• $15,9716
  • €16,8122
  • 932.619
  • 2393.61
1 Ekim 2011 Cumartesi

İşte gerçek Avrupalı

Beşiktaş nefis futbol oynadı, nefis... Çağdaş futbol neyi gerektiriyorsa onu yaptı.
Rakip sahadaydı ama ayağa top yapan, çok iyi paslaşan, hücum presten vazgeçmeyen ve en önemlisi sürekli yardımlaşan bir takım görüntüsü vardı.
Maçın neredeyse sonlarında bir Stoke City'li oyuncudan top almak için beş Beşiktaşlı futbolcu bastırıyordu.
Toplu hücum toplu savunma anlayışı hakimdi. Gerçekten keyif verici bir futbol sergiledi Kara Kartal.
Korkak değildi, atak oynadı ama tedbirliydi de...
Büyük bir takıma yakışmayan tek görüntü tecrübeli kalecisinin 'acemilikleri'ydi. Tek bir hatadan bahsetmiyorum. Oyunun tümünde yan toplarda, yıllardan beri süren hastalık apaçık nüksediyordu. Hedeflerini çok yükseklere koyan bir takım, öncelikle güvenebileceği bir kaleciye sahip olur.
1 NUMARAYI DA DÜŞÜNMELİ
Quaresma'lı, Almeida'lı, Fernandes'li yıldızları alan 'vizyoner bakış' 1 numarayı da düşünmeli. Maç boyunca her yan topta yüreğimiz ağzımıza geldi, Rüştü her defasında yerlerdeydi. Eskiden milli takımın da en büyük sorunu buydu, özellikle İngiltere maçlarında bütün yüksek toplar kalemize girerdi.
Ben Necip'i de çok beğendim. O ne müthiş özgüven öyle. Sahanın en genç futbolcusu, uluslararası bir kariyer yapacağını bence ilk kez önceki akşam kanıtlamış oldu. Q7 takımının liderliğini almış, diğer tüm oyuncular da kendini takımın parçası görüyor, belli.
AZ DAHA DERSİNİ ALIYORDU
Hakem kötüydü tamam ama artık bu tür mazeretlere sığınmayacağız. Elbette skora üzüldük ama oynanan futbol ve sahaya yansıtılan takım ruhu her şeyin ötesinde.
Seyircimiz İngilizlere maçtan saatlerce önce başlayan şovunu 90 dakika sürdürdü. Stoke City teknik direktörü çok hırslıydı. Maçtan önce Türkiyelilik Avrupalılık konusundaki sözleri sahaya da yansıdı. Sanırım bizimkileri motive etti.
Strateji ve coğrafya bilgisinden mahrum teknik direktör az daha dersini alıyordu. Sahadaki futbola bakıp, kimin Avrupalı gibi oynadığını anlamış olsa gerek.
TEMELLER GEÇEN YIL ATILDI
Carvalhal, Rüştü yerine Cenk'le başlasaydı, Holosko'yu skor 1-1 iken oyuna alsaydı inanın tablo çok değişirdi. Ama moral bozmak yok, Beşiktaş adına futbolun beşiği İngiltere'deki görüntü geleceğe umutla bakmamıza yeter de artar bile. Bu çağdaş futbol zihniyetinin temelleri geçtiğimiz yıl atıldı. Doğru istikamette yerinde adımlar. Sonuca üzüldük ama daha iyi mümkünse iyi yetmez. Stoke'ta gördük ki daha iyi, hatta mükemmel mümkün.

<p class='MsoNormal'>Sakarya Üniversitesi, Üniversiteler içiresinde düzenlenen  'Bahar Festivali' et

Bahar Festivalinin Yeni Adı: SAÜFEST

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister