• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
17 Aralık 2010 Cuma

Enerji Bakanı benzin fiyatını nasıl savundu?

Gündemde petrol fiyatları var, yani gerçek gündemde. 

“Psikolojik eşik olan litre başı 4 TL aşıldı” havası tüketicinin sabrını taşırdı. 

“Türkler dünyanın en pahalı benzinini kullanıyor” söylemi yaygınlaştıkça hükümet çare arayışını hızlandırdı. 

Hakkı yenmesin, sadece bugün değil öteden beri bizim Nihat Sırdar, yaratıcı protestolarıyla bu konuda vatandaşın sesidir. 

Enerji Bakanı Taner Yıldız, bir-iki gün önce Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan’la yaklaşık üç saat bu meseleyi konuştu. 

Vatandaşın derdi, gazetecinin derdidir. 

Dün altı büyük gazetenin yayın yönetmeni olarak Bakan Yıldız’la İstanbul’da kahvaltıda buluştuk. Yaklaşık iki saat biz sorduk, Bakan anlattı; sohbetin büyük bölümü akaryakıt fiyatlarıydı. 

Bu konunun çok boyutu var. Evet, dünyanın en pahalı benzini Türkiye’de tüketiliyor. Bunun yüzde 67’si vergi, inanılmaz bir oran. Bakan, “Biraz Ali Babacan gibi konuşayım” diyerek önce “vergi penceresinden” açıklama yaptı. Söylediği özetle şu:

“Türkiye’de etkili ve yaygın bir vergi sistemi yok. Vergi, tabana yayılmış değil. Doğrudan vergiler yerine, dolaylı vergilere yükleniliyor. Bu hem yapısal hem de kültürel bir sorun. Bütün sistemin yüzde 50’si illegal, yüzde 50’si legal. (Burada kayıt dışı ekonomiyi kastediyor) Ama kaynak ihtiyacı da var, vergi toplanamazsa dış borç almak gerekecek. Başka çare yok. En yaygın biçimde cep telefonu ve benzin gibi ürünlerden vergi toplanıyor. Maalesef tablo bu.”

“DALGA GEÇTİLER AMA BÜYÜK BİR İNDİRİM YAPILDI”

Bakan Yıldız, konuyu “sadece teknik bilgisiyle” değil, aynı zamanda özel sektörden gelen birisi olarak “pratik hayattaki gerçekliği” açısından da inceliyor. Dün derinlemesine ve samimiyetle analiz etti. Akaryakıta yüksek verginin bir zorunluluk olmasının yanı sıra çevre, trafik ve diğer açılardan bir tercih sebebi olduğunu da kabul etti.  

Sonra yapılan indirime değindik. 

İki kuruşluk indirim için “dağ fare doğurdu” yorumlarına içerlediği belli olan Yıldız, “Hayır dağ dediğimiz artış zaten 7 kuruşluktu, iki kuruşluk indirime o yorum yanlış” dedi. Kâr paylarının ise sadece yüzde 1.1 olduğunun altını çizdi. Sözün burasında bir arkadaşımız “Sayın Bakan böyle derseniz zaten söyleyecek bir şey yok. Küçücük kâr marjlarından değil de dev gibi vergi oranlarından bahsetmeniz lazım” diye itiraz etti. 

“DEVLET PİYASAYA MÜDAHALE ETMELİ”

Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Başbakan’la konuşmalarımızda da aynı şeyi dile getiriyorum” diyerek devletin et, süt, buğday gibi temel konularda elinde bir miktar mal bulundurması ve gerektiğinde müdahale etmesi gerektiğini savunuyor. “Biraz komünistçe bakıyorum” diyerek bu yaklaşımını özetliyor. Sonra da sektöre yönelik görüşmelerini anlatırken “Yasal olarak müdahale hakkım yok ama sizlerden anlayış bekliyorum” dediğini aktarıyor. Tüpraş’ın 2 kuruşluk indirimi ve bundan sonra beklenen kimi adımlar işte o sözlerin yansıması gibi...

Dikkatimi çekti, Bakan biz rakam bazında soruları artırınca danışmanlarına “iPad’imi alabilir miyim” diye seslendi. Bizlere çeşitli tablolar gösterdi. Aslında Bakan Yıldız’ı ve Türkiye’nin şartlarını anlıyorum ama doğrusu benzin fiyatlarının bu kadar yüksek olmasını hiçbir şekilde içime sindiremiyorum. Doğru düzgün vergi sistemi kuramamanın bedelini vatandaşa ödetiyorlar. Konunun Maliye boyutunu da “Bakan Mehmet Şimşek penceresinden” sizlere yarın aktaracağım. 

GAZETECİ, GAZETECİNİN KURDU MUDUR?

Bu arada henüz kahvaltıya başlamadan hoş bir sohbet bölümü oldu. Bakan, “gazeteler nasıl gidiyor” diye sorarken, Enis Berberoğlu bana “Çok iyi gazete yapıyorsunuz. Hele son bir ayda çok başarılı işler çıkardınız” dedi, sağ olsun. Bakan da “Siz birbirinizi böyle tebrik eder misiniz” diye şaşkınlığını ifade etti. “Aslında çok bir araya gelemiyoruz” yanıtını verdik. Bizde rekabet gerçekten ağırdır ama Sezar’ın hakkı Sezar’a verilir.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!