• $13,4511
  • €15,3628
  • 786.554
  • 2085.76
28 Ağustos 2011 Pazar

Akıllı olma sanatı

'Vaktim artık o kadar az ve kıymetli ki; bir günümü, hatta bir saatimi bile heba edemeyecek yaştayım.'
Kendisine yapılan güzel bir teklifi reddetmişti, sonra bana dönüp bunları söylemişti. İlber (Ortaylı) Hoca'dan bahsediyorum. Bu cümlesi sık sık aklıma gelir.
Bir zamanlar, 'Zamanını iyi düşünürlerle (good thinkers) geçir' diye okumuştum. Düşünme biçimi önemli.
Önceki gün Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın'la birlikteydik. Uzun süre sohbet ettik. Karşılaştığımız ilk andan en son dakikaya kadar gülen bir yüz, olumlu cümleler ve yayılan pozitif enerji...
Bizden Ekonomi Müdürü Mehmet Ali (Ergün) ve deneyimli muhabirimiz Ayfer (Arslan). Faik Bey'in yanında da yardımcısı Murat Ermert ve Kurumsal İletişim Direktörü Uğur Nalbantoğlu...
Gözlemimi Faik Bey'e de söyledim.
'Yüzü asık biriyle yaptığınız kısa bir görüşme veya karşılaşma bile bütün gününüzü mahvedebilir' karşılığını verdi. Buna kimsenin hakkı yok ki.
Sonra 'Pozitif düşünme' üzerine konuştuk. Gerçekten 'Duygu durumları çoğu kez bulaşıcı. Özellikle de negatif olanlar...'
Hem de en hızlı virüsten bile daha bulaşıcı. Bu nedenle gerek işyerinde, gerekse özel ortamlarda etrafa nasıl bir enerji verdiğimiz ilişkilerimizi belirler. İnsanları da etkiler.
Üstelik çok açık, dünya daha çok negatif insanlarla dolu. Hele 'değişim zamanları'nda 'farklı düşünmek', 'olumluyu görebilmek' ve 'uyum gösterebilmek' yaşam kalitemizi ve iş performansımızı mutlak surette etkiliyor. Galiba her şey 'bakış ve duyuş meselesi'...
Öyle ya, felsefeci William James'e göre, 'Akıllı olma sanatı, neye yukarıdan bakacağını bilebilme sanatıdır.'
Kitaplarda en çok üstünde durulan tavsiyelerden birisini kendi cümlelerimle şöyle özetleyebilirim:
'Kendini değiştirmek istiyorsan düşünceni değiştirerek işe başla.' Düşünme biçimini... Sonra her şey onu takip eder. Bir de şu var:
'Her iletişimde mutlaka pozitif bir yorumda bulun ama gerçeği yansıtsın.'
Siyasetten ekonomiye, insan ilişkilerinden medyaya sohbet ettik. Faik Bey iyimser yorumlarda bulundu. Gelecekten çok umutlu. Merkez Bankası politikalarını ağırlıklı olarak doğru buluyor. Sadece küçük bir tedirginliği var, orada da bence haklı. Bir yaşam ve iş prensibini hatırlattığı için aktarmalıyım, sonra konuyu kapatayım:
'Düzgün giden işe müdahale etmek doğru değil. Sanki bir yerlerde aksama olduğu algısı yaratabilir.'
Katılıyorum, aynen futboldaki 'Kazanan takım değiştirilmez ilkesi' gibi.
Ayrılırken Faik Bey'den bir ricada bulundum. Yapı Kredi Yayınları için kutladıktan sonra, 'Bilirim yayıncılık zor ve masraflı iştir. Aman elinizi üzerinden çekmeyin.'
Tıpkı İş Bankası Yayınları gibi Yapı Kredi Yayınları da kültür yaşantımıza gerçekten çok ama çok prestijli ve hayati katkıda bulunuyor. Yapı Kredi'nin genel kültür serisinden çıkardığı Camus, Bolivar, Frida ve Picasso kitapları etkileyici. İş Bankası'nın da son biyografi serisi... Mutlaka edinin ve okuyun.

GERÇEK GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDEDİR
BAKIŞ dedik ya...
Bakmak ve görmek arasındaki fark...
Önceki gün Ali Koç, Futbol Federasyonu'ndan çıkmıştı. Yazı İşleri'nde haberi tartışırken, fotoğrafı inceledik. Bizim cin bakışlı Serhat (Şengüler) detaycılığın doruklarına çıktı ve Ali Koç'un elindeki dosyaya fokuslandı. Kağıttaki yazıyı ekranda büyüttü ve o muazzam gazetecilik başarısı ortaya çıktı.
Evet, haber ve gerçek çoğu zaman gözümüzün önündedir. Onu fark edebilmek sezgi ve keskin bir dikkat ister. Bir de bitmeyen o merak... İşte gazetecinin gözü dünyaya o haberi yakalamak üzerine bakar. Sızdırma değil, internetten kes yapıştır da değil... Kimi zaman haber karşınızdakinin kolunun altındaki dosyadadır. Kimi zaman satır arasında... Gerçek gazetecilik işte böyle bir beceridir. Serhat'ı çok kutladım. Haberi o buldu. Birinci sayfa sunumunda benim de küçücük bir katkım oldu. Dün adeta kıyamet koptu. Bakış, hayatın kalbidir. Nasıl bakıyorsanız, öyle yaşarsınız.

 "gercek.20110827235003.jpg"

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi