• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
17 Haziran 2012 Pazar

Arena'daki kitle ruhu

Gülen hareketine mesafeli de dursanız, Türkçe Olimpiyatları insanın milli duygularını okşayan uluslararası bir organizasyon.
Hareketin gizeminden kaynaklanan belli kesimlerdeki korku, önyargı ve endişe, son yıllarda öncelikle Türk okullarıyla kırılmaya yüz tutmuştu.
En uzak Afrika ülkeleri dahil olmak üzere dünyanın her yerinde Türk okullarının açılması, Atatürk posterleri ve Türk bayraklarıyla süslü bu okullarda Türkçe öğretilmesinin heyecanına kapılmamak mümkün değildi. Düşünsenize Kamerun'da, Kongo'da bile o sahnelere şahit olduk. 
Onuncu yılını dolduran Türkçe Olimpiyatları'nın Arena'daki kapanış törenine giderken saatler öncesinden kilitlenen trafik, katılımın ne denli yoğun olduğunu gösteriyordu.
Stada girmek bile hayli güç oldu. Bronz tenli, başı açık, sarışın bir genç kadın turnikelerin önünde adeta ağlıyordu. 'Tatilimi kesip geldim, lütfen beni içeri alın' diyordu. Yanındaki grup, 'Biz Avusturya'dan geldik, kapıda kaldık' diye karşılık verdi. Görevli, '52 bin kişilik stat için 100 bin bilet basılmış. Daha fazla alamayız. Dışardaki dev ekranlardan izleyebilirsiniz' diye durumu özetliyordu.
Biraz uğraştık, içeri girmeyi başardık. Bir gazeteci olarak hayret ve şaşkınlık verici tabloydu karşılaştığımız... Görmeden ne o manzarayı anlamak, ne de anlatmak mümkündü, sağlıklı ve önyargısız analiz yapmadan Türkiye'yi de anlayamazdınız.
Çok farklı toplumsal kesimler oradaydı.
Olimpiyatları Türkçemiz için önemsedik, ama artık onu aşan bir olayla karşı karşıyayız.
Diyelim 60 bin kişi içerde, 20-25 bin kişi dışarda. TV'ler canlı yayında. Görsel şov... Müzik, dans, ışık ve organizasyon...
Dev boyutlarda güzel bir Atatürk posteri, yanında aynı ebatta Türk bayrağı dalgalanıyor.
Aynı statta kısa süre içinde Başbakan Erdoğan'ı da izledim, Madonna'yı da...
Türkçe Olimpiyatları için şu yorumu yapmalı:
'Kitlesel bir gösteri.'
Başbakan gelince Arena'da müthiş bir alkış tufanı, konuştuğunda da...
Erdoğan'ın locasında bir süre önce partisinin il kongresini aynı statta gerçekleştiren İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, bir de Galatasaray'ın eski başkanı Adnan Polat. Stadın yapımında başrol oyuncusuydu. Adeta Arena'nın mimarı olan, Erdoğan'ın protesto edildiği o günkü başkan.
GİRİŞİMCİ, SOSYAL, MODERN
Saatler boyu gözlem yaptım, insanlarla konuştum, aynı zamanda düşündüm, notlar aldım.
Bu neydi?
Bir Anadolu hareketi...
Cemaat olayı deyip geçemeyiz ki...
Büyük bir sivil toplumla karşı karşıyayız.
Kitle ruhu taşıyan bir etkinlik.
En önemlisi çocukları ve kadınları da kapsıyor, kuşatıyor. En çok da onlar çalışıyor.
Esnaf ve küçük işletmeler üzerinden girişimci tarafı da var, gittikçe büyüyen yeni iş dünyası çevreleriyle ilgili ilerlemeci tarafı da...
Dayanışma ruhunu esas almış, eğitim faaliyetlerinden yürüyor.
Sosyal bir yapılanma.
Tarih boyu göç eden Türkler, 1960'tan bu yana kentlere akın ediyor. Yoğun ve hızlı kentleşmenin getirdiği yabancılaşma... Sanırım hareket, kent yabancılaşmasına karşı geleneksel değerleri ön plana almasıyla büyüyor, cazip hale geliyor.
Anadolu kökenli 'İstanbul acemilerine' sahiplik ve aidiyet duygusu kazandırıyor.
Beraber hareket etme imkanı veriyor.
Bir yanıyla, ilişkiler bağlamında geleneksel yapıda, ama kesinlikle özünde modern bir hareket.
Cazibesi buradan geliyor olmalı. Sonuçta hareket kendisini de dönüştürüyor, kendisini de modernleştiriyor.
Büyük kent yalnızlık demektir.
Bu örgütlenme modeli bireylere ve ailelerine duygusal angajman imkanı sunuyor.
Modernliği, günümüzün ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmasından. Okul, kültür ve iş dünyası girişimciliği... Bir de yeni tür örgütlenme modeli kurmasından.
Geleneksel değerleri ön plana alması da manevi tatmin duygusu veriyor.
SİYASETE MÜDAHALE YANLIŞ
Bütün bunlarla birlikte kesinlikle bir sermaye ve güç hareketi...
Çıkış noktası olarak veya hedefleme anlamında öyle mi bilemem, ama özü itibarıyla aynı zamanda ister istemez siyasal bir hareket olduğuna kuşku yok.  Böylesine kitleselliği olan bir yapının siyasal anlamı ve değeri olması da kaçınılmaz. Sonuçta aynı değerler üzerinden birliktelik sözkonusu ise o kitlenin siyasal mesajlar içermesi ve siyasetin konusu olması da doğal.
Ama bu gücün siyasal amaçlar için kullanılmaması gerek. İçerik olarak doğru bulsam da İsrail'le ilişkiler ve Mavi Marmara üzerinden hükümeti eleştirmesi siyasete müdahaleydi. Aynı şekilde 12 Eylül referandumu öncesindeki çok güçlü çağrılar da... Bu ikisi yanlış olmuştur. Gizli veya açık her türlü siyasi müdahaleden kaçınılmalı.
Tam tören sırasında CHP Milletvekili Faik Tunay'ın twitter'daki kutlama mesajı dikkatimi çekti. Birkaç gün önce CHP'li İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da kentindeki kutlamalara katılıp etkinliği övmüştü. Baykal da aynı şekilde...
Türk okullarını da Türkçe Olimpiyatları'nı da önemsiyorum. Benim ülkem ve dilimle ilgili, geleceği olan yatırımlar olarak görüyorum. Ay yıldızlı bayrağımızın ışığı ve büyük Atatürk'ün hedeflerine hizmet edeceğine de yürekten inanıyorum. Bunlar benim düşünce ve duygularım. Sonuçta Türkiye'nin geleceğinden, toplumsal bir gerçekliğinden bahsediyoruz. Gözünüzü kapatsanız da o gerçeklikten kaçamazsınız. Yapılması gereken daha sağlıklı ve derinlikli ama kesinlikle önyargısız inceleme ve analizlerin gerçekleştirilmesidir.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip