• $7,5485
  • €9,0551
  • 411.353
  • 1538.04
04 Nisan 2011 Pazartesi

Bir yanlış bütün doğruları götürür

Aşırı güvenlik, çoğu kere 'kendine güvensizlik' göstergesidir. Bu tür durumlarda 'zafiyet' ararım. Sınav günü tanık olduklarımız, 'bir çeşit göz boyama mıydı' yoksa 'görünürdeki yoğun tedbirler' perde arkasındaki derin bir güvenlik zafiyetinin yansıması mıydı?

Baştan söyleyelim, 'lütfen ikna edici olsun' umuduyla dinlemeye koyulduğum ÖSYM Başkanı Prof. Ali Demir maalesef inandırıcı değildi.
Ülkemizin temel direklerinden birisi üniversite sınavıdır. Eşitlik duygusunu en çok devlet okullarında, asker ocağında ve camide hissedersiniz. Ülkenin neresinden olursanız olun, maddi koşullarınız nasıl olursa olsun eğer yeterince çalışırsanız, istediğiniz üniversiteye girebilirsiniz. Belki rakiplerinize göre daha fazla gayret göstermeniz gerekir, ancak başarma umudunuz daima size bağlıdır.
Ve yıllardır, 'bu güzel ülkede yamuk işlerin yaşanmadığı, sistemin düzenli işlediği, torpilin dönmediği' belki tek yer üniversite seçme sınavıdır diye inandık. Geçen yılki KPSS skandalından sonra bu yılki 'tuhaf şifreleme' o sarsılmaz toplumsal güvenimize feci bir darbe vurdu, işte buna isyan ediyorum.

O ÇOCUKLARIN           GÜNAHI NEYDİ?
Arkadaşlarım toplantı gündemimize bir haber getirmişti. 'Aşırı güvenlik önlemleri' nedeniyle bu yıl tuvalete çıkma yasağı uygulanmıştı. Balıkesir'de bir öğrenci dışarı çıkmak istemiş ancak 'Tekrar giremezsin' denilince sınavını yakmamak için çare aramış. Biliyor musunuz ne olmuş? Sınıfta, sınav esnasında bir plastik şişeye ihtiyacını gidermiş. O travmayı düşünebiliyor musunuz? Bu sınav meselesi insanlık dışı bir noktaya doğru gidiyor artık.
Sınavdan sonra haberler çıkmıştı, kalem ve silgi bile içeri alınmamıştı. Bazı öğrenciler, kalemlerin yazmadığından, silgilerin silmediğinden, saatlerin doğru göstermediğinden yakınmıştı. Demek ki, devletimiz bu konuyu baştan sona büyük bir ciddiyetle yeniden ele almak zorunda. Hala KPSS skandalının sonuçları bile ortaya çıkarılamadı.

ENTELEKTÜEL, KAŞINI ALDIRAN ADAMDIR
Hakkında çok yorum yapıldı. Star haber vatandaşa mikrofon tutuyor ya, en basit sorulara ne komik yanıtlar geliyor... Habertürk TV'de önceki gün Pakize Suda gençlere 'Entelektüel kimdir?' diye soruyordu. Kulaklarınıza inanamazsınız. Gülsek mi ağlasak mı durumu... İnsanların zihin dünyalarını en fazla, seçtikleri sözcükler ele verir. Cümlelerini hangi kelimelerle kuruyorlar, bakın anlayın. Entelektüel, 'bakım yapan' demekmiş. 'Kaşını aldıran erkek' anlamındaymış. Bir başkasına göre 'güncel' ile eş anlamlıymış. Bakın hep imajla, görüntüyle ilgili sözcükler. Allah'tan bir ikisi 'aydın' dedi...

Eğitim sistemimiz maalesef kötü. Hükümet, çok isabetli bir kararla bütçe üzerinden en büyük payı eğitime ayırıyor. Ama sorunlar o kadar köklü ki, maddi koşulları iyileştirmek hiç yeterli olmuyor. Lise eğitimi resmen dökülüyor. Çok açık. Salt bu hükümeti suçluyor değilim, yılların meselesinden bahsediyoruz. Ama sekiz yılda da gerek eğitim sistemi, gerekse sınav düzenlemeleri kaç kez değişti. Adeta yapboz... Başbakan Erdoğan'ın, 2023 vizyonunda eğitim için bugüne kadarkilerden farklı bir hedeflemeye girmesi, zihniyet kırıcı bir hamle ortaya koyması çok yerinde olacak.

<p>İlk etapta atışlarda biraz başarısız olsa da eğitimini  alarak ve kurallara uyarak gerçekleştirdi

Bordo berelinin poligon macerası Zeki Gümüş'le Rastgele'de

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi