• $9,5431
  • €11,0987
  • 547.629
  • 1455.42
6 Mayıs 2013 Pazartesi

Terim farkı ve hakkıyla...

Galatasaray sezonun "şampiyonluğu en çok hak eden" takımıydı.

Hiç tartışmasız, en çok o istedi, en çok o çalıştı, en çok o hak etti.

Futbolun ezeli tartışma konularından birisi "teknik direktörün takım üzerinde ne kadar etkili olduğu"dur. Ortalama, yüzde 20 diyebiliriz. Ancak bu. "Fatih Terim söz konusu ise yüzde 50" olarak sayılmalıdır. Motivasyon sağlayabilme açısından sadece Türkiye'de değil, dünya çapında örnek teknik adamların başında gelir Terim...

Bu yıl, çok fazla maç izledim, statlara giderek "yerinde" gözlem yaptım. Galatasaray bütün rakiplerine "bariz üstünlük kurmayı" başardı. En çok etkilendiğim maç, elbette Real Madrid'i yendikleri Arena'daki müsabakaydı.

ÜNAL AYSAL'IN VİZYONU

Dün itibarıyla Sarı Kırmızılı tarihe yazılan 19'uncu şampiyonluk ile halen Türkiye'de en fazla bu unvanı kazanan takım oldular. Yani "zirvelerin zirvesine" yerleştiler.  Ezeli rekabette şimdi bir adım daha öne geçtiler. 2 bin yılındaki UEFA Kupası'nı kazanmış olmak zaten Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın birkaç adım ötesine taşımıştı Cimbom'u. Şimdi daha büyük düşünmek durumundalar. 2012-2013 sezonu bunun sinyalleriyle doluydu, daha yukarılardaki Avrupa hedefinin temellerini attılar. Tam da Sneijder ve Drogba transferlerinin yapıldığı gün, Ünal Aysal'ı Arena'daki odasında Lutfi Arıboğan'la birlikte görmüş ve "Galatasaray'ı Avrupa'nın en büyük 10 takımından biri yapma vizyonlarını" bire bir dinlemiştim. Sonrasında Les Ottomans'ta geniş bir röportaj yaparak, bu iddianın ekonomik altyapısını haberleştirmiştik. İşte şimdi o kritik dönemeci geçtiler. Şampiyonlar şampiyonu unvanını aldılar. Gelecek sezon onlardan Şampiyonlar Ligi'nde en az yarı final, hatta final bekliyoruz. Muhtaç oldukları kudret, formalarının renginde var; ve başardıkları başaracaklarının teminatıdır. Yürekten kutluyorum. Başta Terim olmak üzere bütün Galatasaray camiasının sevinmek yerden göğe kadar haklarıdır. Analarının ak sütü gibi helaldir.

 

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu