• $17,9702
  • €18,285
  • 1022.8
  • 2989.72
8 Kasım 2010 Pazartesi

İçe kapanan kaybeder

Londra
Uluslararası dengelerin, Türkiye siyaseti üzerinde bu denli etkili olduğu bir dönem yaşanmamıştır.
Bugünkü tablo, Tanzimat öncesi başlayıp süregiden 'tarihi tecrübe'nin çok ötesine taşmıştır.
'İçeride' sistem ve kurulu yapı bütünüyle dönüşüyor.
Bu büyük hamlenin sebebi ve ana motivasyonu her ne olursa olsun sürecin en önemli 'kaldıracı' Batı dünyası...
Sadece AB değil, ABD ve AB.
Görünür-görünmez perde gerisinde hep onlar var.
O halde ister bu 'dönüşüm dinamiklerinde söz sahibi olmak' ve inisiyatif almak; belki onun çapını değiştirmek; isterse 'içerideki' pozisyonunuzu güçlendirmek için dış dengeleri bilmeniz gerek.

KURALLAR ÇOKTAN DEĞİŞTİ
Bunu en güçlü biçimde Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı yapıyor. CHP'nin de başarması bekleniyor. Siyasette adil rekabet için denge şart. CHP şimdi o yolda.
Yetmez, 'yeni dünya' sistematiği yargının, üniversitenin, askerin, medyanın ve sivil toplumun da 'dış dünya mekanizmaları' içinde olmasını gerektiriyor.
Güçlü bir sisteme karşı çıkmanın en etkili yolu da o mekanizmayla iletişimden geçiyor. Yok sayınca etkilerinden sıyrılamıyorsunuz.
Cumhurbaşkanı Gül'ü Londra'da izlerken, onun lokal veya global konulardaki analizlerini dinlerken
21. yüzyıl kodları ortaya çıkıyordu.
Türkiye'nin terör sorununun çözümü de uluslararası dengelerle bağlantılı, ekonomiye sermaye akışı da, reform çabalarının bütün boyutları da...
Siyasetin ve 'güç oyunlarının' kuralları değişeli çok oldu. En önemli sonuç: İçe kapanan kaybeder. Dünyaya açık olan kazanır.

YÜKSEK YARGIDA AB HUKUKU UZMANI ÜYE
Şu sözler Londra yolunda uçaktan, Cumhurbaşkanı Gül'den:
'Türkiye'de dışarıya en kapalı çevre yargı. Valiler, akademisyenler ve askerler (öyle değil)... Yurtdışına gidip gelme, yabancı dil bilme... Ama yargı içe kapalı. Ben yargı başkanlarıyla konuşurken yurtdışı temasları için bütçe koymalarını söylüyorum, dışarıya her yıl adam yollayın diyorum.'
Gül, yüksek yargı atamalarında AB hukuku uzmanı bir hukukçuyu özellikle seçtiğini vurguladı. Baktım, HSYK üyesi Prof. Bülent Çiçekli ile Anayasa Mahkemesi üyesi Prof. Engin Yıldırım'dan söz ediyor.
Çarşamba sabahı 8'de Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in İstanbul'da bir kahvaltısına katılmıştım. 7-8 gazeteci arkadaş daha vardı. Uluslararası yüksek mahkeme başkanları zirvesini konuştuk. Gerçeker en fazla 'zihniyet değişmeli' tezini savunuyordu. Toplumun tüm katmanlarının zihniyeti...
Yargıda tablo maalesef iç açıcı değil. İş yükü ağır, adalet yavaş. Fiziki imkanlar yetersiz. Yargıtay'da, görülen davaların yarısı bozuluyormuş, bu ağır bir rakam. AİHM'den gelen cezalar yürek yakıyor. Maalesef referandum sonrası şekillenen yeni yapının da sorunları çözeceğine inan(a)mıyorum. Gerçekten kapsamlı bir yargı reformuna ihtiyaç var. Tepkisel değil, kapsayıcı ve uzlaşmacı bir pakete...

YENİ CHP
AB İlerleme Raporu açıklandı, ondan iki gün önce üst düzey bir AB yetkilisiyle görüştük. Sedat Ergin bazı bölümlerini yazdı. Yetkili, CHP'deki değişimden övgüyle bahsediyordu. Dikkat ettim, Kılıçdaroğlu'nun eleştirileri de etkili olmuş, o hava AB temsilcilerine yansımış. Elbette doğrusu bu; iktidar tek başına Brüksel sahasında top koşturuyordu. Türkiye'nin fotoğrafının tamamını görmelerini sağlamak en iyisi. Sizin de ana muhalefet olarak; varsa itirazınız bunu söyleyebilmeniz gerekir. Onun yolu da iletişim, etkileşim.
Yeni CHP bunu yaparsa büyüyecek.
Türkiye'ye de en fazla katkıyı böyle yapacak.
Yazımdan kafamı kaldırdım, BBC'de Türkiye reklamı: 'Büyüyen ülke' diyor, 'parlayan ülke'.
 Avrupa'nın en büyük 6., dünyanın 17. ekonomisi yazıyor.
Sonra Obama. Süper gücün başkanı. Hindistan'a gitmiş, ilk defa. 10 milyar dolarlık yatırım anlaşması. 'ABD'nin işsizlik problemine yardımı olacak' diyor.
Yeni dünyayı anlamak için herhalde önce New York'a, sonra  Londra'ya ve ardından mutlaka İstanbul'a bakmak lazım. Bu bir parti meselesi değil. Bütün iktidarlar gelip geçici. Kurumlar yeni dünya kurulurken Türkiye'nin oradaki pozisyonuna uygun konumlamaları yapacak. Gidiş geriye değil, o mümkün değil...

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Bakan Koca son hazırlıkları inceledi! Türkiye'nin en büyüğü olacak

36 yıl garajda sakladı! Yolun 2 metre altında duran otomobil görenleri şaşırtıyor

Tarihi yapılarıyla Mahkemeağcin köyü! Yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösteriyor