• $7,52
  • €8,9983
  • 409.369
  • 1538.04
13 Nisan 2011 Çarşamba

MHP listesinin mesajı...

İktidar ve ana muhalefetten sonra bugün sırada 'MHP'nin liste analizi' var. Siyasi dengeler açısından Haziran  2011 seçiminin 'belki de en kritik partisi' MHP...
Devlet Bahçeli ve arkadaşlarının alacağı oy, çıkaracağı milletvekili sayısı, 'yeni iktidar denklemi' kadar, anayasa değişikliği oylamaları için de belirleyici olacak..
AKP yöneticileri ve Başbakan Erdoğan, 'Ah keşke baraj altında kalsalar' diye iç geçirirken, CHP'liler 'Ne olursa olsun MHP yüzde 10'un üzerinde kalsın' dualarına çıkıyor.
Başbakan, Ankara Temsilcimiz Çiğdem Toker'in sorusu üzerine, 'Evet, doğrusu iki partili sistem istiyorum' demiş ve bu arzusunu 'istikrar arayışı' ile gerekçelendirmişti.
Kılıçdaroğlu ise yine aynı konuda benim sorum üzerine, 'MHP'nin durumu çok önemli. Ne kadar yüksek oy alırlarsa o kadar iyi, biz iki partili yapıyı sistem adına tehlikeli buluyoruz' açıklaması yapmıştı.
Peki öyleyse, Milliyetçi Hareket Partisi'nin aday listesi bize ne anlatıyor?
Bahçeli, 'Nasıl bir siyasal akılla' isim tercihlerinde bulunmuş, bakalım...
Öncelikle Ergenekon konusu...

HABERAL DEĞİL ENGİN ALAN...
Mehmet Haberal'ı değil de Engin Alan'ı seçtiler.
Oysa Haberal, sağ siyasete çok yakındır, sosyal demokrasiye değil. Bahçeli ile de hukuku vardır. Üstelik Haberal'ın oğlu da MHP saflarında siyaset yapıyor. Engin Alan tercihi 'terörle mücadele bağlamında' seçmene verilen bir mesaj...
Bahçeli, kurmaylarına Alan Paşa konusunda kamuoyu yoklaması yaptırmış, sonuçlar olumluymuş. İlk andan itibaren Engin Alan'ın eşiyle de konuşulduğu için 'vefa' açısından bu adaylıkta ısrar edilmiş. Dolayısıyla Ergenekon'la ilgili bir bağlantıdan ziyade, Güneydoğu meselesine bakış açısıyla ilgili bir siyasal tutumdan bahsediyorlar. 

RAKİPLERİNİ LİSTEYE NEDEN ALDI?
MHP listesinde 'özgüven' işareti olarak ince bir nüans dikkat çekiyor. Bahçeli, geçmişte kendisine rakip olan Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Tuğrul Türkeş'i seçileceği garanti olan yer ve sıralardan listelere koydu. Genel başkanlık yarışına katılmış olmasalar da Özcan Yeniçeri ve Oktay Öztürk'ün de Meclis'e girme ihtimalleri çok yüksek. Anlamlı isimlendirmeler...
Tabanın bu mesajları son derece pozitif karşıladığı konuşuluyor. MHP lideri, bir süre önce 'Bütün küskün arkadaşlarım gelsinler' diyerek çağrıda bulunmuştu. Kucaklaşmanın gereğini kendisi de yerine getirmiş oldu. Hal böyleyken Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Azmi Karamahmutoğlu ön sıralardan kendisine yer bulamamış. O da manidar.

MERKEZ SAĞ VE BÜROKRASİDEN GELENLER
Ayırt edici özellik olarak bir de merkez sağ ve bürokrasiden gelen adayları kayda geçirmeliyiz. Bahçeli uzunca bir zamandır partisini 'ideolojik katı bir eksenden daha esnek bir çizgiye' çekmeye çalışıyor. Merkeze yolculuk nicedir Bahçeli'nin kafa yorduğu bir konu. Bahattin Şeker, Sümer Oral, Enver Toçoğlu ve Cemal Özbilen gibi isimler, merkez sağın daha yumuşak bir milliyetçilik kanadından geliyor. Bahçeli ayrıca, kadınlar konusunda 'genel siyaset için küçük' ama 'MHP açısından büyük bir adım' atıyor. En az 8'i garanti, 60'a yakın kadınla seçmen karşısına çıkıyor. MHP'ye güç katacağına kesin gözüyle bakabileceğimiz Yusuf Halaçoğlu Kayseri'den, Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız da Karabük'ten liste başı oldular. Bürokrasi deneyimi yüksek isimler Füsun Koroğlu, Yusuf Günay ve Doğan Cansızlar da kuşkusuz kazanç hanesine yazılır.

GÜNEYDE GÜÇLÜ İÇ ANADOLU'DA ZAYIF
Geneli itibarıyla MHP listesi 'İstikrar arayışı ve merkez sağa yönelim' olarak özetlenebilir. Derinlemesine analizlerde güney illerine çok önem verildiği görülüyor. Güçlü isimler Mersin, Antalya, Manisa, Adana, Hatay ve Osmaniye'ye kaydırılmış. İç Anadolu zayıf kalmış. AKP buralarda yine favori olacak demektir. Bir de teşkilatlardan, tabandan yeterince isim monte edilememiş. 'Hep biz çalışıyoruz, başka isimler seçiliyor' şikayeti yine çoğu bölgede geçerli olacak. Artısıyla eksisiyle MHP listesi bize 'en hasarsız hazırlanmış' aday kadrosu olarak sunulmuş durumda. Büyük olasılıkla seçimin kaderini belirleyecekler, ülkenin geleceğini de şekillendirecekler. Çok kişiye sürpriz gelecek bir oy yüzdesine ulaşabilirler. Soru ve sorun sahaya ne kadar inebileceklerinde...
Yarın HAS Parti analizi...

<p>Bomba arama köpekleri 'Ban' ve 'Tim', Barış Pınarı bölgesindeki sivil halka yönelik büyük bir sal

Barış Pınarı bölgesinde 'Ban' ve 'Tim' büyük saldırıyı önledi

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi