
Guardian Gazetesi'nde dün Türkiye'nin bölgede artan önemini işleyen bir haber yayımladı. Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun 'Esad sonrası Suriye'ye hazırlandıklarını' vurgulayan gazete, şu ifadelere yer verdi:
'Türkiye, çoğunluğu oluşturan Sünni nüfusuyla ülkedeki rejimden usanmış Suriyeli Sünnilere ve diğer Arap baharı ülkelerine bir model sunuyor.'
Bu ve buna benzer yorumları Batı basınında sıklıkla okur olduk. Tesadüf değil. Uluslararası konjonktür ve onun bizim bölgemize yönelik yansımaları Türkiye'ye dönük yeni fırsatlar penceresi açıyor. Önemli ama aynı zamanda bir o kadar da zor bir görev. Tarih, bu döneminde bize küçülme değil büyüme, ayrılma değil bütünleşme zorunluluğu dayatıyor. Irak ve özellikle Kuzey bölgesi de buna dahil. TIME'ın Başbakan'ı kapak yapması Türkiye'nin yeni pozisyonuyla bire bir ilgili.
Bu büyük fotoğrafı iki büyük organizasyonla analiz edeceğiz. Birisi dünya Türk girişimcilerinin bugün başlayacak zirvesi, diğeri Cumhurbaşkanı'nın pazar günü çıkacağı Londra ziyareti. Yeni Türkiye'yi anlamak için.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak