• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
11 Ekim 2010 Pazartesi

Kemal Bey iyi 'Önder'i kötü

Dönüşümler ağrısız olmaz... 

CHP, 'doğum sancısı' çekiyor. Liderini değiştiren, söylemini yenileyen, kadrolarında gençleşmeye giden bir partinin zorlukları bunlar. 

Ufukta bunun ötesinde, yeni bir tehlike belirdi: 'Yönetilemeyen değişimin krizi...'
Kurumsal dönüşümler tıpkı kriz yönetimi gibi özel bir program ister. 
'İçeriden' ve 'dışarıdan' CHP'ye kurulan bir tuzak...

Popüler tanımlamayla o 'parça tesirli' tuzağın sloganı şu:
'Kemal Bey iyi, Önder Sav kötü.'

Yeni lidere sunulan reçete basit:
'Masaya yumruğunu vur, Önder Bey'i ve ekibini tasfiye et, inisiyatifi eline al, işte o zaman lider olacaksın.'

Bunu Deniz Bey (Baykal) de istiyor, savunuyor, CHP'li bir kısım medya da...
Kimisi iyi niyetli, kimisinin kafasının arkasında binbir tilki.
Hükümete yakın medyanın 'parti içi çekişme yaratma çabasını' buna dahil etmiyorum, o ayrı bir parantez ister.


GELENEKLE GELECEĞİN SENTEZİNİ YAPABİLECEK Mİ?
Kılıçdaroğlu yönetiminde CHP'nin 'farkındalık' yarattığı kesin. İlgi çektiği de...
'Çalışkan lider' profiliyle 'uzlaşmacı muhalefet' anlayışını birleştirmeye çalışıyor.
'Ezber bozmak' istiyor. Türban yaklaşımları şaşırtıcı. İktidar-ana muhalefet dengesini / dengesizliğini kırıyor.

Yine de daha yolun başındalar. Bir parti ve teşkilat organizasyonu açısından Adalet ve Kalkınma Partisi'yle rekabetten uzaklar. Karşılaştırmalı üstünlük açısından dezavantajları çok, paraları yok.

Çare: CHP'nin örgütte kendini yenilemesi. 

Ayrıca, Kılıçdaroğlu'nu ve CHP'yi Önder Sav üzerinden vurma çabalarının arttığına tanık oluyoruz. Açık kanallardan yapılan yayınları kastediyor değilim. Hayır, gördüğümüz; Kılıçdaroğlu'nu yüz yüze ilişkilerle yönlendirme çabalarının arttığı.
Evet, Kılıçdaroğlu'nun 'güçlü bir genel başkan, son sözü söyleyen lider' algısı yaratması şart.

Bunun yollarını, yöntemlerini bulmak zorunda. Önder Sav ise yeni yapıya uygun bir tavır içine girmeli. Buraya kadar tamam. Ancak Baykal'ın tavsiye ettiği 'Önder Sav'ı tasfiye et' formülü, hem yapılabilir değil, hem parçalayıcı hem de mantıklı değil. 
Kılıçdaroğlu partinin genlerindeki güçlü unsurları, geleneğindeki pozitif yanları modern kurgulamalarla geleceğe taşımalı. Bir sentez bulmalı. Liderliğini perçinlerken, örgütünü elinde tutmalı. Ve hepsinden önemlisi sahip olduğu her
bir artı değeri korumalı. Bir lider her şeyden önce 'denge adamı'dır.

CHP HANGİ YÖNE GİDECEK?
Bugüne kadar izlenen politikaların ve muhalefet yapma tarzının iktidar getirmediği malum. Şimdi genel başkan değişti. Kılıçdaroğlu 'yalnız adam' görüntüsünden kurtulmalı. Bundan sonra bir 'kadro hareketi' oluşturmalı. Gürsel Tekin önemli, etkili. Sencer Ayata'nın, Enver Aysever'in önerileri, fikirleri çarpıcı. Bunlar da yetmez, yenileşme genişleyerek sürmeli. Partiye yeni bir yön tayin ederken, eldeki güçleri korumasını bilmeli, 'gelenek içinde yenilenme, yenilenme içinde gelenek' üretebilmeli.
Entelektüel çatışma ve fikri rekabet bir yere kadar sağlıklı. CHP'nin yeni rotasını belirleyecek mücadeleler önemli. İşte burada asıl sorumluluk Kemal Bey'e düşüyor. Aranan güçlü liderlik 'dönüşüm yönetimi'nin direksiyonunda olmaktır. Yoksa, Önder Sav'ı tasfiye etmeyi önerenlere kulak vermek değil. Böyle bir ihtimalin söz konusu olacağını hiç düşünmüyorum da, Kemal Bey'e yönelik bu yönlendirmelerin arttığını görmüyor değilim.


KİLİDİ KILIÇDAROĞLU İLE SAV BERABER AÇABİLİR
Baykalcıların artık liderlik peşinde olduğunu sanmıyorum. Reel siyasetin güç dengelerini Baykal'dan daha iyi kimse ölçemez. Ama intikam duygusu içinde oldukları besbelli.

Önder Sav'sız bir CHP'yi daha iyi etkileyebileceklerini düşünenler olayın ikinci perde gerisindeler. CHP'yi zayıflatmak isteyenler de üçüncü perdede...

Burada iş ağırlıklı olarak Kemal Kılıçdaroğlu'nda...
Yetmez, sorumluluk Önder Sav'ın omuzlarında.
Öyle bir formül bulacaklar ki; hem Kemal Bey partinin gerçekten egemen lideri olacak ve bunu tüm kamuoyu görecek. Hem Önder Sav örgüt üzerindeki hakimiyeti, partinin hafızası ve geleneği rolünü sürdürecek hem de söylemde ve ekipte yenilenmeyi başaracaklar. Zor mu? Evet zor. Ama imkansız değil. Siyasal akıl ve basiret istiyor. Tanımlama şudur: Birinci adam da ikinci adam da kendi işini yapacak.


TÜRKİYE'YE YAKIŞAN BİR CHP İÇİN
CHP açısından bu hamleyi başarmak Türkiye adına kazançtır. Referandumda Türkiye bir eşik aştı. Yüzde 58, milletin bir zihniyet olarak geçmişi geride bıraktığını gösteriyor. CHP de buna uygun bir dönüşümü başarmak mecburiyetinde. Henüz CHP'nin bunu yeterince analiz ettiğini düşünmüyorum. Toplumsal
talepleri kuşatacak şekilde siyasal hareketlerin dönüşmesi kaçınılmaz. Yeni Türkiye, yeni siyasi tavırlar istiyor. CHP, 2010 dünyasının Türkiye'sine uygun bir parti olmak zorunda. 

Halkla iç içe olmayı CHP teşkilatı beceremiyor, partiye üye olmak bile çok zor. Bunlar Kılıçdaroğlu'nun tek başına yapacağı işler değil. Önder Sav partisinin yenilenmesine yardımcı olmalı, Kılıçdaroğlu ise 'yönetmeli', Önder Sav'ı da.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak