• $17,9681
  • €18,3391
  • 1031.75
  • 2799.91
15 Kasım 2010 Pazartesi

Komutan bana niye kızdı?

Orgeneral İlker Başbuğ'un Genelkurmay Başkanlığı koltuğunu Orgeneral Işık Koşaner'e devrettiği törenin ardından 30 Ağustos resepsiyonundaydık. Halef selef genelkurmay başkanlarıyla sohbet ettik. Bir ara uzak bir köşede duran Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ile göz göze geldim. Resepsiyonun ilerleyen dakikalarında yanına gittim, selam verdim. Bir meslektaşımla konuşuyordu, 'iyi akşamlar' dedi. Dedi ama, öyle bir baktı ki; anlatamam. Sanırım bütün hayatım boyunca hiç kimse bana o kadar tepkili bakmamıştır. Hiç anlam veremedim. Gazeteci arkadaşla sohbetlerini bölmek istemedim. Kurmay albayıyla baş başa kaldığında yanına gittim. 'Hayrola komutanım' dedim, 'Bana ne kadar sert baktınız öyle, sebebini öğrenebilir miyim?'
Önce tereddüt etti, 'Sizi gazeteci olarak severiz, sayarız, o haberler neyin nesidir?' diye devam etti. 'Hangi haberler?' diye sordum. 'Deniz Kuvvetleri'nde de uzantısı olduğu ortaya çıkan şantaj amaçlı fuhuş çetesi' haberleri nedeniyle tepkiliymiş. O günlerde bu konuyla ilgili haberler sadece AKŞAM'da yer almıştı. Habere ilişkin bilgi, belge elimizde fazlasıyla vardı. Sonra olay büyüdü, medyanın tamamına mal oldu, tutuklamalar geldi.
Haber, bizim istihbarat servisimizin acar muhabirlerinin katıldığı bir ekip çalışmasının sonucuydu. Bir noktadan sonra olayın büyüklüğüne paralel olarak ben de dahil oldum.
İddialar dehşet vericiydi. Ama haberden kaçılmaz ki... Çok titiz çalışıldı,         ayıklamalar yapıldı.
Dönelim komutanla sohbetimize...
Yiğit Paşa haberlerin gerçeği yansıtmadığından söz etti. Ben de tek tek detaylandırdım. Söylediklerimle ilgili zaman zaman yanındaki kurmay albayından bilgi aldı. Özellikle 'Deniz Kuvvetleri Komutanı da mağdur' haberimize tepkiliydi. Kendisinin kastedildiğini düşündüğü için tepkisi iyice artmıştı. Ben de o haberde neyin kastedildiğini anlattım, 'isim vermedik' diye ekledim. Sonra somut bir olaydan da bahsederek şöyle bir bilgi verdim kendisine:
'Komutanım biz bu çeteyle ilgili çok detaylı bilgiler elde ettik. Ancak bunlardan en çarpıcısını haber yapmadık. Tek endişemiz, bu haberin Türkiye'de yaratacağı travmaydı. Bu çete, gözü dönmüş bir biçimde devlet, millet demeden her türlü değeri ayaklar altına alacak planlar yapmış, eylemlerde bulunmuş. Ancak münferit olaylardan yola çıkarak kurumları yıpratmaktan hep kaçındık...'
Aradan epey zaman geçti.
Bu diyaloğu çok üst düzey bir emniyet yetkilisiyle sohbetimiz sırasında aktardım. Yetkili, 'Yakında Deniz Kuvvetleri Komutanı ile karşılaşırsan sana bakışının çok değiştiğini anlarsın' dedi.
Ne demek istediğini kestirememiştim. Geçen çarşamba gelen haberle anladım. Meğer Anadolu'nun en parlak gençlerinin seçilerek alındığı, kutsal askerlik mesleğimizin en yüce makamlarına kadar yükselebilme yolunu açan okullara sızmak isteyen çete, üst düzey komutanların yakınlarını da takibe almış. Bu kişiler arasında Deniz Kuvvetleri Komutanı'nın kızı ve eşi de yer alıyor, daha pek çok üst rütbeli subay da...
Nitekim perşembe günü Yiğit Paşa'nın kızı ve damadı da İstanbul'da savcılığa ifade verdi.
Öncesinde de olayı soruşturan savcılık - polis ve genelkurmay yetkililerinin buluşup zirve düzenlediklerini haberleştirdik. Olayın vahametine uygun bir şekilde devlet organları arasında eşgüdüm sağlanmıştı. Buna ancak memnun olunur. Çünkü böylesine süreçler, her türlü saygıyı hak eden kurumlarımızın içine sızmaya çalışan illegal yapıların, ortaya çıkarılması için son derece önemli. Biz, askeri yıpratma çabalarına daima karşı çıkmış bir gazeteyiz. Her fırsatta Türk Silahlı Kuvvetleri'ne saldırmayı fırsat bilenler herkesten önce karşılarında bizi bulurlar, buldular. Bu uğurda ağır saldırılara da maruz kalmışlığımız var. Önemli değil, vız gelir, tırıs gider. Ne var ki kutsal saydığımız kurumlardaki yanlışlara göz yumulamaz. Biz başkaları gibi o hataları kurumlara mal etmeyiz. Tam tersine yanlışları -tamamen doğru olmak kaydıyla- duyurmayı ve kurumların hatadan dönmesini sağlamayı amaçlarız.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'in her türlü iddiayı anında soruşturan ve kamuoyuna bilgi veren hassasiyet içinde olması, bu süreçte altı çizilmesi gereken en önemli noktalardan biri.
Hepinizin Kurban Bayramı kutlu olsun.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor