• $15,8026
  • €16,8551
  • 943.038
  • 2373.23
23 Nisan 2012 Pazartesi

İşte kurucu Meclis

Erzurum
Sabah 07.00 uçağıyla Erzurum'a gitmek üzere Atatürk Havalimanı'na doğru yola çıktığımda İstanbul'un o eşsiz güzelliğinin sessiz, sakin, trafiksiz nasıl da kendisini ortaya çıkardığını düşünüyordum. Dünyanın başka hiçbir şehrinde güneşin bu kadar etkileyici doğduğunu sanmıyorum.
Erzurum'da önemli bir toplantıyı izleyecek ve akşam dönecektim. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Meclis Anayasa Komisyonu'nun 4 partiden oluşan temsilcileriyle ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte olacaktım.
'Anayasa Plaftormu: Türkiye Konuşuyor' başlığı altında Erzurum'da bir arama konferansı yapıldı. Organizasyon TOBB'un düşünce kuruluşu TEPAV'ın...
Baştan belirteyim gördüklerim çok etkileyiciydi. Milli İrade'nin bu kutlu gününde, Meclisimizin açılış günü 23 Nisan'da Türk milletinin yeni bir anayasa yapacak o güçlü ruhunun izlerine şahit oldum.
Gizleyecek değilim, iyimser duygular içindeyim.
Yazımı bir spor salonundan yazıyorum. Tam karşımda uzun bir kürsü. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve işçisinden işverenine geniş bir sivil toplum örgütleri masası.
Salonda ise 55 yuvarlak masa. Her birinde 11-12 vatandaş. Kadın-erkek, genç-yaşlı, türbanlı-başı açık, Türk-Kürt, Türkiye fotoğrafı...
Şu anda Hisarcıklıoğlu konuşuyor, 'Küresel güç olmak istiyoruz' cümlesi dikkatimi çekiyor. Haklı.
Yeni bir anayasa yeni Türkiye'ye yakışmalı. Gücüne güç katmalı. Ekonomisinin önünü açmalı. Gerçekten demokrat olmalı. Gerçekten hukuk devletinin yapı taşlarını döşemeli. Hepimizi kapsamalı. Barışçıl ve özgürlükçü olmalı. Cumhuriyetimiz temel niteliklerini de korumalı. Evet bunu da bütün kalbimizle talep ediyoruz. Yeni anayasa bizi 21'inci yüzyılda taşıyabilmeli.
Ankara'daki gerginliğe bakınca 2012 anayasası için iyimser olmak hayli zor. Ama Anadolu'dan bakınca kötümser olmak imkansız. Toplumsal talep o kadar güçlü, o kadar dipten.
Zamanlama güzel. Bugün 23 Nisan.
Yer anlamlı. Erzurum Kongresi'ni hatırlıyor insan. Milli Mücadele ruhunu,  Cumhuriyetimizi...
Bu, Anadolu'daki son toplantı. Haftaya İstanbul'da arama konferanslarının sonuncusu var. Ardından 1 Mayıs itibarıyla yeni anayasa yazım süreci başlıyor.
Size kısaca sistemi anlatayım:
MİLLETİN TALEBİ: ADALET
TBMM Anayasa Komisyonu'nun bütün üyeleri, TBMM Başkanı Çiçek ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile geniş bir sivil toplum masası bir arada. Erzurum'da 60 bin kişiye SMS atılarak tesadüfi sistemle katılımcılar seçiliyor. Yuvarlak masalara oturuluyor. Her masada bir genç görevli. Kürsüde Prof. Oğuz Babüroğlu moderatör. Salona sorular yöneltiliyor. Her soruyu masada tartışıyorlar, sonra oylama yapılıyor. Tartışmadaki görüşler, isim alınmadan kaydediliyor. Her masadaki konuşma ve oylama sonuçlarına ait kayıtlar tüm partilere gönderilecek.
İlk soru şöyle: Mevcut anayasayı beğeniyor musunuz?
Oylama sonucu: Yüzde 55 'hayır'.
İkinci soru: Yeni anayasa en fazla hangisine katkı sağlamalı?
Yüzde 68 adalet.
Osman Can gönüllü olarak aktif katılımcı. TEPAV Koordinatörü Güven Sak'la üçümüz sohbet ettik. Her ikisi de altını çizdi: 'Türkiye'nin her yerinde aynı sonuç çıkıyor. Bütün oylamalarda millet adalet talep ediyor.'
'Başka?' diyorum.
Diyarbakır'dan İzmir'e bütün ülkede yerel yönetimlerin güçlendirilmesi isteniyor. Vatandaş kendi derdinin Ankara'dan değil, kendi ilinden, ilçesinden çözülmesinden yana.
Soru: Hakim ve savcıların atamasında yürütmenin etkisi azaltılmalı mı?
Yüzde 88 'evet' çıktı, bu da manidar.
Bir başkası: Türkiye, cumhurbaşkanını halkın seçmesinde ısrarlı.
Osman Can'ın yorumu şöyle: 'Demokrasi talebi çok güçlü. Vatandaş bilinçli. Ankara'nın bilinçli olması lazım. Marksist terminolojiyle anlatırsak, altyapı tamam, sıra üst yapıda. Ankara direnemez.'
ERZURUM, BDP'Yİ ALKIŞLIYOR
Yazıma devam ediyorum, bir yandan da fotoğrafları gönderiyoruz. BDP'li Pervin Buldan kürsüye çıkıyor. Ara veriyorum, dinliyorum. O da diğer komisyon üyeleri gibi kısa bir konuşma yapıyor. Milliyetçi-muhafazakar Erzurum'da salondan BDP'li vekile ciddi alkış geliyor. Ondan sonra CHP'li Atilla Kart konuşuyor. O da Büyük Atatürk'ün halkın gücüne nasıl inandığını vurguluyor.
MHP'li Faruk Bal da aynı coşkuyu yansıtıyor. AKP'li Ahmet İyimaya da Atatürk'ten başlayarak milli mücadele kahramanlarını sayıyor ve şükranlarını sunuyor.
Rifat Başkan, 'Faruk Bal bakanımız, en çok alkışı Diyarbakır'dan almıştı' dedi. Pervin Buldan'a sordum, yorumu şu: 'İlk kez katıldım ben de etkilendim, Erzurum'dan alkış almak gurur verici.'
Komisyonda çok olumlu bir hava oluşmuş. Cemil Çiçek'in esprili ve uzlaşmacı kişiliğinin etkisi büyük.
Köklerimizin gücü... 1920 ruhuna dönüş... Milli mücadele günlerindeki gibi, Birinci Meclis gibi en geniş katılımla ortak metnimizi yazmak. Birlik duygularıyla dopdolu kader ortaklığımızın zihniyetine yeniden kavuşmak. Hayal mi? Değil. Başkan Cemil Çiçek'e dedim ki; 'Eğer Meclis'te herhangi bir parti küçük düşünüp, siyasi çıkar peşinde koşar ve bu anayasa yapımına engel olursa o parti bunun altında kalır, Erzurum'da gördüğüm budur.'
Şurası gerçek: Türkiye eski Türkiye değil. Ekonomisi büyüyor. Riskleri de var ama dünya krizinden hasarsız geçtik. Geçmişimiz güçlü, geleceğimiz parlak. Sorun, siyasal kutuplaşma. Sorun gerginlikler. Bunu aşmalıyız artık. Krize dönüşebilecek bir başka mesele Kürt sorunu. Ben hiç risk görmem ama uzlaşma mantığını daha da yansıtacağımız nokta Alevi-Sünni kardeşliği. Bir başkası, milletimizin bir bölümündeki yaşam tarzına müdahale korkusu. Siyasal İslam'ın yükselişi endişesi. Biz bu temel konuları çözme konusunda çok da şanslıyız. Ama zaman kaybedemeyiz. Uzlaşırsak çok ama çok parlak bir gelecek bizi bekliyor. Anayasa bunun için kaçırılamayacak bir fırsat. 23 Nisan'ın yıldönümünde milli mücadelemizin dönüm noktası Erzurum'da bunun başarılabileceğini görmekten gurur duydum ve Atatürk'ü minnet ve şükranla andım. Milletimizin Ankara'yı da geride bırakacak bir olgunluğa ulaştığını gün boyu konuşmaları dinlerken bir kez daha anladım. Evet, bu halk 12 Eylül anayasasının yerine el birliğiyle yenisini yapacak kudrettedir.

"foto.20120422223428.jpg"

"foto1.20120422223441.jpg"

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katıldığı  Anayasa Platformu'nun Erzurum'daki toplantısını AKŞAM Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya da izledi. TEPAV Koordinatörü Güven Sak ile Doç. Osman Can çıkan sonuçları yorumladı.

"foto2.20120422223456.jpg"

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor

''TEKNOFEST Azerbaycan'' için geri sayım başladı! İşte ilk fotoğraflar