• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
1 Haziran 2011 Çarşamba

Diyarbakır barajını aşmak

Avrupa Birliği'nin yolu olmasa da Türkiye'de iktidarın yolu Diyarbakır'dan geçer.
Ülkenin dört bir yanından oy alabilme kriterlerinden birisi, Kürt sorununa dair politikanızdır.
Ankara'da iddianızın olması için 'Diyarbakır'da sözünüz olmalı'...
Sadece Doğu ve Güneydoğu'dan oy almak değil mesele...
Elinizde öyle bir sihir bulunmalı ki; hem ülkenin en önemli meselesine dair çözüm önerisi sunacak, hem bölgeden destek bulacak, hem Kürt sorununa formül ararken Türk sorunu yaratmayacak hem de uluslararası sistemden destek sağlayacaksınız.
Acaba Kılıçdaroğlu'nun Diyarbakır'da sözü var mıydı?
Acaba Başbakan'ın bölgedeki gücü ne durumdaydı?

AFİŞLERDE 'TARİHİ MİTİNG' YAZIYORDU

Bunları 'yerinde' görmek üzere dün sabah Diyarbakır'a gittik. İki gün buradan yazacağız.
Kılıçdaroğlu Ankara'dan özel uçakla geldi. Havaalanında gazetecilerle sohbet etti. Mitinge yarım saat vardı, 'Beklentiniz nedir?' diye sordum. 'Uzun yıllar burada miting yapmadık. İyi olacak. Bir umut yarattık' cevabını verdi. Meydandan 'kalabalık zayıf' bilgisi geldi, 'Olsun' dedi ve ekledi: 'Bugünün anlamı kalabalıktan çok daha fazla.'
Ben de öyle düşünüyorum. İstasyon Meydanı'nda toplanan 3 bin kişiden ziyade, dünkü miting CHP için küçük, Türkiye için büyük bir adımdır.
CHP lideri ve beraberindekiler meydana doğru ilerlemeye başladılar, ben otobüsten inip etrafa baktım. Alana önceden girdim. CHP'nin liste başı Salih Sümer'in billboardlardaki ilanını gördüm, birinde aynen şöyle yazıyordu.
'Kılıçdaroğlu Diyarbakır'da. Tarihi mitinge halkımız davetlidir.'
Diğeri Kürtçe'ydi. 'Salih Sümer'e bikin yek' yazılıydı. 'Salih Sümer'de birleşelim' demekmiş.

GÜRSEL TEKİN ŞOKU YAŞANIR MI?

CHP lideri önemli kurmaylarıyla Güneydoğu'ya geldi. Gürsel Tekin'e, 'Seçimden önce sizinle ilgili bir hapis kararı çıkarılacağı konuşuluyor' dedim. 'Keşke' dedi, 'Keşke öyle bir hata yapsalar da beş puan daha fazla alsak.'
Sezgin Tanrıkulu
ile konuştuk. 'AKP ile karşılaştırırken, 2007 rakamlarına bakmayı unutmayın' diye rica etti. Haklı, baktım son genel seçimde Diyarbakır'ın durumuna; AKP yüzde 41, CHP yüzde 2... Yani AKP 191 bin oy almış, CHP 9 bin. Farkı görüyor musunuz...
Erdoğan Toprak, CHP'nin bölgede ne kadar oy alacağından ziyade, artık bölgede teşkilatının olduğunu, bayrak salladıklarını ve bundan böyle güçlü adaylar bulabileceklerini söylerken doğru bir gelecek projeksiyonu çizdi.
Mesut Değer, dünkü mitinge destek vermedi; yakınları 'gönlü kırık' dediler. Partinin Diyarbakır'da uzun dönemdir önemli ismiydi.

KÜRTÇE TÜRKÜLERLE KARŞILANDI

Meydandayız. Aydın Ayaydın da orada. Belki de en çok çalışan isim. Ne kadar incelmiş, 8.5 kilo vermiş kampanyada.
Mini bir konser vardı, Kılıçdaroğlu Kürtçe türkülerle karşılandı. En çok 'yüzde onluk barajı indireceğiz' vurgusu yaptı.
Kısa ama vaatkar bir konuşmaydı. Özgürlüklerden bahsetti. Salih Sümer'i buradan vekil çıkarırlarsa başarı olur. Ancak ne olursa olsun 13 Haziran'dan itibaren yeni anayasa ve Kürt sorununa çözüm arama çalışmalarında CHP kendine bir rol biçti. Pazar günü açıkladıkları demokrasi raporuyla beraber düşünüldüğünde CHP'nin iktidar alternatifi olma konusundaki iddiasının arttığını söyleyebiliriz. Anayasa çalışmasını da dün duyurdular. Zamanlama düşünülmüş.
Bütün diğer sorunlar gibi, Kürt sorunu da görmezden gelince yok olmuyor.
Yazım bitmek üzere. Dışarıda dakikalardır BDP'lilerin turu sürüyor. Tablo bölgede şöyle: Yarış AKP ve BDP'li bağımsızlar arasında geçiyor. Vekillikleri de paylaşacaklar, bir de CHP'li gelebilir. Bakalım Başbakan'ın mitingi nasıl geçecek. Onu bekliyoruz.

<p class='MsoNormal'>Arkadaşımız Ahmet  Arı İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi'ndeki son haz

85 MİLYONUN BAHÇESİNDE HAZIRLIKLAR TAMAM

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı