• $7,5091
  • €9,002
  • 409.134
  • 1538.04
14 Nisan 2011 Perşembe

Listenin 'HAS'ı' olmuş mu?

Bütün partilerin milletvekili listelerinin ortak özelliği 'merkezde siyaset yapma arayışı' olarak gösterilebilir.
'Toplumdaki yönelime paralel bir süreç' yaşandığını düşünüyorum.
Nüfusun yüzde 70'e yaklaşan büyük bölümünün şehirlerde yaşadığı bir Türkiye...
Son 40 yılın yüksek iç göçünün yeni aşamasındayız. Artık belli bir oranda ikinci ve üçüncü kuşakların şehir yaşamına adapte olmaya başladığı dönem...
Avrupa'daki 'gurbetçilerimizin tecrübe ettiğine benzer' bir süreç...
Politik yaşamda işte bu sosyolojik gelişmenin izdüşümlerine tanık oluyoruz.
Merkez derken...
Yeni bir merkez oluşumunun şekillendiği unutulmasın.
Taleplerin de arayışların da buna göre belirlendiği ortada.
'Marjinalleşme' yerine 'makul'da toplanılıyor...
Katı ideolojik saflaşma yerine toplumsal merkezde kümeleniliyor...
Siyaset bu dönüşüme kayıtsız kalamazdı.
AKP'den CHP'ye, MHP'den BDP'ye ve HAS'la Saadet'e dek bütün partiler aday listelerinde işte bu değişime uygun tercihlerde bulunmuş. AKP ile başladık, CHP ve MHP ile devam ettik, bugün sırada HAS Parti liste analizi var...

SESSİZ VE DERİNDEN ÇALIŞIYOR
Numan Kurtulmuş, belli bir derinlik ve sempati kazanmış liderlerden. Hep ilişki kuruyor, hep 'geleceğe oynuyor'.
Sessiz ve derinden ilerliyor. Tayyip Erdoğan sonrasında siyaset oyununun kartlarının yeniden karılacağını hesaplıyor. Listesini dizayn ederken 'yeni toplumsal merkezin taleplerine uygun isimler' seçmeye çalışmış.
Bizim toplumumuz ılıman, aşırılıktan hoşlanmıyor. Muhafazakar ama gericilikten uzak. İnançlı fakat laikliğe bağlı. Milliyetçi ama ırkçı veya kafatasçı değil. Modern ancak kültürünü de korumak istiyor. Liberal ekonomiye inanıyor fakat bir yandan da yerliye değer veriyor. Devletini ve askerini seviyor lakin onun siyasete müdahalesinden hoşlanmıyor. Avrupa Birliği yanlısı ama teslimiyetçiliğe karşı çıkıyor. ABD'nin hegemonik tutumundan rahatsız fakat hükümetin Washington'la kavga etmesini değil, işbirliği yapmasını benimsiyor.
Listeyi uzatabiliriz...
Bu saydıklarım, Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na, Bahçeli'den Kurtulmuş'a ve hatta belli ölçüde Demirtaş'a dek bütün liderlerin tercihlerine etki etmiş durumda.

KURTULMUŞ İSİMLER...
AKP listesinde kendisine yer bulamamış çok sayıda milletvekilinin hemen HAS Parti ile diyaloğa geçtiği haberleri geliyor. Ama o, işin sonraki kısmı. Kurtulmuş'un milletvekili adaylarına bakınca, Ertan Yülek, Çağrı Erhan, Teoman Rıza Güneri, Mehmet Akif Ulusoy, Ömer Vehbi Hatipoğlu, Mukadder Başeğmez, Zeki Kılıçaslan, Mehmet Bekaroğlu, Şeref Malkoç ve Hüsamettin Korkutata gibi isimleri görüyoruz. Burada ciddi bir sentezden bahsedebiliriz. Geleneğe yer vermiş, yeniliğe de...
İstanbul ikinci bölgenin ilk iki sırasında Numan Kurtulmuş ve Hasan Basri Aktan var... Balıkesir birinci sırayı boş bırakmışlar, Tunceli'de bir kadını Nevin Hedef'i liste başı yapmışlar. 27 aday 30 yaşın altında.
İstanbul ve İzmir'de Musevi, Katolik ve Süryani adayları var, 33 türbanlı kadın da kendisine yer bulmuş. İsimler sağlam, hepsinin hitabeti çok güçlü... Kampanyaya ne kadar asılacakları ise muamma.
Numan Bey, başka bazı örneklerin aksine ne zaman çıkış yapması gerektiğini bilebildi. O cesareti gösterebildi de... Ama talihi çok parlak yürümedi şu ana dek. Yine de uzun vadeli planlama yapması avantajı.
Kimse hayalci olmasın ama eğer Haziran 2011'de bir ışıltı verebilirse yolu açık olur. 'Çok düşük profilli kalayım, AKP tabanını da karşıma almayayım' hesapçılığı yaparsa bekleme süresi çok daha uzun olabilir. Ben listesini sevdim, ikna edemediği ama yanında tuttuğu parlak isimler de bir şekilde hareketine katılırsa Türk siyaseti kazanır.

<p>Süper Lig'in 28. haftasında Ankaragücü sahasında Galatasaray'ı konuk etti. Bu zorlu karşılaşmada

Galatasaray-Ankaragücü Maç Yorumu

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi