• $15,9788
  • €16,9391
  • 948.775
  • 2388.27
4 Temmuz 2011 Pazartesi

Futbol nasıl temizlenir?

Türkiye'de hangi güne nasıl uyanacağınız asla kestirilemez. 
Artık 'hangi haber şok duygusu yaratır' bilinmez.
Ne zaman 'yok canım daha neler' diyeceğiniz belli değildir.
3 Temmuz Pazar sabahının bombası da şike gözaltıları oldu.
Yalnızca spor dünyasının değil, bütünüyle Türk kamuoyunun ve uluslararası medyanın dikkatini çekecek çapta bir olayla karşı karşıyayız.
Operasyonun sarsıcılığı Aziz Yıldırım isminden kaynaklanmıyor. 'Kudretli şahsiyetlere dokunulamıyor' duygusu yıkılalı çok oldu.
Gözaltıların kapsamı yaygın, olası sonuçları deprem yaratabilecek nitelikte.
Dün, ne olduğunu ve nasıl olduğunu anlamaya çalıştım, biraz perde arkası bilgi aradım.
Her şeyden önce, emniyetin gerek birim, gerekse isim bazında çok özel görevlendirme yaparak operasyonu yürütmesi...
Aynı şekilde savcılığın stratejik tercihlerle belirlenmesi... İş ciddi anlayacağınız.
Teknik takip olduğu da belli.
Sonra yasal zemin... Mart ayında yürürlüğe giren yeni 'Futbolda Şiddet Yasası' artık şikeye karşı ağır cezalar getiriyor. Öncesinde şikenin yasalarda karşılığı yoktu.
Peki operasyon nasıl gerçekleşti?
Şikenin ağırlıklı olarak futbolcu menajerleri aracılığıyla yapıldığı iddiaları var. Polis, futbol federasyonunda adeta 'nokta vuruşu' gerçekleştirdi. Doğrudan bu birime gidilerek belirlenmiş isim ve dosyalar üzerinden işlem yapıldı.
Gözaltılarda menajerlerin sayısı dikkat çekici.
Birkaç ay önce menajerlik sınavının soruları çalınmış, sınav iptal edilmişti. Bu olay yeni gelişmenin ışığında önem kazanıyor.
Zamanlama ilginç ve manidar:
Sezon bitmiş, federasyon seçimi yapılalı daha bir hafta olmuştu. Öncesi de kritik, Emre Belözoğlu'nun SMS mesajları... Mehmet Ali Yalçındağ'ın evindeki sohbetten, Aziz Yıldırım'a atfen aktarılan 'Denizli maçında şike yapıldı' haberi...
Bursaspor Başkanı'nın ikinci kez gözaltına alınması ve tutuklanıp serbest bırakılması...
Çok bağlantılı olmasa da önemli bir ayrıntıdır, Bochum Savcılığı'nın bahis soruşturması...
Listeyi daha uzatmak mümkün, sadece Trabzonspor'la Fenerbahçe arasında henüz ateşi soğumayan geçen sezonun şampiyonluk kavgası...
'Bundan sonra ne olur?' sorusunun peşine düşünce, karşımıza çıkan yanıt; 'Her şeyde ilkleri yaşıyoruz'. Öncelikle durum bu. Şampiyonluk el değiştirebilir, küme düşen takımlar da öyle...
Her şey mahkemenin vereceği karara bağlı. Ama kesin hüküm verilene dek süreç normal ilerleyecek. Şampiyonlar Ligi dahil.
Geçen sezon temiz mi? Federasyona sordum. 'Biz temiz biliyorduk, iddialar var, mahkeme karar verecek' yanıtı geldi.
Kamuoyunun görüşü, izlenimi bence belli.
Şahsen, Mahmut Özgener yönetiminin temiz değil, tertemiz olduğuna yürekten inanıyorum. Merkezi bir yönlendirmeden söz edilemez. Kendi memleketinin ve Başbakan'ın mahallesinin takımları küme düştü bu yıl.
Ama sahada ve sahaya etki edecek biçimde masada bazı numaraların döndüğü kuşkusu bende de var. Sadece Fenerbahçe değil, Trabzonspor dahil şampiyonluk yarışındaki takımların bazı maçlarının futbolun olağan akışına ve mücadele ruhuna uygun gelişmediği de...
Önceki yıl da Bursaspor şampiyon olurken tuhaf işler yaşanıyordu. Sempati şikesi dersem anlaşılır sanırım. Anadolu kulüpleri Bursa'ya karşı, Fenerbahçe'ye oynadıkları gibi mi asılıyorlardı sizce?
Yüzüncü yıl şampiyonlukları da garipti doğrusu. Bir gazeteci değil, ilgili bir sporsever olarak yıllardır 'iyi olan kazansın' ilkesinin ne kadar az işlediğinden yakınmışımdır.
Kurumsal ve sistematik bir şikeden bahsetmiyorum. Günümüz dünyasında bu çok zor. Bir kişi, kulüp veya belli ilişkiler ağını suçlamak da kolaycılık olur. Yaygın ve ciddi bir mesele.
İnancım; şikeyle suçlanan en büyük kulüpler bile şike mağduru oluyor. Yaygın ve derin bir sorun Türk futbolununki. İşin kötüsü, temiz bir federasyon önleyemedi. Gücü yetmedi. Şimdi yine iddialı ve umut veren bir yönetim işbaşında. Futbol temizlenebilir, fair play egemen hale getirilebilir mi? Evet, kesinlikle evet. Kimseyi suçlu ilan etmiyorum ama dünkü operasyon bir milat olabilir. Herkesin sorumluluğunun olduğu bir yerde, kimseyi özellikle günah keçisi ilan etmeden, sorunun kökenine inilirse evet, futbol temizlenir. Futbol dünyasına yön vermeye çalışan, Bank Asya dahil bütün liglere müdahale çabasındaki mafyayı tamamen temizleyebilir miyiz? Futbolumuz işte ancak o zaman kurtulur...
Birinci-ikinci cumhuriyet tartışması vardı, hatırlarsınız. Bir de Fenerbahçe Cumhuriyeti. Dün, futbolda ikinci cumhuriyet kurma yolunda ikinci dev adım atıldı.
İlki Bursaspor'un şampiyonluğuydu...

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister