• $13,4848
  • €15,2527
  • 801.662
  • 1945.07
6 Şubat 2012 Pazartesi

Lideri ve golcüsü olan kazandı

Kara kışın ortasında güneş açınca maç keyfi için taraftar Kadıköy'e aktı. Sanki bahar günüydü, öğleden sonra 3'ten itibaren Kalamış Marina'da bayram coşkusu yaşanıyordu.
'Artık maçın tadı tuzu, heyecanı yok' diyenler görseydi keşke, renk cümbüşünü. Üstelik Saracoğlu'nda bu kez Beşiktaşlılar da vardı. Futbol, bir kez daha o en güzel yüzünü gösterdi; meşin yuvarlak aslında her şeyden önce bir şölendir.
Ve sahadaki heyecan...
Yılın ilk derbisinde acaba geçen  haftanın yaralı iki takımından hangisi galip çıkacaktı?
Takımlar açıklandı, Fener tam beklendiği gibi, Kartal mecburiyetten sürprizli. Teknik direktörlerin kaderini böyle şaşırtan tercihlerindeki isabet belirler. Denizli ve Terim bunun en güzel örnekleridir.
Tribünler doluydu, hatta karaborsada 400 liraya kadar bilet satılmıştı. Maçtan 1 saat önce tezahürata başladılar, hiç durmadılar.
Ve maç başladı.
TANJU'YA 'SAKİN OL'
Hızlı ve heyecanlı geçeceği belliydi. Stoch ve Holosko kader oyuncular olacaktı. Fener kazanma hırsıyla dolu, Beşiktaş hızlı yıldızlarına dayalı kontratak futbolu kurgusuyla oynuyordu.
Yobo'nun yan toptan gelen golü maçı orta alan mücadelesine çevirdi.
Carvalhal tehlikeli gidişatı gördü, 19. dakikada Tanju'ya Stoch'a yakın oynamasını söyledi. Markaj istiyordu. 32'de bu kez moral vermeye çalıştı, 'Sakin ol' diyordu.
Carvalhal ilk yarı boyunca dördüncü hakemle konuşup, şikayetçi oluyordu.
Hakem çok kolay faul verdi, tribünlerden etkileniyordu. Hemen kart kullanmaması ise olumlu yanı.
Kartal'ın en mücadeleci futbolcusu Ernst'ti. Bir de Pektemek. Hem de ayağına topu yakıştırıyor.
Ancak takımın inisiyatif alacak oyuncusu yoktu. Holosko için iyi maçtı, uzun toplar buldu ama hem eski hızından uzaktı hem son vuruşlarda beceriksiz.
Stoch hep demarke pozisyondaydı, Tanju adam tutma görevini yerine getiremedi. Her defasında Stoch onu geçmeyi bildi.
İlk 45 dakikada, biraz dikkatli olsa Siyah-Beyazlılar beraberliği yakalayabilirdi. Bir türlü etkili orta yapamadılar.
O GOL KAÇMAZDI ERNST
İkinci yarı da dengeli orta alan mücadelesiyle başladı. Atak gibi görünse de verkaçlarda ve zekice bindirmelerde başarılı olamadı Beşiktaş. 62'de Ernst o golü nasıl kaçırdı anlaşılır gibi değil.
Emre, Pektemek'e kızgınlığıyla gereksiz sarı kartı görünce kuzuya döndü, oyundan erken çıktı. Oysa uzun topları dün akşam çok isabetliydi.
55'ten itibaren dengede değişiklik oldu, Tanju bu kez Stoch'tan bütün topları almaya başladı. Tanju açıldı, özgüven kazandı. Yorulunca alındı, Carvalhal kutlayarak yerine gönderdi.
70'lere doğru oyunun hakimi Beşiktaş olmuştu. Ancak gol üretici yaratıcılık ve süratten uzaktı. Usta bir golcüsü yoktu. Sarı-Lacivert tribünlerin maç boyu tezahürat devamlılığı yok. İlk düdük başladığında enerjileri tükenmişti. 2 bin Beşiktaşlı 'Burası İnönü burdan çıkış yok' deyip Saracoğlu'nu yakınca canlandılar.
İSYAN MOTİVASYONU
Carvalhal ikinci yarı boyunca da dördüncü hakemle 'oynuyordu'. 60'ta elle oynadı 'Görmüyor musun' işareti yapıyordu. Nihayet 64'te kendi talebelerine ileri çıkın talimatı veriyordu. 79'da üçüncü oyuncu değişikliğini de gerçekleştirip elinden gelen ne varsa yaptı.
Maçtan önce 'Böyledir bizim sevdamız' türküsü çalınıyordu. Fenerliler isyan temasıyla camia motivasyonu yapıyordu. Çekişmeli maç oldu, futbol üst seviyeye çıkmasa da heyecan hiç eksik olmadı, hakkı beraberlikti.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar