• $16,5904
  • €17,5736
  • 973.818
  • 2529.26
19 Haziran 2012 Salı

Meksika'dan görünen Arap Baharı

Los Cabos

Yirmi saati aşan uçuş süresinin sonunda Başbakanlığın Ana uçağı, Meksika'nın Los Cabos şehrine indiğinde hava sıcaklığı 35 dereceydi. Pasifik Okyanusu'nun kenarındaki şehir ilginç bitki örtüsü ve çöl görüntüsüyle adeta film platolarını andırıyordu. Başbakan Erdoğan'ın konvoyunu havaalanından Sheraton Oteli'ne götüren eskortlar arasında yer alan hemen tepemizdeki üç helikopter de bu duyguyu güçlendiriyordu. Suç oranı hayli yüksek olan Meksika'da, G-20 zirvesi için, kelimenin gerçek manasıyla olağanüstü güvenlik önlemleri alınmıştı. Her bir tatil köyünde farklı liderler ve heyetleri konaklıyordu. Oteller arasından geçmek bile imkansızdı. Hatta abartmış olmayayım ama neredeyse her odanın başında korumalar duruyordu.
Zirve gerçekten önemli,
gerçekten kritik...
Küresel siyasetin, ekonomik darboğaza çare aradığı günler...
Her geçen gün dünya sahnesinde ağırlığını daha fazla koymaya çalışan Brezilya, Rusya, Meksika, Türkiye gibi yıldızı parlamaya başlayan ülkeler stratejik ağırlık merkezini de etkilemeye çalışıyorlar. Global sistem tıkandı, alternatif çözümler bulmak gerekiyor. İlk sorun ekonomi. Yunanistan'da işler kötü, bütün Avrupa risk altında. Büyüme rakamları, işsizlik oranları, gelecek için de alarm zillerinin çaldığını gösteriyor.
Üstelik ekonomi tek mesele değil. Mısır'da seçim yapıldı ama sonuçlardan hayal kırıklığına uğrayanlar çoğunlukta.
Belli ki Mısır'da mücadele daha uzun
süre çekişmeli geçecek.
G-20'nin ilk gündem maddesi Yunanistan seçimi ve Avrupa'nın geleceği... Küresel ekonominin kaderi de Avrupa'nın geleceğine bağlı.
İsrail'de Peres dün 'Artık zaman doldu. Çünkü bomba yapmaya devam ediyorlar' diyerek İran konusunda adeta yaklaşan ve derinleşen krizin son işaretini veriyordu.

Mısır'a canları çok sıkıldı
Başbakanlık ekibi de an be an bir yandan Mısır'daki, diğer yandan Yunanistan'daki gelişmeleri takip ediyordu, özellikle Mısır'a canları çok sıkıldı. Sanki Arap Baharı'nda her şey en başa dönüyordu. Başbakan'ın danışmanları, 'İşleri toparlamamız gerekiyor' diyordu tedirgin ses tonuyla. Bütün bunlara sınırımızdaki Suriye krizinin belirsizliğini ekleyin... Bir de Ortadoğu genelindeki Kürt sorununu... Çok hassas konular masadaydı. Başbakan Erdoğan için çok sayıda ikili görüşme programlandı. Putin ve Obama bunların başında geliyor.

"meksikadan-patron-resim.20120619014856.jpg"Davutoğlu: Suriye konusunda da haklı çıkacağız
Ekonomi ve siyaset, günümüz dünyasında diplomasinin ikiz kardeşleri. Zirvelerin ekonomik ayağı kadar politik angajmanı da dikkat çekici. Suriye hassas konuların başında geliyor. Meksika'ya gelirken, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na, izlediği dış politikanın kamuoyu tarafından takdir edildiğini ama Suriye konusunda yoğun endişelere neden olduğunu söyledim, katılmadı ve şöyle bir değerlendirmede bulundu:
'Libya krizinde çok ağır eleştirilmiştik. Haklı çıktık. Gürcistan krizinde Rusya ile savaşa gireceğimizi söylediler, bakın neler oldu. Eksen kaydı dediler; o gün doğuya kaydığımızı söyleyenler bugün tam tersiyle itham ediyorlar. ABD ile gergin olduğumuzu öne sürdüler, tarihimizin en iyi ilişki dönemindeyiz. Suriye konusunda da göreceksiniz aynısı olacak. Bu konuda hatamız yok. Algıda sorun olabilir. Olayın kendisi sıkıntılı. Bizden kaynaklanmadı. Hemen burnumuzun dibinde yaşananlara kayıtsız mı kalalım? Düşünün aksini yapsaydık... Esad'la iyi ilişkiyi sürdürseydik...  O zaman ne denirdi bize?'
Yazımı bitirirken burada saatler gece 23.30'u geçiyordu. Türkiye ise pazartesi sabahına uyanıyordu. İstanbul'da köprü işkencesi başlamış. Biz uyandığımızda 5 günlük diplomasi maratonu başlayacak. Obama, Putin derken onlarca ikili görüşme, iki de büyük zirve. Hepimizi yakından ilgilendiren, ülkemizin geleceği açısından önemli gelişmeler... Aktaracağız.

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını