• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
18 Ekim 2010 Pazartesi

2010 Maraton Başkenti İstanbul

Sabah erken saatlerde gazeteden arkadaşlarla Altunizade'de buluştuk. Yağmurlu günlerin ardından güneşli, pırıl pırıl bir İstanbul havası vardı.
Formalarını giymiş, akın akın insanlar halk koşusuna katılıyor.  
Çocukların ellerinde balonlar, Türk bayrakları.
Kimisi piknik sepetlerini bile yanında getirmiş.
Tam bir şölen, güzel bir bayram...
Ve Kadir Topbaş'ın verdiği start.
Avrasya Maratonu ve halk koşusu her zamankinden daha görkemli, daha kalabalık. Başkan Topbaş, coşkulu, mutlu. 'Bu yıl 170-180 bin katılımcı oldu' bilgisi geldi, keyifler tavan yaptı.
Koşu başladı, ama kalabalıktan koşmak ne mümkün. Parkur boyunca yürüdük, bizimki yaklaşık 2 saat sürdü.
'Türkiye'nin sivil toplumu' köprüden geçti, kıtalararası yolculuk yaptı. Yüzlerce dernek, vakıf, üniversite, şirket...
Dünyada kaç kişiye, 'Asya'dan Avrupa'ya yürümek' nasip olur ki? Bir kıtadan diğerine yaya geçebilmek...
Asya'dan başlıyorsunuz, derken sizi 'Avrupa'ya hoş geldiniz' tabelası karşılıyor. Ülkemizin eşsiz coğrafyası, bulunmaz güzelliği...
Boğaz Köprüsü 'demokrasi platformu' olmuştu.
İlk defa tanık oldum, köprü nasıl da sallanıyor, adeta beşik gibi.
Muhteşem bir sonbahar gününde, Yıldız yokuşundan inip, Dolmabahçe'nin kenarından yürümek, denizi solumak. Hem de trafik yokken...

İLK HAYAT DERSİ: 'ARKANA BAKMA'
Belediye, parkur boyunca köprü ve üst geçitleri 'Cumhuriyetimizin 87. yılı kutlu olsun' pankart ve afişleriyle süslemişti. İnsan, ülkesine de Cumhuriyeti'ne de şükran duyuyor.
Bir an çocukluk günlerime gittim. Ya ilkokul son, ya ortaokul 1'deydim; 2 bin metre koşusunda, uzun süre birinciydim, finişe çok az kala, arkama baktığımda bir rakibim hızla yanımdan geçti; bana ikincilik kalmıştı. Hatırladığım ilk hayat dersiydi, 'Arkana bakmayacaksın, gözlerin ve dikkatin hep önde olacak. Arkana baksan bile hafifçe, tedbiren, hiç takılıp kalmadan...'
Ama dün bir yarış değildi, doya doya etrafa baktık, insanları gözlemledik. Karşımızda yüz binden fazla insan, adeta 'sosyal bir laboratuvar' duruyordu.

AZİZ YILDIRIM VE ALİ KOÇ'UN TOPBAŞ YORUMLARI
Topbaş'ın hakkı Topbaş'a...
Büyükşehir Belediyesi ve Spor A.Ş. Maraton ve Halk Koşusu'nu hiç savsaklamadan, hakkıyla yapıyorlar.
Bu yıl 32'ncisi gerçekleşti. Bu fikri bulanlara da bugünlere taşıyanlara da teşekkür borçluyuz. Topbaş ve ekibi ise etkinliği adeta 'bir fenomen' haline getirdiler, uluslararası üne kavuşturdular. Halka da açtılar.
Geçen hafta Batman'a giderken, uçaktan İstanbul'u izliyorduk. Söz, belediye hizmetlerine gelmişti. Aziz Yıldırım, Topbaş'ın yaptıklarını uzun uzun övdü, sonra Ali Koç, 'Özellikle İSPARK ve İDO'ya hayranım' dedi. Nedenlerini anlattı. İSPARK, İstanbul'da park mafyasını resmen bitirdi. 'Siz arabayı kendiniz mi kullanıyorsunuz?' diye sordum, 'Akşamları' dedi. Hem Yıldırım hem de Koç belediye çalışmalarına ve projelerine çok hakimdiler, dikkatimi çekti.
O seyahatten hemen önce, pazar günü gazeteye patronumuz Mehmet Emin Karamehmet gelmişti. 11 yıldır onun gazetesinde çalışıyorum, benden ilk kez bir şeyi yazmamı istedi. 'Gazeteye tünellerden ve yeni yoldan geldim. Ne müthiş olmuş. Çok etkilendim, Kadir Topbaş'ın bu projesini metheder misin?' demişti. Bomonti Tüneli'nden bahsediyor, İstanbullular çok memnun. Kısa süre önce hizmete girdi; biz de o gün haber yapmıştık. Dün iki saat boyunca yürürken, -ara sıra biraz da terleyeyim diye- koşarken, işte bunları düşündüm. Siyaset bir yere kadar, makamlar mevkiler gelip geçici. Kadir Topbaş da bir gün ayrılacak ama işte böylesine hizmetleri memlekete kalacak. Dünyanın en güzel kentlerinden birisi dün tarihi bir olaya tanıklık etti. Yeni sloganımız şu: 2010 İstanbul Maraton Başkenti.
Londra Maratonu'nda koşmuş birisi olan Burhan Ayeri görüntülerden çok etkilenmiş, harika bir yazı yazmış. Diyor ki; CNN International önce Avrasya Maratonu'nu canlı yayınladı, ardından Papa'nın pazar ayinini.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak