• $16,1527
  • €17,3351
  • 967.574
  • 2375
6 Şubat 2011 Pazar

İşte Kılıçdaroğlu'na göre Başbakan'ın hesabı

İşte Kılıçdaroğlu'na göre Başbakan'ın hesabı: "Köşk'ün yetkililerini arttırmak istiyor"

 Münih
Siyasetin gündeminde başkanlık sistemi var. Bir Cumhurbaşkanı Gül konuşuyor, bir Başbakan Erdoğan... Onlar biraz 'örtük', biraz da 'şifreli' mesaj veriyorlar. Özellikle Erdoğan'ın açıklamalarına anında CHP lideri Kılıçdaroğlu karşılık veriyor. Peki neler oluyor? Başkanlık sistemi tartışmaları neden alevlendi?

Konu, sadece başkanlıkla sınırlı değil. Arka planda Haziran 2011 seçimlerine dönük hesaplar ve sonrasına ilişkin stratejiler yatıyor. Gül'ün görev süresi ne zaman dolacak, Köşk'ün yetkileri aynen mi kalacak, cumhurbaşkanlığı için kim veya kimler aday olacak... Çok bilinmeyenli denklem. Dün söz verdiğim gibi bütün bu sisli bölgede CHP'nin nasıl bir fotoğraf gördüğünü anlamak için Kılıçdaroğlu ile konuştum.

Münih'te güvenlik konferansının ilk gün akşamında Kemal Bey'le akşam yemeğinde birlikteydik, ertesi sabah da oteldeki kahvaltıda... Sohbet ettik, merak ettiklerimi sordum. Önce başkanlık sistemiyle ilgili sözleri...

CUMHURBAŞKANI OLMAK İÇİN...
Kılıçdaroğlu'nun değerlendirmesi şöyle:

'Tayyip Bey cumhurbaşkanı olmak istiyor. Aday olacak. Fakat bir sorun var, Köşk'ün yetkilerini az buluyor. Çok diyor ama az buluyor. Çünkü başbakan olarak inanılmaz yetkileri var. Yukarı çıkınca zayıf kalmaktan korkuyor. Dikkat edin, başbakanlıktan sonra cumhurbaşkanı olanların hepsi yalnız kaldı ve bundan şikayet etti. Seçim sonrası, gerekli çoğunluğa ulaşırsa, Gül'ü 2012'de indirip, aday olmak, cumhurbaşkanının yetkilerini de artırmak istiyor, bence hesabı bu. Evdeki hesap çarşıya uyar mı hep beraber göreceğiz.' (Kemal Bey burada tebessüm ediyor.)


'İDEALİ SEMBOLİK CUMHURBAŞKANLIĞI'
CHP Genel Başkanı'na onun 'ideal sistem' fikrini sordum. Çok açık net, 'sembolik cumhurbaşkanlığı' dedi. Hemen ardından kapıda bekleyen potansiyel bir tehlikeye işaret etti. Kılıçdaroğlu, 'Cumhurbaşkanını halk seçecek, en az yüzde 50 artı 1 olması gerek, diyelim 55 aldı. Hükümet ise yüzde 40 küsur. Anayasada var, cumhurbaşkanı geldi, Bakanlar Kurulu'na başkanlık etmek istedi. Ne olacak?' dedi.
Kılıçdaroğlu, Köşk'e çıkması durumunda Erdoğan'ın bu yetkiyi kullanmak isteyeceği düşüncesinde.


GANDİ PARA ARIYOR
Biraz da renkli notlar... Akşam yemeğinde Hikmet Çetin de vardı, Türk siyasetinin saygın, uluslararası üne sahip hem de Beşiktaşlı ismi. Kemal Bey, 'Sayın Genel Başkan' diye hitap ediyordu, ne hoş. Bir ara o dışarıdayken Kılıçdaroğlu'na, 'Hikmet Bey'i aday yapacak mısınız?' diye sordum. 'Partimizin üyesi' dedi, 'Aday olmak isteyip istemediğini bilmiyorum' diye devam etti.

Konu kampanyaya geldi, malum seçime 120 gün kaldı. CHP profesyonel bir şirketle tanıtım, halkla ilişkiler ve kampanya için anlaşmaya varmış. Kılıçdaroğlu, televizyonlarda reklam yapılabilecek olmasından memnun değil, 'paramız yok' diye yakındı, her üyeden 3 lira toplayacaklarmış. Yasal hazırlık biter bitmez kampanya başlayacakmış.
Kılıçdaroğlu, üç kilo almış, halbuki yediğine çok dikkat ediyor. Akşam sadece salatayla yetindi, iki de bira içti. Alkol ve kahve ses tellerine de zarar verdiği için tamamen kesilmiş. 'Zaten çok sevmem, çay içiyoruz' dedi. 'AKŞAM nasıl gidiyor' diye bana sordu, 'Hep özel haber yapıyorsunuz' diye önce kendisi yanıt verdi, hoşuma gitti doğrusu. Ruşen Çakır'la Hizbullah'ı konuşurken, 'Soner Yalçın'la Konca Kuriş'i okumuştum, etkilenmemek imkansız' değerlendirmesi yaptı.

Seçimlere ilişkin sohbet ederken Kemal Bey'e bazı eleştirilerimi de yönelttim.
Kılıçdaroğlu konferans sırasında Rasmussen, Edelman, Alman Dışişleri ve Savunma bakanları dahil 19 ikili görüşme yaptı. Yarın Münih notlarıyla devam edeceğiz.

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti