• $15,9143
  • €16,8945
  • 944.988
  • 2372.35
28 Nisan 2012 Cumartesi

Futbol için bir ihtimal daha var

Fenerbahçe'nin 'namusumuzdur' dediği CAS'taki davayı çekmesi zamanlama açısından müthiş bir planlamaydı. Ancak bundan daha önemlisi, son derece önemli sonuçlar üretecek bir 'iyiniyet gösterisi'ydi.
O kararın hayatiyeti, 24 saat içinde ortaya çıkan Etik Kurul raporunun içeriği belli olunca anlaşılmaya başlandı.  
Herkes, CAS kararının ne anlama geldiğini günün sonunda bütün tablo netleşince daha iyi anlayacaktır.
Konu çok popüler, geniş kitleleri ilgilendiriyor ve bu nedenle hayli ilginç tartışmalar, şaşırtıcı spekülasyonlar yapılıyor.
'Kaos kapıya dayandı' diyen de var 'çözüm umudu iyice belirginleşti' diyen de...
Futbol Federasyonu, Antalya'da otele kapandı, üç günde bir dizi formül üretmeye çalışacak. Şike operasyonuyla başlayan ve aylardır süren davayla doruk noktasına ulaşan krizden Fenerbahçe'yi küme düşürecek ve Türk futbolunu büyük zararlara uğratacak bir neticeyle mi çıkılacak? Ya da Fenerbahçe'yi kurtaralım derken Türk futboluna, 3-4 sezon Avrupa kapılarını kapatacak başka bir felaket senaryosu mu yazılacak? Tartışmalar bu yönde ilerliyor.
Bence şöyle bir yol haritası ortaya çıkacak:
KRİTİK PLAN VE İKİ SORUN
- Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Etik Kurulu'nun verdiği raporu bu hafta sonu itibarıyla Disiplin Kurulu'na sevk edecek. 
- Eşzamanlı olarak Yönetim Kurulu'ndan küme düşme cezası kaldırılacak. 
- Bunun yerine, sezon ortasında UEFA'nın da onayı alınan puan silme sistemine geçilecek. 
- Fenerbahçe'ye bu yıl için ve halen oynanmakta olan Süper Final maçlarında geçerli olmak üzere puan silme cezası verilecek. 
- UEFA açısından sıfır tolerans ilkesi yerine getirilmiş olacak. 
- Böylece sarı lacivertli takıma, UEFA'nın şike soruşturmasının ilk gününden itibaren dile getirdiği gibi iki sezon Avrupa yasağı gelmiş olacak. Bir sezonu zaten geçti.
Bu planın uygulanmasında iki engel dikkat çekiyor. Birincisi; UEFA puan silmeyi düzenleyen 58'inci madde değişikliğini kabul etti ama bunun Genel Kurul kararıyla olmasını istiyordu. Aydınlar döneminde Genel Kurul bunu son anda reddetmişti. Şimdi Yönetim Kurulu kararıyla bu değişikliğe gidilirse UEFA ne diyecek?
İkincisi; UEFA, yargı kararı kesinleşinceye kadar nihai cezaları beklemekten yana. Ancak Fenerbahçe'nin bir yıl daha Avrupa'da oynamasını engellemek istiyor. Puan silinirse Şampiyonlar Ligi açısından sorun çözülür. Fakat Fenerbahçe kupada finalist. Ya kupayı kazanırsa?
İşte Yıldırım Demirören yönetimi bu konuları sahil kenti Antalya'da masaya yatırıyor. Pazar günü kararlarını açıklayana dek de hem istişareler devam edecek hem de arayışlar...
BUNDAN SONRA NE OLUR?
Başbakanlık-Demirören Yönetimi-Fenerbahçe-Metris ve UEFA arasında bir mekanizma işliyor. Minimum hasarla Türk futbolunu kaostan çıkarmak, UEFA ilkelerine zarar vermeden çözüm bulmak amaçlanıyor. Taraflar, siyasal riskleri, ekonomik sonuçları ve diplomatik krizleri de göz önüne alıyorlar. Mahkeme karar verene dek geçen sezonun şampiyonuyla ilgili bir değişikliğe gidilmeyecek. Trabzon da dünden itibaren şoktaydı, yanlış beklenti içine girmişti. Galatasaray'ın Fenerbahçe'nin cezalandırılmasıyla ilgili talepleri de kısmen karşılanmış olacak.
Eee Beşiktaş'ın durumu zaten ortada.
En kötü senaryo Türk futbolunun Avrupa'dan men edilmesidir. İkinci kötü, Fenerbahçe'nin küme düşürülmesi. Bu ikisinin de olacağını sanmıyorum. Öngördüğüm yol haritası gerçekleşirse, geriye tek bir soru kalıyor:
Sheraton'daki 58. madde zirvesinde bu karar alınıp uygulansaydı bu kadar bedel ödemeye gerek kalır mıydı?

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak