• $15,9705
  • €16,8035
  • 931.975
  • 2393.61
7 Şubat 2011 Pazartesi

CHP'nin MHP ile imtihanı

Münih

Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmayları, CHP'nin haziran seçiminde yüzde kaç oy alacağı kadar MHP'nin durumuyla da ilgileniyor.
Çeşitli faktörleri dahil ederek, iktidar hesabı yapıyorlar. Elbette 'tek başına iktidar' hedefliyorlar. Ancak, Milliyetçi Hareket Partisi'nin de mümkün olduğunca yüksek oy almasını, AKP'nin aleyhinde yeni bir denge yaratacağı düşüncesiyle önemsiyorlar. Üç günlük Münih seyahatindeki tüm sohbetlerde o arayış ve beklentiyi gördüm.
CHP, bir kere kendileri açısından alt sınır olarak yüzde 30'u koyuyor. MHP'nin baraj altında kalma ihtimalini 'kabus senaryosu' olarak değerlendiriyor. Kılıçdaroğlu'yla, MHP'yi de konuştuk. Önce suratını hafif astı ve 'Baraj tartışmalarının içindeler' dedi, memnun değildi. Sonra iyimser bir ses tonuyla, 'Bence baraj altında kalmayacaklardır, ihtimal vermiyorum' diyerek devam etti.
Anadolu'yu gezen bir siyasetçi olarak gözlemini bizimle paylaştı: MHP, İç Anadolu'da AKP'ye taban kaybediyor.
Kılıçdaroğlu'na döneceğiz. Aynı konuda Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'ın değerlendirmesiyle devam edelim.
Muhalefet partilerinin Türkiye genelinde homojen bir desteğe sahip olmasının önemini vurguluyor. 35'in üzerinde ilde CHP'nin milletvekili çıkaramadığını hatırlatıyor. MHP için benzeri bir durum var. Oysa AKP, Tunceli hariç her ilden vekil çıkarıyor. Umut Oran, MHP'nin de toparlanmasını iktidar-muhalefet dengesizliğini gidermek açısından zorunluluk olarak görüyor. Hatta, MHP sert de olsa CHP'yi eleştirsin görüşünde. Bu durumda ses çıkarmadıklarını da hatırlatıyor. Bunlar ilginç...
Yine de seçim yaklaştıkça CHP ile MHP'nin gittikçe birbirinden ayrışacağı belli. Beraber görünmenin iki partiye de zarar verdiğini fark etmişler.

35 İLDE ÖNSEÇİM
CHP lideri Kılıçdaroğlu, iyi liste hazırlamanın öneminin farkında. Bir kampanyanın seçime etkisinin 4-5 puan olduğunu, iyi bir listenin ise 10 puan kadar fark yaratabileceğini söylüyor. Haklı. 35 ilde önseçimle aday belirleyeceklermiş. Ancak işleri kolay değil. Altı ayda iki kongre yapan bir parti, seçime 120 gün kala tam 45 il başkanını değiştirdi, bu da handikap. Ama gayret gösteriyorlar, Kemal Bey 'Gerçekten çok çalışıyoruz' dedi, belli.
Aday belirlemelerden bahsederken, Başbakan Erdoğan'ın tek belirleyici olduğu konuşulunca, 'Son kararı Başbakan verse bile AKP, çok yoğun araştırmalar ve komisyon mülakatları sonucu listelerini oluşturuyor, başarılarının bir sırrı da buradan geliyor' diyerek itiraz ettim.

YENİ STRATEJİ EKONOMİYLE MUHALEFET
CHP lideri, seçime ekonomi ve yoksulluk odaklı muhalefet stratejisiyle girecek. Salı günkü grup toplantısıyla başlıyor. Tamamen ekonomi konuşacağını anlattı. 8 yılda ekonominin nereden nereye geldiğini tablolarla ortaya koyacak. Adana'da işsizlik, Gebze'de taşeronlaşmaya karşı miting düzenleyecek. Adana'nın yüzde 26 işsizlik oranıyla Türkiye'nin en kötü tablosunu oluşturduğu için seçildiğini belirtiyor.

İSTANBUL'DA YANLIŞ MODELE DÖNÜŞ MÜ?
Kemal Bey, bir gazeteci olarak CHP'yi nasıl gördüğümü sorunca, özellikle İstanbul'dan bahsettim. 'Yükseliş trendindeydiniz, çünkü halka yakın bir yönetim modeli uyguluyordunuz ve çok aktiftiniz, son il başkanlığı değişikliğinden sonra durum değişti gibi' dedim. Sanki daha farklı bir il yönetimi söz konusu... Kılıçdaroğlu, İl Başkanı İlseven'in İstanbul'u yönetecek kalitede olduğunu, gecekondulara da gidebilecek tarzda siyaset yapacağını söyledi. Hikmet Çetin de devreye girdi 'Çok eski CHP'lidir. Onu partiye ben kazandırmıştım' diyerek CHP'nin İstanbul kale komutanına destek verdi.

DOĞAN GRUBU HABER YAPMIYOR
Tam bu sırada Kılıçdaroğlu, İlseven'le ilgili çok ilginç bir olumsuzluktan bahsetti. Daha önce Doğan Grubu'nda çok üst düzey görevde bulunan İlseven'in çalışmalarının medyada yeterince değerlendirilmediğini vurguladı, özellikle Doğan Grubu medya organlarında, 'eskiden bizim bünyemizdeydi, çok spekülasyon yapılıyor, haber yaparsak yanlış anlaşılır' şeklinde bir hassasiyet oluştuğunu anlattı.

BÜYÜKERŞEN YARIN CHP'DE
Münih'ten İstanbul'a doğru yola çıkmadan hemen önce Kılıçdaroğlu ile bir süre daha konuştuk. Yılmaz Büyükerşen için 'Büyük ihtimalle yarınki grup toplantısında CHP'ye katılacak' bilgisini verdi. Bu arada Kars'taki heykele talip olan CHP'li Karşıyaka Belediyesi'ne tepki gösterdiğini öğrendim 'Ne işimiz var? Bırakın yıksın, Başbakan eline balyoz alsın ve bütün dünyanın gözü önünde 'ucube' dediği heykeli yıksın. Bir bu görüntüyü merak ediyorum, bir de Sayın Başbakan veya bakanları bundan sonra Kıbrıs'a nasıl gidecekler onu.'

<p>Sadakatsiz dizisi Doctor Foster dizisinden uyarlanmış ve özellikle ilk sezonu ile ekrana damgasın

Sadakatsiz'de finale giderken 3 muhtemel senaryo

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister