• $13,5892
  • €15,3164
  • 794.163
  • 1951.17
24 Şubat 2012 Cuma

Büyük kavganın sonrası...

İkili ilişkilerin sürdürülebilirliği için zorunlu olan o değişmez ilke, kurumlar arasında da aynen geçerlidir:
'Nasıl kavga ettiğiniz değil, nasıl barıştığınız önemlidir.'
Daha doğrusu barışıp barışamadığınız...
MİT krizinin bundan sonraki seyri devletin kurumları arasındaki bağlantı, işbirliği ve iktidar dengeleri bakımından kritik önemde.
Başbakan Erdoğan, belki bütün zamanların en tavizsiz duruşunu sergileyerek sert hamleler yaptı. Sonra gelişmeleri beklemeye başladı. Önceliği barış ve uzlaşma havasının yerleşmesi.
Savcılar, üzerlerine atılı onca suçlama ve spekülasyondan sonra daha dikkatli davransalar da 'geri adım attı' yaftasını yemek istemezler. Yasal değişiklikten sonra 'Başbakan'a izin için başvuracakları havası' yayıldı. Elbette ifade için izin çıkmayacak, onlar da Danıştay'a itiraz edecekler. Aksi halde 'iç darbe' ve İsrail ajanlığına kadar varan suçlamaları kabul etmiş olacaklar. Ama bu davranışlar 'savaşa devam tamtamı gibi' görülemez. Bu, 'aşırı yorum' olur. 

SAVCI, POLİSE MİT'İ SORDU
Tam bu noktada geçtiğimiz hafta içinde bir hamle daha geldi. 
Savcılık makamı, Emniyet'e iki ayrı yazı yazarak 'KCK soruşturmaları süresince Milli İstihbarat Teşkilatı'nın bu konuda ne gibi katkılar sağladığını, ne kadar bilgi verdiğini ve bunlardan nasıl sonuçlar üretildiğini sordu.'
KCK Savcısı Sarıkaya, Emniyet
Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'yla, İstanbul Emniyeti'nin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne iki ayrı yazı göndererek kendisine birer raporla durumun bildirilmesini istedi. Rakamlar
ve tablolar şu anda savcının elinde. Demek ki iddia makamı önceden hazırladıkları
MİT-KCK ilişkisi dosyasının içini doldurmakla meşgul.

TAYİNİ DURDURAN BARIŞ YAZISI
Son gelişme, Emniyet ayağında yaşandı. Üst düzey polis şefleri ve onların alt kadrolarına yönelik iki ayrı tayin dalgası gerçekleşmişti. Bunların üçüncüsü olduğu öne sürülen, 700 polisin şark görevine gönderileceği haberiydi. İçişleri Bakanı bu iddiayı sert biçimde yalanlamıştı. Şimdi Emniyet Genel Müdürlüğü, Personel Daire Başkanlığı'na, İstanbul'da görev yapan polislerin şark tayiniyle ilgili bir yazı gönderdi. Burada mevzuat gereği, tamamen rutin bir işlem olarak memurların şark görevinin çıktığı hatırlatıldıktan sonra 'İstanbul'un özel konum ve durumu nedeniyle mümkün olduğunca ipka (geride tutma) işlemi yapılabileceği' söylendi. Böylece İstanbul Emniyeti'ne istediği elemanları kadrolarında çalıştırmaya devam etme ve şark görevinden muaf tutma yetkisi verilmiş oldu. Kalbi kırık polisin gönlünü almaya dönük kayda değer bir gelişme.
Ankara ve İstanbul'da barış havası arayışları ve temasları hızlanmış durumda. Kavga ve mücadele hemen her zaman, karışan taraflara zarar verir. Dövüşten kazançlı çıkan, taraflardan birisi değildir genelde. Hemen herkes bir şekilde darbe aldı ve kurban vermek zorunda kaldı. En iyi durumdaki aktörler bile en azından kamuoyu algısı bakımından soru işaretleriyle karşılaştı. Bir bakıma Hakan Fidan'ın da seçilmiş otoriteden tam destek aldığı için eli güçlendi ve MİT içinde aradığı değişiklikleri yapabilmek için yolu açılmış olabilir. Kavga bitti gibi, nasıl barışılacağına bakılıyor.

<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!