• $16,9704
  • €17,5398
  • 983.734
  • 2391.69
31 Mayıs 2013 Cuma

AKŞAM Türkiye’nin tarihidir

Her gün merakla birinci sayfasına baktığınız bu gazetede sizlere yüzlerce önemli ve gündem değiştiren haber sunduk. Bu kez bizim için anlamlı bir yıldönümüne giriyoruz. AKŞAM Gazetesi tam 95 yıl önce kuruldu.
 Yayın hayatına, 20 Eylül 1918 yılında Babıâli’de Ebussuud Caddesi üzerinde bir matbaada Osmanlıca'yla başladı. Atatürk Devrimleri’nin ardından Latin harflerinden oluşan Türk Alfabesi ile yoluna devam eden bu yayıncılık serüveni sayesinde AKŞAM ve Türkiye’nin tarihi birbirine paralel gelişti.
 
FİKİR DÜNYASININ MERKEZİ
Bu nedenle AKŞAM’ın arşivleri Osmanlı’nın çöküş günlerini, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren yaşadığı çalkantılı siyasi süreçleri, kültürel ve toplumsal dönüşümleri anlamak için eşsiz bir hazine. Tüm bu yıllar boyunca Babıâli’de kimlerin evi olmadı ki bu gazete… 
AKŞAM’ın eski yazarları arasında Türkiye’de edebiyatın ve entelektüel düşüncenin gelişmesinde yapıtaşı niteliği taşıyan Falih Rıfkı Atay, Aziz Nesin, Çetin Altan, Necmettin Sadak, Şevket Rado, Melih Cevdet Anday ve “Orhan Selim” takma adıyla yazan Nazım Hikmet gibi isimler var. Bu gazetenin çalışanları işte böylesine güçlü bir gazetecilik ve yazarlık geleneğinin mirasçıları.
AKŞAM Gazetesi’nin sayfalarımızda tüm detaylarıyla okuyacağınız çarpıcı serüveninin 2000 yılından beri şahidi ve parçasıyım. Genel Yayın Yönetmenliği’ne geldiğim 2008 Kasımı’ndan beri söylediğim “muhabir ve haber odaklı gazete” anlayışıyla AKŞAM Gazetesi olarak yolumuza devam ediyoruz. Tabii medya dünyası ve gazeteciliğin dönüşüm süreçlerinde öncü rol üstlenerek…
 
KÖKLÜ VE DİNAMİK
Türkiye Cumhuriyeti’nden daha eski bir tarihi olan AKŞAM Gazetesi, bugün ekibi ve zihniyetiyle genç ve dinamik bir gazete. Son 6 aydır dijital platformlarda yaptığımız büyük yeniliklere ve projelere de bu perspektifimizi aynen taşıdık. Önce, AKŞAM’ın internetteki yüzü olan www.aksam.com.tr’yi hızlı, kaliteli ve derinlikli haber perspektifiyle yeniden tasarladık. Ardından, gelecekte gazetelerin en yaygın okunacağı mecra olduğu düşünülen tablet versiyonumuzu sesli haber özelliğiyle beraber yayın hayatına başlattık. Böylece AKŞAM farklı mecralarda da iddiasını sürdürmeye devam ediyor. Ve sizlerden aldığımız geri bildirimlerden anlıyoruz ki, beklentilerinizi karşılayan yanıtlar veriyoruz. 
 
EKİP ÇALIŞMASI ANAHTAR
Bunca yıldır devam ettirdiğimiz başarı öykümüzün en büyük kaynağı yenilikçiliğe açık yapımız kadar, ekip çalışmasına önem veren büyük bir aile olmamız. Sizlere sunduğumuz her başarılı projenin ardında farklı kademelerdeki AKŞAM çalışanlarının büyük emeği, Yazı İşleri kadrosunun yaratıcı zekâsı ve dikkati, en önemlisi de “iyi gazeteciliğe” olan sonsuz inancımız var. Elbette ki, siz okurlarımız bu inancımızın her dönem güçlü kalmasında en büyük desteğimizsiniz.
Tabii hikaye burada bitmiyor. AKŞAM Gazetesi’nde 24 Mayıs 2013 Cuma günü itibarıyla çok önemli bir gelişme yaşandı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Çukurova Grubu’ndan alacaklarının tahsili amacıyla grup bünyesindeki 10 şirketin yönetimini devraldı. Bunlar arasında AKŞAM da var… Türkiye tarihi gibi AKŞAM’ın tarihi de güzelliklerle olduğu kadar çelişkilerle de dolu. Fakat tıpkı Türkiye gibi bu gazete de bugüne kadar tünelin sonundaki ışığa ulaşmayı bilmiştir. Şu anda içine girdiğimiz dönüm noktasının da böylesine köklü gelenekleri olan bir gazeteye yaraşır biçimde atlatılacağını düşünüyorum. İnancımız ve dileğimiz AKŞAM’ın 100’üncü yılını kutlayacağı 2018’de, dijital ve geleneksel medyada gerek içerik, gerek marka değeri anlamında daha güçlü olarak sizlere ulaşması. Gücümüz yettiğince özel habere dayalı ve muhabir odaklı, gerçekten tarafsız gazetecilik anlayışıyla bu serüvene katkı vermeye çalışacağız. AKŞAM Türk basınındaki özgün konumunu koruyacaktır. 

 

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı