• $7,5091
  • €9,002
  • 409.134
  • 1538.04
12 Nisan 2011 Salı

CHP'nin listesi iş yapar mı?

Gerçek, kalıcı ve başarılı bir liderlik tesis etmek, yıllar içinde pek çok sınavdan geçmekle mümkün olur. Kılıçdaroğlu, CHP gibi ideolojik kodları çok güçlü, geleneksel yapısı sağlam
bir partide kısa sürede üç kez böyle
bir sınavla karşı karşıya kaldı. Listesi,
12 Haziran büyük testinin ön hazırlığı...
Kolay değil...
Düşünün, 10 Mayıs'ta Deniz Baykal'ın beklenmedik istifasıyla,
22 Mayıs'ta koltuğa oturdu, bu sürede referandum, parti kongresi yaşadı; üç kez yönetim değişikliği gerçekleştirdi. Baykal'ın dönmek üzere gidişinin önünü kapadı, ardından Önder Sav'ı tasfiye etti. Dünkü listesi ise onun 'tek adam' unvanını perçinlemesinin resmi kaydıdır.
İşte şimdi büyük, en büyük sınavına hazırlanıyor: İlk seçimine...
Alacağı oy, ülkenin ve CHP'nin kaderini tayin edecek, kendisinin de. 24'üncü dönem Meclisi yeni bir anayasanın yapılacağı, Cumhurbaşkanlığı seçiminin gerçekleştirileceği kritik bir eşiğin siyasal kadrolarından oluşacak.
Peki CHP'nin milletvekili seçim listeleri için ne söylemeli?
Yenilikçi olduğu kesin.
CHP'de büyük bir tasfiye rüzgarı estirdiği de...
Deniz Baykal'ın listede olması elbette iyi...
'Yalnızlaştırıldığı' da gerçek...
Yılmaz Ateş, Mustafa Özyürek, Kemal Anadol, Mehmet Sevigen...
Listeye koymayabilirsiniz, hepsini anlarım.
Sonuç: Kılıçdaroğlu haziran sonrasını da hesap ediyor, kesin.
Önder Sav'ın listeye konulmaması yanlış. Değişim mühendisliği adına bence kötü puan. Kılıçdaroğlu, zor günlerinde desteğini aldığı Sav'ı da koruyabilmeliydi. 'Hizip' hazırlıklarını önlemek ayrıdır, toptan tasfiye ayrı...
CHP'nin 550 kişilik listesinde Önder Sav milletvekili olamayacaklar arasında mı olmalıdır? Bunu sorarım.
Görebildiğim kadarıyla gençlerle ve kadınlarla ilgili değerlendirmeler olumlu. Zaten Kılıçdaroğlu, ağırlıklı olarak bu iki kesim üzerinde yarattığı sempati ile güç topluyor.
Kemal Bey, medya konusuna çok özel önem veriyor, öteden beri siyaset yapmanın medyatik tutum takınmakla ilgisi ve gündem belirleme üzerine çalışıyor. Listelere de bu yansımış. İlk kez CHP TV'lerde kampanyaya herkesten çok önce başladı. Henüz iktidar partisi düğmeye basmadan... Ben, TV ilanlarını da beğendim. Halkla özdeşlik kurma çabası hissediliyor.  
Gelelim Ergenekon tutuklusu adaylara...
Haziran 2011 seçimi, tarihe biraz da bu yönüyle yazılacak.
Kılıçdaroğlu'na çeşitli kereler sormuştum. Uzun süre kafasında tarttığı bir konuydu. Ergenekon soruşturmaları hakkında siyasal bir tutum almak, sürece muhalefet etmek ayrı bir mesele... Ancak 'yenileşme' listesinde Balbay, Haberal ve Sinan Aygün'ü aynı anda seçilme garantili yerlere koymak...
Bilemiyorum.
Görüntü riskli, çok riskli.
'Haksızlık yapılıyor, bu tercihler bir hakkın teslimidir' diye düşünenler var. Zaten Kılıçdaroğlu bana 'İki türlü yorum da geliyor' demişti.
Tanıdığım CHP sempatizanlarından 'Artık CHP'ye oy vermem' diye tepki gösterenler de var.
Kişisel kanaatim, sadece sosyal demokrat kimliği nedeniyle Balbay'ı liste başı yaparak sembolik bir mesaj vermek, diğerleri ile ilgili yargılamanın sonucunu beklemek en doğru siyasal karar olurdu. Bu söylediğim, Haberal Hoca başta hiçbir tutukluyla ilgili peşin hüküm anlamına gelmiyor. Üzerinde durduğum, siyasal süreç analizidir.
Bütününe baktığımızda CHP cesur bir girişimde bulunarak yenilikçi liste hazırladı.
Kılıçdaroğlu 'siyasetçi' olduğunu 11 ayda üçüncü kez kanıtladı. 'Kalıcı bir lider olup olamayacağını' da 12 Haziran akşamı anlayacağız.
Yarın MHP analizi...

<p>Süper Lig'in 28. haftasında Ankaragücü sahasında Galatasaray'ı konuk etti. Bu zorlu karşılaşmada

Galatasaray-Ankaragücü Maç Yorumu

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi