• $15,9677
  • €16,8214
  • 932.237
  • 2393.61
27 Kasım 2011 Pazar

Monet İstanbul yolunda

Sanatseverlere özellikle resim tutkunlarına güzel bir haberim var. Daha önce Türkiye'ye Picasso ve Dali gibi dünyanın en önemli ressamlarının sergilerini getiren Sabancı Müzesi, şu anda Monet için çalışıyor. Haberi birinci elden aldım, müze müdürü Nazan Ölçer'den...
Görüşmeler sürüyor...
Gelin size bu hoş olayın hikayesini anlatayım...
Takip edenler, bilecektir. Cumhurbaşkanı Gül'ün Londra seyahatinde Nazan Ölçer, Murat Belge ve ben National Gallery'deki Da Vinci sergisini gezdik. Öncesinde ve sonrasında Nazan Ölçer'le böyle büyük dahilerin eserlerini bir araya getirebilmek üzerine konuştuk. Hatta espriyle 'Hocam, Da Vinci'yi de İstanbul'a getirip, Sabancı'da sergileseniz...' demiştim. O da 'Şimdi çok daha zor o işler' dedikten sonra şu ayrıntıları vermişti:
'Küresel kriz sanat faaliyetlerini de olumsuz etkiledi. Bir kere müzeler milyon eurolar istiyor. Haydi onu buldunuz, sigortası ve taşınması dahil çok büyük paralar gerekiyor. Eskiden aynı bölgede veya yol üzerinde olduğu için İtalya'da veya Yunanistan'da da sergi düzenlenip, maliyetler paylaştırılıyordu. Ama şimdi her iki ülke de iflasın eşiğinde.'
Sohbet ederken bir ara Hoca'nın gözlerinde bir coşku ve heyecan yakaladım. Lafın arasında 'Ama Monet için uğraşıyoruz şu anda' demez mi... Gerçekten mi?
Evet, doğruymuş...

"monet.jpg"

SEVMEYİ EMREDER GİBİ
Tabii ki temkinliydi ama işin içinde Sabancı varsa bence gerçekleşme ihtimali yüksek. Geçen yıl Paris'te ziyaret ettiğim Monet sergisinden bahsettim. Önce saatlerce bekleyip, girmiştim. Ardından tıpkı Da Vinci'de olduğu gibi basın akreditasyonuyla ikinci kez gitmiştim.
Claude Monet aralarında daha önce hiç sergilenmemiş tablolarının da bulunduğu 200 eser ile tarihi Grand Palais'da sanatseverlerin karşısına çıkmıştı. Sergi; 2010'da 'Avrupa'nın en önemli sanat olayı' diye tanımlanmıştı. Aynı sıfatı bu kez Londra'da, National Gallery'deki Da Vinci sergisi kazandı.
Bahçe tablolarıyla çok sevilen Monet'nin Nilüferler (Water Lilies) eseri zaten dünya çapında haklı bir şöhrete sahip. Monet'nin insan ruhu üzerindeki etkisini konuşurken herkes Marcel Proust'un şu cümlesini hatırlar:
'Monet bize hayallerimizde zaten olan yerleri gösterdi. Sanki keşfedilmeyi beklermiş gibi. O yerler bizim ilgimizi istiyor. Gelip bize birisinin şunu söylemesi gerekiyor. Bunu sevebilirsin. Sev.'
Paris sergisindeki eserler 14 ülkedeki 75 müzeden toplanmıştı. Sabancı Müzesi şimdi hangi kapsamda nasıl bir organizasyon yapar bilmiyorum, ama daha önce Türk sanatseverlerini buluşturdukları dev ressamlara bakınca Monet için de 'neden olmasın' diye umutla iç geçiriyoruz.

"ika.20111126232130.jpg"

SİYASETÇİNİN VE BURJUVAZİNİN TARİHİ MİSYONU
Londra dönüşünde uçakta, Cumhurbaşkanı Gül, 'Nazan Ölçer ve Murat Belge'nin bizimle olmasından çok memnun kaldım' demişti, kraliyete tanıştırırken de gururlanmış. Haklı. Esasında Gül'ün en baştan beri çok takdir edilesi bir tutumu, aydınlara ve akademisyenlere Çankaya Köşkü'nü açmasıdır. Atatürk mirası Çankaya Sofraları geleneğini ve Cumhurbaşkanlığı Büyük Ödülleri seçimlerini bu açıdan çok önemsemişimdir. Köşk'teki törenlere de mümkün olduğunca hep İlber Ortaylı ve Hilmi Yavuz Hocalarımla beraber gittim. Hayrünnisa Gül'ün kraliçeye Ahmet Yeşil'in 'Tutulmalar' tablosunu hediye etmesi de kayda değer. Sanat, kültür ve özellikle resim hep gündemde olmalı, olabilmeli. Bunda da en büyük sorumluluk devlet adamlarıyla, zengin işadamlarının. Sabancı, Koç, Eczacıbaşı gibi ailelerin çabaları bu nedenle her türlü övgüyü hak ediyor. Yazmıştım, bu kapsamda geçtiğimiz yılın en dikkat çekici etkinliklerinden birisi de Frida'nın eserlerinin Pera Müzesi'nde Türk izleyicileriyle buluşmasıydı. Bugün pazar, onun Diego'ya yazdığı 'Neden vazgeçtim' şiiriyle bitirelim. Biraz kısaltarak...

Sevmekten ne zaman vazgeçtim...
Kötü günümde yanımda olmadığın zaman. 
Bana yalan söylediğini anladığım zaman.
Gözlerime baktığında kalbinle bakmadığını hissettiğimde.
Tablolarımda artık kendimi mutlu çizemediğim
Ve tek neden sen olduğunda...
Bunlardan sadece bir tanesi yeterli değildi,
Çünkü sevgim yüceydi.
Ama hepsini düşündüğümde senin benden çoktan vazgeçtiğini anladığımda.
Bu yüzden ben de senden vazgeçtim.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister