• $17,9463
  • €18,4306
  • 1037.97
  • 2864.25
18 Kasım 2012 Pazar

Bugün beşinci yıla giriyoruz

Kasım 2008'de Akşam Gazetesi'nin genel yayın yönetmenliği görevini devraldım.
Dolu dolu dört yıl geride kaldı; bugün itibarıyla beşinci yıla giriyoruz.
Ayrıca gazetedeki 13'üncü yılımdayım.
Yıldönümleri vesile olmalı.
İnsan bilanço çıkarmalı.
Neleri başardı, neleri yarım bıraktı, nerede hata yaptı? Bakmalı.
Yayın yönetmenliği hayalimdi. Mutluyum.
'İnsan sadece hedeflerin peşinde koşmamalı, ulaştıkça onların keyfine de varmalı.'
36 yaşındaydım, Serdar Turgut, 'Bir gün ayrıldığında, ne zaman olursa olsun o gün yine genç olacaksın, sonrası için işin zor' demişti, haklıydı bir bakıma. Bizim işlerin ne zaman değişeceği, nasıl sonlanacağı hiç bilinemez. Gazeteci bunun farkında olmalı.
Çok heyecanlıydım, günlerce değil, haftalarca uyuyamadığımı hatırlarım.
Başardıklarımız var, yapamadıklarımız da...
Burada AKŞAM'ın özel haberciliğini, muhabir odaklı gazeteciliğini bir kere daha anlatacak değilim. Hem sektörde hem kamuoyunda biliniyor, kabul ve takdir ediliyor.
Kendi serüvenimden de bahsetmek istemiyorum.
Hakikaten 'bir ekip başarısı' gösteriyoruz burada.
Sadece künyede veya sayfada isimlerini gördüklerinizle değil, isimsiz kahramanlarla çıkar gazeteler. Gececilerimiz, sayfa sekreterlerimiz, matbaa çalışanlarımız...
Muhabirlerimizi 'tanıyorsunuz' zaten. Çok iyi gazeteciler yetişiyor bu ocaktan. Dört yılda 20'den fazla arkadaşımız transfer oldu. Üzüldüm mesai arkadaşlarımı kaybettim diye ama teselli de buldum, nasıl gazeteci olduklarını bildiğimden. 'Mesleğimiz kazanıyor' diyerek...
Madalyonun öbür yüzü de var. Bu dört yıl içinde sayısız arkadaşım cazip teklifleri reddederek bizimle kalmayı tercih etti. Biz de her zaman bu fedakarlığın farkında olmaya gayret ettik. Önümüzde bizi bekleyen uzun meslek yolculuğumuzda bunu hep göz önüne alacağız.

Zor zamanlarda gazetecilik
Üç-dört aydır 'yeniden yapılanma telaşı'ndayız. Ciddi hazırlıklar yapıyoruz. Kısıtlı imkanlarımızı en iyi şekilde değerlendirerek AKŞAM markasını güçlendirmek ve geleceğe taşımak için çalışıyoruz. Yeni yıla sürprizlerle gireceğiz. AKŞAM'ı yazılı basında farklı kılan ve etkinliğe kavuşturan bütün değerleri dijital medyaya da aktaracağız. Amacımız her manşetiyle gündem belirleyen AKŞAM'ın en geniş kesimlere ulaşmasını sağlamak.
Geride kalan dört yıla bakıyorum da zor zamanlardı, bir o kadar da keyifli. Maalesef 'küresel ekonomik kriz günlerine' denk geldi, üstüne yazılı basının dünya ölçeğinde şekil değiştirip, kan kaybetmesini ekleyin. Bir de Türkiye'ye özgü gazeteci tutuklamalarının yarattığı negatif iklimi...
Neyse ki Nedim ve Ahmet çıktı ama Balbay; Özkan, Yalçın hala içerdeler. Kurtulsunlar artık. 
Bugün benim için önemli bir gün. Dört yıl önce, o şartlarda bu günü görebileceğimden emin değildim. Hep beraber başardık. Türkiye, tarihinin en kritik 2-3 yılına giriyor. Gazetecilik her zamankinden daha önemli. Gücümüz yettiğince haberin peşindeyiz.

<p> </p>

6'lı masa paralel bir YSK mı oluşturdu?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...