• $7,4309
  • €9,0177
  • 443
  • 1540.21
12 Eylül 2011 Pazartesi

Başbakan'ın 'Türk modeli' turu başlıyor

Planlasanız, ayarlasanız bu kadar olur...
Zamanlama mükemmel...
Başbakan Erdoğan bugün 'Ortadoğu turuna' çıkıyor. Üçü de 'Arap Baharı'nda lider değiştiren', demokratik rejime ve küresel sisteme entegre olma yolunda dev gibi adımlar atan ülkeler Mısır, Libya ve Tunus'a gidiyor. 
Hem de 11 Eylül'ün ertesi günü...
Dünya düzenini değiştiren kanlı saldırıların 10'uncu yıldönümünde.
Acaba 'post 9/11 dönemi, yani 11 Eylül sonrası süreç' bin yıl sürer mi?
Sanki her şey birbiriyle bağlantılı.
Dört uçağı kaçıran 19 intihar eylemcisi ABD'ye saldırmasaydı 'Arap Baharı' yaşanır mıydı?
Tarih yazacak.
Evet bugün Başbakan Erdoğan çok önemli bir diplomatik tura çıkıyor. Küresel sistemin gündemine 'Türk modeli' gelecek. Bu kavrama, ilk kullanıldığından beri şiddetle karşı çıkanlar var, biliyorum. Ama katılmıyorum, bugün 'dünyaya rejim ihraç ettiğimiz' bir gerçek. Çünkü yerkürede bu özelliklere sahip başka bir ülke yok. Eğer, 11 Eylül'de başlayıp Arap Baharı'yla doruk noktasına çıkan ve uzun süre daha devam edeceği anlaşılan 'İslam coğrafyasındaki yönetim, politika ve demokrasi zihniyetini yeniden dizayn eden süreçten' bahsediliyorsa, burada Türkiye'nin rolü büyüktür.
Geniş İslam dünyasında, özellikle Ortadoğu'da Arap çoğunluk değişim için harekete geçtiyse, kendi liderlerini suçluyorsa, isyan dalgası estirip rejim değiştiriyorsa bunda ülkemizin sahip olduğu değerler büyük pay sahibi.
TÜRKİYE'DE YAŞAMANIN HAKLI GURURU...
Bir keresinde Erdoğan'a, Arap ülkelerinden dönerken Türkiye'nin başbakanı olmanın kendisini nasıl hissettirdiğini sormuştum. Daha önceden biliyordum ki, Ortadoğu'daki çoğu liderin Gazze gibi güncel meselelere bakışından ve kendi halkına yönelik politikalarından ciddi rahatsızlık duyuyordu. Samimiyetsiz buluyordu onları. Erdoğan, 'Doğrusu çok şanslı hissediyorum' demişti.
Evet, bu bir klişe değildir, itirazlara kulağı tıkayalım:
'Türkiye Cumhuriyeti, sahip olduğu özgün tarih ve coğrafyasıyla, taşıdığı zengin kültürel mirasıyla, Müslüman çoğunluğu, demokratik sistemi, laik devlet yapısıyla' son derece başarılı bir modeldir. Cumhuriyet işte bunu başarmıştır. Eksikler şimdi tamamlanıyor. Erdoğan yönetimi, o gücü kullanmaya karar vermiş ve inisiyatif almıştır. Dış politikanın ekseni bu anlamda değişmiştir. Çoğul eksenli bir hale gelmiştir. İçe kapanan ve muhafaza etmek üzere kurgulanan diplomasiyi yeni kurallarla harekete geçirmiştir. Somali'ye yardım kampanyası, Afrika ülkelerine büyükelçilik açma gibi girişimler bu yaklaşımının ürünü. Gayet tabii dış politikada hatalı hamleler de olmakta. Çok zikzaklı görüntüler sergileniyor. 'Libya'da ne işi var NATO'nun' çizgisinden çok çabuk operasyona destek verme kararı gibi... Ya da Suriye politikalarındaki güven kırıcı başdöndüren hızlı değişimler gibi...
Ama atak siyasette olur böyle hatalar...
Ayrıca.. Açık yüreklilikle söylemek gerekirse İsrail'le bu kadar gergin ilişki tesis etmeyi hatalı bulurum. Ancak o politikanın Arap sokaklarını etkilemek için biraz da bilinçli kurgulandığını görenlerdenim.
Bir de Washington ile yakınlaştıkça Tel Aviv'le uzaklaşıldığını... Gölgeleme politikasını...
Akıllı stratejiler bunlar...
11 Eylül'den bu yana dünya çok değişti. Öyle ki, başka dönemlerde 100 yılda gerçekleşebilecek dönüşümler kısa sürede yaşandı. Toplam maliyeti şimdiden 1.3 trilyon dolar olan iki savaş... Bin Ladin'in dışında, Saddam, Kaddafi, Mübarek, Müşerref ve daha niceleri... Sahneden çekildiler. 
Avrupa ve ABD eşi görülmemiş bir ekonomik krizle boğuşuyor, en güçlü ülkeler iflasın eşiğinde.
Yeni bir dünya kuruluyor. Kuralları da yeni. Washington şunu gördü. İsrail'le bu kadar yakın ilişki ABD'yi dünya Müslümanları gözünde küçük düşürüyor. Arap dünyasında kitleler tercihlerini siyaset ve demokrasiden yana kullanmak istiyorlar. El Kaide benzeri terörün en önemli karşı silahı Türk modelidir. Hem kitleleri siyasete çekecek hem de küresel sisteme nefes aldıracak çıkış yolu Ankara'dan geçiyor. Batı'da gittikçe yükselen İslam karşıtlığına da en iyi çare 'Türk tipi demokrasi' olacak. Erdoğan Ortadoğu'da o modeli temsil edecek. Önemli gezi...

<p>Faizler tarafında geçen haftadan beri değişen bir şey olmadığını kaydeden 24 TV Ekonomi Müdürü Sa

Piyasalar bugün neyi fiyatlıyor?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Caddebostan Sahili kırmızıya bürüdü

Dünyanın en saçma yasakları! Bunları ilk kez duyacaksınız