• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
9 Nisan 2012 Pazartesi

Başbakan'ın Çin stratejisi

URUMÇİ-ÇİN
 
Ticaretle siyasetin kesişme noktasında tarihi bir ziyaret...
Bölgesel diplomaside riske de girerek inisiyatif alan ve küresel güç oyunlarında boy göstermeyi hedefleyen iki ülke. Bugünden ziyade gelecek projeksiyonunda iddialı iki oyuncu: Türkiye ve Çin.
Biz 2023'te Cumhuriyet'in 100'üncü Yıldönümü'nde ilk onda olmayı hedefliyoruz. Çin için 'Belki de 15 yıl içinde tek süper güç olacak' tahminleri yapılıyor. Ankara ve Pekin, ekonomide ne kadar güçlü olurlarsa uluslararası siyasette o kadar etkin olunduğunu gördü.
Başbakan Erdoğan, 4 gün sürecek Çin gezisiyle ilgili bütün tercihlerinde 'Stratejik planlama' yaparak Çin'e özel önem verdiğini gösterdi.
Gezinin ilk durağı Sincan Uygur Özerk Bölgesi'neydi. Uygur Türkleri'nin ata yurdu. Duygusal mesajı kuvvetli.
Bu kez Başbakanlığın uçağı ANA yerine, THY'nin İstanbul isimli Boeing 777 tipi dev gövdeli uçağı tercih edildi. Gazetelerin genel yayın yönetmenleri dışında kadın yazarlar davetliydi. Çok sayıda işadamı da Çin heyetindeydi.
Beş bakan vardı, ağırlık kabinenin yatırımcı isimlerindeydi. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ikili ticari ilişkilerin geliştirilmesi için seçilmişlerdi.
Ayrıca Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Çin'deydi.
Ekonomi, AK Parti siyasetinin performansının bir numaralı unsuru. Geçen hafta manşetimizdeydi, ekonomi büyüdükçe oylar artıyor, küçüldükçe geriliyordu.
Başbakan Erdoğan uçak havalandıktan kısa süre sonra herkesle tek tek tokalaştı. Kızı Sümeyye Hanım da Erdoğan'la birlikte tüm heyete 'Hoş geldiniz' dedi. Başbakan'ın morali gayet yerinde görünüyordu. 'Uçak sohbetini Urumçi-Pekin bölümüne bırakalım' dedi. Sorularımızı ertesi güne bıraktık.

"bsbknncnstrtjsi.jpg"'BİZE 70 MİLYAR $ LAZIM'
Bakan Taner Yıldız'la konuştuk, Türkiye'nin önümüzdeki 10 yılda yatırımları için 70 milyar $ gerektiğini söyledi. Çin'in yatırım için istekli, nakit durumunun da çok parlak olduğunu anlattı. Çinlilerle bu seyahatte ağırlıklı olarak nükleer santral, kömürle çalışan termik santral ve ulaşım projelerini görüşeceklerini açıkladı.

'KANI DURDURALIM'
Çin ziyaretinin siyasi ve diplomatik bölümü ise Suriye sorununa kilitleniyor. Erdoğan'ın gündeminde Çin'le BM'nin daha aktif devreye girmesi konusu vardı. Akan kanın durması için vakit yitirmeden uluslararası toplumun inisiyatif almasını önemsiyor.
Başbakan, Çin için özel bir strateji izliyor. Güney Kore'ye geçen hafta gitmişti. Son 25 yılın büyük ekonomik mucizesinin adı. Nükleeri de konuşmuştu. Çin de yeni yükselen yıldız. Aynı şekilde nükleer teknoloji sahibi. Bir kere Türkiye'nin ekonomik performansını diğer parlak ülkelerle birbirine bağlamak istiyor. 100'üncü yıl stratejisini buna dayandırıyor. Bu yolla siyasi ve diplomatik etkinliği artırma hedefinde. Çin ise Türkiye üzerinden Ortadoğu ve Ortaasya'ya açılmanın daha kolay olacağına inanıyor. İkili ve heyet halindeki temaslarını dikkatle izleyeceğiz, aktaracağız.
Çin'e 2002 seçimlerinden sonra Erdoğan'la gelmiştim. O zaman henüz Başbakan olmamıştı, genel başkan sıfatı taşıyordu.
Şu an yazımı bitirdim, Urumçi'ye
ineli 15 dakika oldu. Türkiye'de saatler gece yarısını çoktan geçti, 02.00'ye yaklaştı. Urumçi'de ise sabah 07.00'ye geliyor. Yarın Doğu Türkistan izlenimleriyle devam...

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak