• $15,9629
  • €16,8911
  • 945.373
  • 2393.61
25 Haziran 2011 Cumartesi

Çok büyük hayalleri var

Mehmet Ali Aydınlar'la beş ay önce, 19 Ocak'ta yemek yemiştik. Yakından tanıdıkça, dışarıdan bıraktığı imajın bile ötesinde 'vizyoner kişiliğe' sahip olduğu çok daha iyi anlaşılıyordu.
Quaresma ve Guti gibi dünya starlarını transfer ederek seyir zevki de yüksek futbola önem vermesiyle Beşiktaş'ı övmüş, ardından çok iddialı şu değerlendirmeyi yapmıştı:
'Beşiktaş yönetimi bu yıl doğru işler yapıyor. Gerçekten çok başarılı transferlerle kaliteli takım kurdular. Beşiktaş Fenerbahçe'den rol çalıyor.'
Dikkat! Bunları söylediğinde Beşiktaş ligde liderin 14 puan gerisindeydi. Yani skora bakarak yorum yapmamıştı.
Spor kamuoyunun gündemini o günlerde bu sözler belirlemişti.
Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören bu yazıyı ve Aydınlar'ın tespitini Beşiktaş'ın kongresinde, TV'ler canlı yayındayken okumuştu.
Aydınlar, Fenerbahçe Acıbadem Bayan Voleybol takımına yaptığı yatırımla ve elde ettiği uluslararası başarıyla adından çok söz ettirdi. Şimdi Futbol Federasyonu Başkanlığı'na aday. Tek aday ve şimdiden başkan oldu diyebiliriz.
Önceki akşam kendisiyle görüştük. Randevu aldık. Spor müdürümüz Hakan Yaşar'la birlikte yanına gittik. Odasına girdiğimiz anda güzel bir sürprizle karşılaştık. Federasyon Başkanı Mahmut Özgener de oradaydı, sarıldık hatta kucaklaştık. Özgener'in 'bırakma kararını' duyduğumda Türk futbolu adına çok üzülmüştüm. Dün, Aydınlar'a da bu düşüncemi aktardım ama şimdi gönlümün rahat olduğunu, Özgener'in yukarıya koyduğu 'kalite çıtasının' yeni dönemde daha da yukarıya çıkacağına inandığımı söyledim.

BAŞKAN OL DİYEN KİM?
Aydınlar'a sorular sorduk, Federasyon Başkanlığı'nın nasıl gündeme geldiğini öğrendik. Haberimizde okursunuz. 'Size bunu ilk kim önerdi?' sorum karşısında inanın, 1 dakika sessiz kaldı, göz göze geldik, tebessüm etti ve sonra 'yazılmamak üzere' bütün süreci anlattı.
Sonra kamuoyunun da gözü önünde cereyan eden süreci ve ismi üzerindeki ittifakı şu cümleyle ortaya koydu:
'Beşiktaş, Galatasaray ve Trabzon istedi, Kulüpler Birliği talep etti, ben de Fenerbahçeliyim.'
Bir kere uluslararası başarıya inanıyor. İçerideki şampiyonluktan çok daha fazla... Hem kulüp hem takım bazında Avrupa ve dünya çapındaki performansa odaklanıyor. Bunu çok sevdim. Bizde bu potansiyel var. Büyük hayali için gerekli stratejiyi de şöyle özetliyor:
'Ya herkesin yaptığını farklı yapacaksın ya da hiç yapılmayanı...'
İkinci adım da tamam.
Sıra geldi 'rol modele'...
Aydınlar'ın gözü İspanya'da. Barcelona'nın sistemini incelemiş, onu anlattı. Demek ki uzun vadeli planlama yapacak.
'Başarı kendi yolunu bulurmuş.'
Tamam da eldeki imkanlar?
Aydınlar, orada da Real Madrid örneğini gösterdi. Üç Türk oyuncunun dünyanın en büyük takımlarından birinde forma giymesini...
Yani Aydınlar'ın kafasında bir oyun planı oluşmuş. Yol haritası çıkarmış. Sıra geldi ekibe? 'O da hazır' dedi. İlk defa bütün birimlere kimlerin geleceğini kongreye bir hafta kala netleştirmiş.
'Rutini yönetmeye gelmiyorum' diye iddiasını ortaya koydu. Arkası gelmedikten sonra bir kere dünya üçüncüsü olmanın, bir kez UEFA Kupası şampiyonluğu kazanmanın çok da anlamlı olmayacağının bilincinde. Başarı 'sürdürülebilir olmalı' görüşünde.
Uzun uzun sohbet ettik. Gözlerindeki kararlılık çok netti. İçtenlikle başarılar diledik. Ayrılırken, Özgener'le sözleştik, 'En kısa zamanda Çeşme'de buluşacağız.' Özgener, 'Söz vermiştin, seçim bitti, Çeşme'ye beklerim' dedi.
Halef selef arasındaki vedalaşma da çok samimiydi. Bu, futbol için de iyi bir tablo.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister