• $16,5926
  • €17,397
  • 970.229
  • 2401.96
18 Aralık 2010 Cumartesi

Maliye cephesinden bakınca...

Bütçe günlerindeyiz, hepimizin parasıyla ilgili kararların verildiği, planlamaların yapıldığı günler...
Bu dönem başka hiçbir şeyin konuşulmaması gerekir aslında. Gündemin, 'Türkiye'nin 2011 fotoğraflarıyla dolması', her bir detayın didik didik edilmesi gerekir.

Liderlerin yılda bir kez TBMM kürsüsünde, 'yeni bir yılın vizyonunu ortaya koymaları' beklenir; maalesef bu yıl da olmadı.

Vatandaş benzin fiyatlarını konuşuyor. Dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz. Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın yaklaşımını dün aktarmıştım. Yıldız, yapısal sorunlara dikkat çekmiş, vergi sisteminin çarpıklığını ve zihniyet sorununu göz önüne sermişti. Anons ettiğim üzere bugün de 'vergi penceresi'nden; Maliye cephesinden soruna bakacağız.
Bakan Mehmet Şimşek'le bütçeden hemen sonra geçen hafta içinde görüştüm ama bugün yazacaklarım onunla daha önce yaptığım görüşmelerdeki izlenimleri de kapsıyor. Onun bakış açısının 'yerli ama aynı zamanda Batılı' olduğunu biliyorum, özeleştiri yapıp sistem eleştirisi getirdiğini de. Bir de yönettiği gelenekleriyle köklü kurumda 'zihniyet kırıcı bir işlev görmesi gerektiğinin farkında olduğunu'...


İYİ GÜZEL DE KAYNAK NEREDE?
Bakan dolaylı vergilerle ilgili tablodan memnun değil, yükün adil dağıtılması gerektiğini görüyor. Vergi tabana yayılamamış durumda. Sistem, her fırsatta 'kümesteki kaza' göz dikiyor. Şimşek sık sık 'geçmişin popülist söyleminden' ve bunun yıllarca süren faturasından bahseder, haklı. Bütçe günü kendisini görmüştüm, Kılıçdaroğlu'nun söyleminden şaşkınlığa düşmüştü. Çarpıcı değerlendirmeleri oldu, 'Yazabilir miyim' dedim. 'Polemik çıkmasın' diyerek reddetti. Bir bölüme ısrar ettim, 'Hem vergileri indirecek, hem fakirlere yardım yapacak, kadınlara maaş ödeyecek, iyi de kaynak nerede?'


BAŞBAKAN'A GÖNDERİLEN NOTTA NE YAZIYOR?
Bu, bütçe konuşmasında da gündeme gelmiş. Kılıçdaroğlu, tarımda kullanılan mazottaki vergiyle ilgili vaatlerde bulununca Şimşek, Erdoğan'a bilgi notu göndermiş; 'Bu öneri yapılırsa 14 milyar TL ek kaynak ihtiyacı oluşur.'

Şimşek soruyor: 'Dış borç mu alacağız, nereden bulunacak bu paralar?'
Bu sorular haklı, ana muhalefet lideri iddialı vaatlerini nasıl yerine getireceğini de açıklamalı. Bugünkü kurultay bu açıdan da fırsat penceresi açabilir. Gündeminin ve dikkatinin odağına ekonomiyi almalı ama onu detaylandırmalı.


'BEN CHP BAŞKANI OLSAYDIM...'
Maliye bakanları kabinelerde 'en az sevilen' isimlerdir. Herkes para ister ama kaynak sınırlıdır. Mesut Yılmaz, potansiyel lider adaylarını yıpransınlar diye maliye bakanı yapardı. Şimşek, Londra deneyimi ve dünya finans çevrelerine yakınlığıyla kendini korumayı biliyor. Neylersiniz ki; 'kötü polisi oynamak' bazen ona düşüyor.

Sohbetimizde ona 'Nasıl bir muhalefet?' sorusu yönelttim. Akıl vermek gibi olmasın ama diyerek, 'Ben CHP lideri olsam bütçede hükümetin ekonomi politikasının doğru yönlerini anlatır, eksikliklerini eleştirirdim, kredibilite böyle sağlanır' yanıtını verdi.
Sonra İngiltere'de İşçi Partisi'ni, Thatcher-Blair çizgisinin tecrübesini ve sosyal demokrasi kültürünü konuştuk. Geçelim.

VERGİ DAİRESİ MÜKELLEFE NASIL BAKMALI?
Bakan'ı görmeye gittiğimde yemekhanedeydi, personel salonunda. Bu onun 'Batmanlı mütevazı geçmişinin' mirası. Hemen öncesinde yeni göreve başlayan hesap uzman yardımcılarıyla bir araya gelmişti. Onlara, 'mükellef odaklılık' üzerine düşüncelerini aktarmıştı. 'Mükellef olmasa bize gerek kalmaz ki' diyerek. Şimşek, son dönemde Anadolu'dan da İstanbul'dan da 'acımasız vergi denetimleriyle ilgili şikayetler' alıyor. Türkiye'nin şartları ortada, imkanlar ve kaynaklar belli. Vergi borçlarının yapılandırılması bu açıdan içerik ve zamanlama olarak çok iyi oldu. Ne var ki, 'zihniyet devrimine' sadece vatandaşların değil, öncelikle bürokrasinin ihtiyacı var. Sadece cep telefonu ve benzindeki şu akılalmaz 'yüzde 70'lere varan vergi çarpıklığı' bile bize çok şey anlatıyor. Dilerim Mehmet Şimşek çok iyi bildiği yapısal sorunları çözebilir. Birikimi ve deneyimi ona bu sorumluluğu yüklüyor.

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...