• $17,9131
  • €18,2474
  • 1022.97
  • 2750.49
9 Kasım 2010 Salı

Bu kez smokinden kaçış yok

Londra

Gazeteciler bu kez smokin bulmak zorundaydı, kaçış yoktu. Emir Kraliyet protokolden geliyordu.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Londra gezisinden ilginç gazeteci notları aktarayım.

Seyahatten bir gece önce Cumhurbaşkanlığı protokol görevlileri, gazetecileri 'yanlarında smokin bulundurmaları konusunda' uyardı. Şahsen, davet sahibinin bu tarz taleplerini saygıyla karşılarım. Bazı arkadaşlar kaçınsa da 30 Ağustos resepsiyonlarında smokin tercih ederim. O nedenle hemen çantamı buna göre hazırladım.

Yola çıkmak üzere havaalanında, şeref salonunda buluştuğumuzda Fehmi Koru'nun da tedbirli, Hasan Cemal, İsmet Berkan ve Mahmut Övür'ün ise hazırlıksız olduğu anlaşıldı. Sohbet hemen buraya kaydı.

Hasan Abi Cumhurbaşkanı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever'i devreye soktu, o da topu Özel Kalem Müdürü Avni Karslıoğlu'na yönlendirdi. İş bir ara Köşk protokole kalıyor gibiydi. En sonunda Londra'da smokin kiralama kararı alındı.

Davet sarayda... Chatham House Ödülü Gül'e Kraliçe tarafından veriliyor. Biz törenden hemen sonra yola çıkacağız, çünkü 10 Kasım törenlerine yetişeceğiz, sabaha karşı 04.00 gibi Türkiye'de olmamız planlandı. Geceden notları size bilahare ileteceğim.

GÜL'DEN RADİKAL SORU
Cumhurbaşkanı uçakta sorularımızı yanıtladı ama öncesinde yine de yanımıza geldi, tek tek gazetecilerle sohbet etti. Ben İsmet Berkan'la yan yanaydım. İsmet'e yeni Radikal'i sordu. Bana 'Senin nasıl gidiyor?' dedi, 'Radikal'e iyi destek verdiniz, o fotoğraf ne hoştu' diyerek söze girdim. Sonra, 'Kasım 2008... İki yıl doldu, üçüncü yıla girdik' diye ekledim. Şaşırdı, 'O kadar oldu mu, sanki geçen yıl gibi' diyerek tebessüm etti.
Gerçekten, zaman nasıl hızlı akıyor; yayın yönetmenliğinde üçüncü yıla girdik. Zor bir dönemde, eşsiz bir deneyim ediniyoruz. Ekip arkadaşlarımla beraber AKŞAM'ı tarafsız ve tutarlı çizgisiyle, Türk basınının en iyi haber gazetesi haline getirdik. İzin verin bu konuda tevazu göstermeyeyim, en iyilerden biri değil, özel haberde en iyi... Sadece Taksim bombası sonrası haberlerimize baksanız bile ne dediğim anlaşılır. Herkes arkamızdan geliyor.


HASAN CEMAL MAÇI KAÇIRMADI
Dönelim Londra izlenimlerine... Hasan Cemal, Hasan Abimiz, duayenimiz uçakta Hoca isimli kitabı okuyordu. Galatasaray-Trabzon maçını da kaçırmadı. Galatasaraylılar Derneği'nde rezervasyon yapıldı, maçı naklen izledi. Takımının yenilgisine ekrandan tanıklık etmiş oldu. Sonrasında rezidanstaki resepsiyona geldiğinde geçmiş olsun dileklerini kabul etti. Fehmi Koru baktı baktı 'Ben bir şey demiyorum' dedi ama demekten beter etti. Sonra da Londra Fenerbahçe Derneği Başkanı'nı getirip Hasan Cemal'le tanıştırdı. Gece boyu Fenerlilerin dilinden kurtulamadı, Türkiye'den 'üzgünüm Leyla' mesajlarıyla taciz edildi.

Bu arada Hasan Abi'nin Londra'ya ilk kez 1962'de geldiğini, üst üste dört yıl yazları çilek, patates topladığını öğrendik. O zamanlar en iyi parayı patatesten kazanmış, sonrasında da futbol oynamış. Londra gezisi boyunca her fırsatta Fehmi Koru, Hasan Cemal'e taş attı. Yaşından tutun da yavaşlığına kadar ince ince taşladı.

Son dakika haberi şöyle: Hasan Cemal koyu takım elbise ve siyah kravatla saraya girmeyi deneyecek. Bakalım neler olacak? Kapıdan çevrilirse seyredin siz gümbürtüyü.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor

Toplu balık ölümlerinin nedeni belli oldu! Kızılırmak'ta endişelendiren görüntü