• $15,8563
  • €16,6758
  • 931.393
  • 2403.97
8 Şubat 2011 Salı

Gündemi AKŞAM belirler

Başbakan Erdoğan'ın 'Evet iki partili sistem istiyorum' manşetimizin hemen ardından geldi diğer haberlerimiz de...
Kıbrıs konusunda Erdoğan'ın sözleri...
Sadece AKŞAM'ın manşetindeydi.  Üç arkadaşımın köşelerinde kaldı, Hürriyet orada olmasına rağmen tek satır bile kullanmamıştı. Milliyet, Habertürk ve Vatan'da doğal olarak haber hiç yer almadı.
Ama bu daha başlangıçtı. Gazetecilik tek atımlık barut değil, savaş kazandıracak bir cephane işidir. Yüz metre koşusu değil, maratondur.

Türkiye ve bütün rakiplerimiz Kuzey Kıbrıs'la ilgili manşetimizi okurken, bütün televizyon kanalları ve internet siteleri AKŞAM'dan o haberi alıntılarken
arkadaşımız Şenay Yıldız, KKTC Başbakanı'nın yanındaydı. Ertesi gün de 'takip haberi' manşetimizdeydi.

Çok sayıda meslek büyüğümüzden günlerdir tebrik telefonları geliyor.
Ama biliyor musunuz, en çok hangisine sevindim. Dün sabah arayıp, 'Abi kaç defadır aynısı oluyor, gündemi sizden izliyoruz' diyen TRT-TÜRK kanalının sevilen isimlerinden Serhat Akça'nın telefonuna... Üç dört gün önce kendisini ben aramayı düşünüyordum. Uğur Mumcu'nun ölüm yıldönümündeki konuşmasını izlemiş, gururlanmıştım.
TRT-Türk'ün nasıl olup da güçlü rakipleri arasında dikkat çektiği ortada... NTV'nin yayın yönetmeni Ömer Özgüner geçenlerde bir üniversitede konuşurken, rakipleri olarak özellikle TRT Türk kanalını zikretmişti. Ertesi gün CNN'deydim, aynı şeyi CNN Türk'ün
yönetmeni arkadaşım Yavuz Oğhan'dan da duydum. Böyle...

Dün sabah Medya Mahallesi programında Ayşenur Arslan ve Mehmet Y. Yılmaz, Burcu Bulut'un haberi, 'derin endişe raporu' manşetimizi konuşuyorlardı. On dakika sonra Yazı İşleri programında NTV'de Ruşen Çakır'la Ece Temelkuran da Şenay'ın Graham Fuller röportajını... Ruşen, 'Çok önemli bir röportaj. Herkes sevmez ama Fuller gerçekten önemli sözler söylemiş' diyordu.

İki yıldan fazladır her fırsatta belirtiyorum, son dönemde fazla tekrara kaçmaktan kaçınıyorum. Ama artık Türk basınında gündemi AKŞAM tayin ediyor. Siyasetin rotasını AKŞAM belirliyor. Açık söyleyeyim bu konuda rakipsiziz. Bunu da tarafsız duruşumuz, hızlı gazetecilik refleksimiz ve bitmek bilmeyen meslek tutkumuza borçluyuz.
Başarılar tesadüf değil.
Asıl gazetecilik performansı ve farkı, tek tek olaylarda değil de herkesin gözünü diktiği konularda belli olur.

Tüm Türkiye'nin dikkat kesildiği Defne Joy Foster olayında tek özel haberi yapan da AKŞAM olmuştu...

Levent Albayrak'ın, Kerem Altan'ın panik içinde doktor aramaya gittiği haberi, aynı gün gazetemizde yer almıştı. İstisnasız bütün kanallar o görüntüleri bizden istediler ve kullandılar. Belki kardeş kuruluşumuz Show TV yine bizden almasına rağmen adımızı zikretmedi ama başta usta gazeteci Uğur Dündar olmak üzere televizyon kanallarının yöneticileri 'AKŞAM'ın özel haberi, AKŞAM muhabirlerinin ele geçirdiği görüntüler' anonsuyla haberi verdiler. Bizim meslek alın teriyle yapılır ve emeğe saygı çok önemlidir.

Ertesi gün arkadaşlarım önde götürdükleri bayrak yarışında bir parkuru daha lider tamamlayıp, rakiplerine adeta tur bindirdiler. Defne Joy Foster'ın üzgün eşine de Nurbanu Elbir ulaşıp 'Karımın beni aldattığına inanmıyorum' dediğini aktardı. O da yine bütün Türkiye'ye bütün Türk basınına mal oldu.

Gazetecilik işte böyle bir meslektir. Ekip ve gönül işidir. Bu aralar her zamankinden daha mutluyuz. 27 aydır özel haber odaklı, muhabir odaklı gazeteciliğimiz meyvelerini veriyor. Siyasetçilerin tayin etmeye çalıştıkları gündemin peşine takılmıyoruz. Sürüden ayrılıyoruz. Biz gerçek gündemi, satır arası mesajları yakalamaya çalışıyoruz. Siyasilerin belki söylemek istemediklerini öğrenmeye gayret ediyoruz. Haber ve birinci sayfa seçiciliğimizde kimin işine yarar diye bakmıyor, kimseden korkmuyor, sadece 'haber mi' kaygısıyla hareket ediyoruz. Gazeteci arkadaşlarım, ekip arkadaşlarım ve ben sahadayız. AKŞAM, Türkiye'nin gündemini belirlemeyi sürdürecek.
İddia ediyorum, özellikle seçim döneminde ve hemen arkasından anayasa değişikliği tartışmalarında hep önde olacağız.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı

Yavrularını korumak için ölümü göze aldı! Leoparla domuz kavga ederse...