• $7,3505
  • €8,9432
  • 437.348
  • 1536.11
23 Mayıs 2011 Pazartesi

MHP neden hedef tahtasında?

'Siyasi komplonun' böylesi görülmedi. Sadece Türkiye'de değil, dünya çapında benzersiz bir 'siyaset dizaynı' projesiyle karşı karşıyayız.
Son altı istifanın ardından yepyeni bir durum oluştu. Herkes ezberini gözden geçirmeli, tahminlerini ve beklentilerini revize etmeli.
Haziran 2011 seçimleri artık öngörülebilir olmaktan çıkmıştır.
Güçlü, çok güçlü bir odak 'MHP'siz parlamento' istiyor. 2011-2015 arasında Türkiye'de her ne yaşanacaksa işte bu açıdan ince ve derin okumalara tabi tutulmalı.
Kesin olan şu:
Kürt sorunu masada, BDP'liler Meclis'te olacak. Ortadoğu'da dönüşüm süreçleri devam edecek.
Bundan en çok, içinde Kürt nüfus barındıran ülkeler etkilenecek. Arap dünyasında yaşananlar sadece birer öncü. Dikkat edin oralarda köklü değişiklikler, yapısal reformlar yok. Asıl kıyamet bizim komşularımızda kopacak. Suriye, daha sonra İran... Irak'ı da işin içine katarsanız 'doğu sorunu' için yüz yıldır üzerinde çalıştığınız mühendislikleri tamamlarsınız.
Türkiye elbette hepsinden farklı, 'bize daha değişik bir tarife' uygulanıyor. Baykal'ın gidişi, Kılıçdaroğlu'nun gelişi siyasi dengeleri değiştirdi. Hükümet eskisi kadar rahat değil. Rekabet başladı. 'Yeni CHP' yüzde 30 civarındaki tabanıyla hem Kürt sorununda hem de 'daha demokrat anayasa' bağlamında katkı sağlayacaktır. Göreceğiz. Birinci hamle tamam. Büyük planın uygulamaya geçmesinde MHP ciddi risktir. Büyük Ortadoğu Projesi'nin önünde kilittir. İşte bunun için hedef tahtasında.
Dünden itibaren kimse MHP için oy tahmininde bulunamaz. Rahat rahat, 'barajı aşar' öngörüsünü savunamaz. Doğrusu, şu ana kadar krizi iyi yönetmişlerdi. Tabanın kaymasını engellemişlerdi. Altı kaset istifasından sonra işleri çok zorlaştı. Skandal, 'mağdur MHP' sınırlarını çoktan aştı. Bireysellik çerçevesinden çoktan çıktı.
MHP'nin buradan hiç zarar görmeden çıkması imkansız. Bırakın siyasi bir partiyi bu boyutta bir krizi herhangi bir şirket, holding veya kulüp de kolay yönetemez.
CHP'ye iki üç puanlık bir kayma yaşanacaktır. AKP'ye gitmez, zira muhafazakar-milliyetçi kesimden zaten AKP'ye referandum sürecinde ciddi bir geçiş yaşanmıştı. AKP'ye taban kayması olmaz.
Bundan sonrası mucizeye bakar. MHP o mucizeyi başarabilir mi? Neden olmasın?
Çok çalışmak bile yetmeyebilir ama parti organlarının içi boşalmışken ne yapılabilir belli değil. Ancak bir şekilde MHP yeni dönemde Meclis'te olabilirse yepyeni bir parti haline gelir. Kendinden beklenen kent milliyetçiliği odaklı modern bir siyasi oluşumun merkezi olur. Kürt sorunuyla ilgili 2015'e kadar şahit olacaklarımız da yeni MHP'yi büyütebilir.
Türkiye için 'iki partili bir siyasi yapı' kurgulanıyor. Evet, CHP büyüyor ama sol-sağ dengesi içinde AKP'yi de büyütüyor. İktidara karşı denge arayanlar CHP'ye yöneldikçe, 'sol iktidara geliyor' propagandası yürürlüğe sokularak sağ kesim AKP'de toplanmaya teşvik ediliyor. Alevilik vurgusu işte bu değirmene su taşımak için... Küresel bir oyun kurucu ve Türkiye'deki müttefikleri, 'MHP'siz bir Meclis' istiyor. Bu hamlenin MHP'yi orta vadede büyütebileceğini görüyor olmalılar, tıpkı CHP'deki dizaynın ürettiği sonuç gibi... Fark etmez, maksat tam da bugünün zamanlamasında ihtiyaç duyulan işleri yapabilmek... Dört yıllık bir süreç yeter de artar bile... Şimdi söz millette. Bahçeli, 'Devlet yok, iyi ki millet var' derken son umuduna işaret ediyordu. MHP buradan çıkabilirse bütün oyunları bozabilir ama kolay değil.  Gerçekten de siyasi komplonun böylesi görülmedi. Sahi o kadınlar kim, o nasıl profesyonel çekimler öyle...

<p>İstanbul'da kaçak yollarla ülkeye sokulan oyuncakların bulunduğu depoya baskın düzenlendi. Bağcıl

Kaçak oyuncak deposuna baskın anı görüntülendi

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Diyarbakır'ın ''çılgın projesi''ndeki ilerleme üreticiyi sevindirdi

Sosyal medyada en çok paylaşılan mantık soruları