• $7,4744
  • €9,0776
  • 441.861
  • 1565.01
03 Eylül 2011 Cumartesi

BDP de normalleşme kervanında...

Normalleşme ya her yerdedir ya da hiçbir yerde...
Sivilleşme de öyle...
Takvim, 'yıldızın parladığı anlara' denk geliyorsa, o ışıltıdan herkes nasibini alır. Bir ülke yükseliş trendini yakalamışsa ekonomisi de yukarıya çıkar, sporu da, sanatı da...
'Gündelik yaşamdaki kalite sorunu' ayrı bir parantez ister, o arkadan gelir, çünkü daha çok zamana ve emeğe ihtiyaç vardır. Ülkemiz bu açıdan ciddi sorun yaşamakta, onu sonra konuşuruz.
Türkiye bir yönüyle sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Dönüşümün sancılarını yaşıyoruz. Değişime çok başarılı liderlik yapıldığını sanmıyorum. 'Ana istikamet' ise doğru, kuşkum yok.
Son günlerin ruhunu anlatan kelimeler 'normalleşme', bir de 'sivilleşme'...
Bu eğilimden nasibini şimdi BDP alacak.
'Yeni Türkiye'deki' 'yeni oturma düzeninde' kendilerine ayrılacak yere geçmek üzere onlar da 'ortak paydalarımızı esas alan bir yol haritası' hazırlığındalar.
Manşet haberimiz için BDP muhabirlerimiz, başta Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak ve Sırrı Sakık olmak üzere çok sayıda BDP yöneticisiyle görüştü. Yarın kongreleri var. Yol ayrımındalar.
İşlerinin kolay olmadığı belli. Bir yanda terör örgütünün, Kandil'in, diğer yanda İmralı'nın ve hatta kimi uluslararası terör planı hazırlayıcılarının farklı gündemleri olduğu da...
Bazıları barışı istemiyor, üniter yapıya karşı çıkıyor. Ama 'siyaset zor olanı yaparak, çözüm bulabilme sanatıysa' BDP yönetiminin önündeki belki de son şans yarınki kongre gibi görünüyor.
Aksi halde 'şiddet sarmalı' gitgide büyüyecek ve hepimiz bedel ödeyeceğiz.

BAŞBAKAN'DAN JEST BEKLENTİSİ
Tam böylesine kritik bir konjonktürde dün dikkat çekici bir çağrı geldi.
Zaman Gazetesi'nde, Hüseyin Gülerce'nin 'Başbakan'dan beklenen BDP jesti' başlıklı yazısından bahsediyorum. 'Kürt sorununun çözümünde ve demokratikleşme çabalarında BDP'nin denklem dışında kalmasının sakıncalarına' değinen Gülerce, 'BDP'ye ihtiyaç duyulduğunun' altını çiziyor.
Kendisine aynen katıldığım bir nokta var:
'Terör yoluyla bu topraklarda hiç kimse, asla hedefine ulaşamaz.' Gülerce, BDP'lilerin TBMM'de yemin etmelerini önemsiyor, bunun gerçekleşeceğine inanıyor, sonra da Başbakan'ın onlarla görüşmesini tavsiye ediyor. BDP, kendisinden beklendiği gibi dönüşür ve normalleşme dalgasına katılırsa bence bu görüşme gerçekleşir. Gelişmeler bize normalleşmenin BDP saflarında da süreceğini gösteriyor.

AHMET ALTAN'IN HAKKI AHMET ALTAN'A
Taraf Gazetesi'ne ilk başlarda çok kızdık. Ahmet Altan'a da... Bütün Türkiye gibi medya da yaşananların şokundaydı. Ama zaman bazı önyargıları kırdı. Ergenekon ve Balyoz gibi soruşturmalarla ilgili olarak kamuoyunda belli bir bilinç ve farkındalık şekillendi. Buna askerin üst düzey yöneticileri dahil. Sonuçta hukuk karar verecek, biraz daha bekleyip göreceğiz. Elbette Taraf kırdı, döktü, çok canlar yaktı ama 'esas'ta bence haklı çıktılar. Bunu kabul etmek durumundayız.
Geçelim bugünkü konumuza...
Deniz Feneri davasının başlangıcında etik tavır nasıl sergilenir Taraf'tan görmüştük. Muhafazakar basından tamamen ayrışarak Zahit Akman'la ilgili manşetler yapmışlardı. Dün tarihi bir nüshayla çıktılar, soruşturmayla ilgili en önemli haberlerden birine imza attılar. Soruşturmayı sızdıran köstebeklerin ismine ulaşmışlar. Ahmet Altan da çok ama çok önemli bir yazıyla okuyucu karşısına çıktı...
Demek ki, Taraf macerasına kadar uzun yıllar edebi yazılarına hayranlık duyduğumuz, romanlarını, gazete veya dergilerdeki makalelerini beğeniyle okuduğumuz Ahmet Altan gazetecilik duruşunda da farkını ortaya koydu.
Yeri gelmişken, bütün bu dönemde Ahmet Altan'la ilgili tek bir hayal kırıklığım olmuştur, oğluyla ilgili tamamen doğru bile olsa haber yaparsanız, karşılığında Taraf gazetesi sizin veya patronunuzun aleyhine bir haberle intikam alır. Biz de yaşadık, Habertürk de...
Bu tavır karşısında ne yapalım, 'Eee asaletin de bir sınırı var, Ahmet Altan için o sınır ailesiyle ilgili haber yapılmasıymış' deyip geçelim.

<p>Popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook da Türkiye'ye temsilci atamaya karar verdi. Açıklama, rek

Türkiye'de temsilcilik açmayan sosyal medya şirketlerini neler bekliyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yusufeli Barajı'nda sona yaklaşıldı

Gediz Deltası'nda kış kuşları kayıt altına alınıyor