• $16,6637
  • €17,5676
  • 975.457
  • 2490.24
21 Aralık 2010 Salı

Adnan Polat'ın yeni hedefi: 'Şampiyonlar Ligi finali istiyorum'

Galatasaraylılar sevinsin, rakipleri korksun.     Yeni stat gerçekten görkemli, gerçekten etkileyici.

Deplasmana gelecek takımların işi çok zor. 'Ali Sami Yen cehennemine hoş geldiniz' yazarlardı ya, geçiniz...

Tribünler sahaya o kadar yakın ki; (altı metre) akustiği düşününce insanın tüyleri diken diken oluyor.

Seyrantepe tek kelimeyle olağanüstü.
Sportif başarılar gelir geçer; bugün kötüsünüzdür yarın iyi. Ama tesisleşmede iyi bir çizgi yakalarsanız, başarı sürdürülebilir hale gelir.

UEFA Şampiyonu olunduğunda böyle bir stat olsaydı ya da bir yıl sonrasında inanın tablo çok farklı çizilirdi. 

Galatasaray Başkanı Adnan Polat dün Çukurova Grubu'nun Türk Medya yöneticilerine yeni Galatasaray stadını gezdirdi. Detay vereceğim ama önce Başkan'ın bu yılki futbol hedefini anlatayım. Trabzonspor'u mutlak favori görüyor, 'Buradan sonra kolay bırakmazlar. Biz kupaya kilitlendik' diyor. 'İlla da Avrupa kupaları' diye hedef koyuyor. Çünkü bu statta Avrupa maçları oynamayı iple çekiyor.

'Bu stadyuma UEFA veya Şampiyonlar Ligi finali yakışır' diyorum, 'Haklısın, Platini açılışa gelemeyecek ama mart için sözü var, o zaman konuşacağız. Burada bir final istiyorum, kulise başlarız' karşılığını veriyor. Şansımız yüksek, zira Cimbom'un stadyumu dünyada 2016 UEFA kriterlerine sahip ilk örnek. Üstelik Olimpiyat Stadı'nda Şampiyonlar Ligi finali oynanmış, gayet başarılı bir sınav verilmişti.

'PARALI TRANSFER DÖNEMİ BİTTİ'
Polat, 'zihniyet kırıcı bir adım' atmaya hazırlanıyor. 'Paralı transfer dönemini bitirmek istiyorum.'

Arda gibi, Anıl gibi altyapıdan futbolcu yetiştirme projelerini anlatıyor. Başkan'a 'Fenerbahçeliler Şükrü Saracoğlu ile birlikte büyük atılım yaptılar, yönetimin kendine güveni geldi, günlük başarısızlıklar bile bu sayede önemsizleşti' dedim, 'Burası bize psikolojik olarak da mali açıdan da soluk aldıracak' yanıtını verdi. Rakamları ortaya koydu, yıllara göre hedeflerini sıraladı.

BAŞBAKAN MI SARIGÜL MÜ FİKİR MİMARI?
Seyrantepe'nin yapılış hikayesini merak ediyordum. Hani çok tartışılıyor ya, Erdoğan mı Sarıgül mü ilk önerinin sahibi? Ben de gittim Başkan'a sordum, o da en baştan itibaren şöyle anlattı:

'Bu stadın yapılmasıyla ilgili ilk öneri o zaman İstanbul Belediye Başkanı olan Başbakan Erdoğan'a ait. Yerini bile burası olarak göstermişti. Yıl 1998. Bir yıl sonra STAR TV'de Serhat Ulueren'in yayınında Mustafa Sarıgül'ü gördüm, elinde maket anlatıyordu. Ben de bağlandım ve doğru bulduğumu söyledim. Fakat zaman kaybedildi. Sonradan Başbakan'a gittik, zaten ilk fikir onundu. Çok sahiplendi, her aşamasında yardımcı oldu, şimdi ben Başbakan'a teşekkür ediyorum. Buna bile kızıyorlar. İnanılmaz bir olay. Erdoğan olmasaydı bu stat yapılamazdı. Ama ilçe belediye başkanı olarak Mustafa Sarıgül de her türlü desteği vermiştir. Zaten Aslanlı Yol'un başına, Erdoğan, Sarıgül, Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Müsteşar Habip Soylu, emeği geçen herkesin ismini yazacağız.'

LOCALAR KARABORSAYA DÜŞECEK
Yanımızda Süleyman Varlıbaş da var. Seyrantepe'yi yapan müteahhit firmanın patronu. İhaleyi ilk aldıklarında, 'yapılamaz' denildiği günlerde konuşmuştuk. Sözünde durmuş olmanın gururunu yaşıyordu. Sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en konforlu stadı diyerek iddiasını ortaya koydu. 'Siz hangi takımı tutuyorsunuz?' diye sordum. Yönetim Kurulu Başkanımız Bülent Ergin, 'O ince konulara girme' diye espri yaptı. Süleyman Bey, 'Trabzonsporluyum ama ikinci takımım Galatasaray' diyerek durumu kurtardı. Bütün localar satılmış. Hatta Adnan Polat, 'Üç yıllığına aldılar, yakında karaborsaya düşer, almayan pişman olur' diyerek bir kahkaha attı.

İki saate yakın süren görüşmede stadın her yerini gezip inceledik. Gururlu bir isim daha vardı: Işın Çelebi. Çok emek harcadığını biliyorum. Ali Kırca, 'Başkan şu müziği çaldıralım' deyince Galatasaray Marşı da mikrofona verildi. Ligde durum parlak değil ama Galatasaraylılar yine de mutlu ve heyecanlı. Kalıcı bir eserleri var çünkü. Gelecekteki başarıların teminatı olan bir yapıt... Adı, Türk Telekom Arena.

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...