• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
20 Aralık 2010 Pazartesi

AKP ile CHP kıyaslanabilir mi?

Siyaset, 'iktidar olmak hedefiyle' yapıldığına göre CHP Kurultayı'nı bu mercekten incelemeli.
AKP, kuruluşundan bir yıl sonra 2002'de iktidardaydı. 2 genel, 2 yerel seçim, 2 de referandum kazandı. Altı ay sonra da genel seçim var.
CHP Kurultayı, baştan sona 'iktidara ulaşabilme hesaplarıyla' doluydu. Tabandan tavana motivasyon yüksekti.
İlk kez hedefe böylesine kilitlenmiş ve umut taşıyan bir delege...
Peki CHP iktidara gelebilir mi?
Çok çeşitli analizler okumuş, dinlemiş olmalısınız. Ben bugün AKP-CHP rekabetine bakıp, kıyaslama yaparak farklı bir pencere açmaya çalışacağım.
Önce genel başkan kıyaslaması...
Erdoğan partisinde mutlak iktidara sahip. Kılıçdaroğlu o şansa kavuştu. Bazı politikalarda sergilediği ikircikli tutum, 'kendisinin pragmatik, partisinin ideolojik kodlarının uyumsuzluğundan' kaynaklanıyordu. 'Artık o sorun ortadan kalkmıştır.'

LİDER ÇALIŞKANLIĞINDA SKOR EŞİT
Referandum kampanyasında ilk kez bir muhalefet liderinin, Başbakan Erdoğan kadar çalıştığını, hatta ondan daha fazla miting düzenlediğini gördük. Çalışkanlık her zaman önemlidir, sonuç verir.
Ama referandumda Kılıçdaroğlu 'yalnız adam'dı. Lider, 'taşıyıcıdır' ancak onun 'ekipten destek alması' gerekir. Kurultay, Kılıçdaroğlu'na bu şansı şimdi verdi. Bundan sonrası artık onların uyum içinde gösterecekleri performansa bakar.
Yazdık, söyledik; kurultay konuşmasının karnesi 'pekiyi değildi.'
Bu da Kılıçdaroğlu'nun, Erdoğan'a karşı zayıf karnı. Siyasette 'retorik' her zaman belirleyicidir.
Hitabet demişken...
Erdoğan prompterdan (önündeki cam ekrandan) okuyor. Çok da verimli kullanıyor. Gerçekten Kılıçdaroğlu'nun da bunu denemesi gerek. Ayrıca Erdoğan'ın konuşma metinleri profesyonel bir ekip tarafından hazırlanıyor. Kılıçdaroğlu da kendine sağlam bir ekip kurmalı.
Kılıçdaroğlu'nun sakin kişiliği ise avantajı.
'Liderler hayalleri yönetirler.' Önce kendi ekibine, sonra kamuoyuna vizyon sunmak, hayal kurdurmak zorundasınız. Kurultay vaatleri bu açıdan ilginçti.  

TEŞKİLATTA CHP ÇOK ZAYIF
Sürekli isim tartışması yapılıyor. Biraz abartıya kaçıldı. 'İktidar yolculuğunu' başarıyla tamamlayabilmek teşkilatlara bağlıdır. AKP burada şanslı. Bir yanda teşkilatlarının çalışkanlığı, diğer yanda cemaatlerin taban desteği...
Liderin söylemini yüksek siyaset katında tartıştırmak için genel başkan yardımcılıklarındaki tercihler belirleyici olacak. Oradan il-ilçe teşkilatlarına, taşraya o mesajları taşıyacak, ev ev gidip ilişki ve iletişim kuracak inanmış bir taban...
Kılıçdaroğlu'nun en büyük handikabı burada. Seçime altı ay kalmış olması fark etmez; kurultay rüzgarı teşkilatı harekete geçirmek için şans olabilir. 

KİM, NEREYE ULAŞAMIYOR?
AKP'nin İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu ilk kez AKŞAM'a açıklamıştı. Referandumu kazanmışlardı, buna rağmen 'nerede zayıfız' araştırması yapıp, Başbakan'a rapor sunmuştu. Babuşcu'nun anlattığına göre iktidar partisinin ulaşamadığı dört kesim, 'Aleviler, göçmenler, gençler ve güvenlikli site içinde yaşayan vatandaşlar...'
AKP kurmayları 'zaaf haritası' üzerinde harıl harıl çalışıyor. 
Benzeri bir analizi CHP'nin yapması gerek. CHP nerelere ulaşamadığını gözden geçirmeli. Yoksullar mı, işsizler, varoşlar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi mi?
Bilimsel bakış açısıyla incelenmesi, sonuçları gündelik siyasete taşıyacak formüllerin üretilmesi şart. CHP'nin yeni parti meclisinin ve bilim kurulunun ivedilikle buna eğilmesi gerekmez mi?
Haziran 2011 rekabeti dün itibarıyla başlamıştır.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı