• $16,3947
  • €17,5032
  • 974.439
  • 2418.1
28 Ocak 2012 Cumartesi

Fenerbahçe gerçekten kazandı mı?

Futbolun kalbinin Ankara'da attığı gün neler yaşandı?  
Küme düşmeyi 'bir defalık' kaldıran 58. Madde düzenlemesi, neden ve nasıl kaldırıl(a)madı?
Gerçekte kimin istediği oldu?
Ve en önemlisi bundan sonra neler yaşanacak?
Bu yıl küme düşme veya puan silme kararı verilir mi?
Bu ve buna benzer soruların peşine düşmek üzere ben de genel kurul günü Ankara'daydım.
Tartışmanın taraflarıyla konuşarak 'futbolun kaderini anlamaya' çalıştım. İşte, 58. Madde kaosunun perde arkası...

FEDERASYONA GÖRE FUTBOLUN TEZKERE KAZASI
Öncelikle, tarihi oylamadan yarım saat sonra Futbol Federasyonu'nun ikinci adamı Lütfi Arıboğan'la konuştum. Başkan Mehmet Ali Aydınlar'la birlikteydi ve İstanbul'a dönmek üzerelerdi. Sıcağı sıcağına soru-cevap yaptığımız için olayın etkisi de üzerlerindeydi.
Arıboğan, ilk olarak 'Bu nasıl oldu?' sorumu, 'Fenerbahçe'nin etkisi... Onların reaksiyonu çoğu kulüpte ters tepki yarattı' diye yanıtladı.
Ardından çok etkileyici bulduğum bir benzetmesi oldu:
'Bu biraz da tezkere krizine benzedi. Çoğunluk olumlu çıkmasını istedi, öyle olacağını sandı, oylama şoke etti.'
İlginç...
'Oylama neden gizli olmadı?' diye devam ettim, sonucu değiştirebilirdi. Meğer 'o hiç gündeme gelmemiş, sadece dedikodudan ibaretmiş'.
Ben de merak ediyordum, görünenin arkasında ne var acaba? Şöyle sordum:
'58. Madde değişikliğini kim talep etti, federasyon bunun neresinde?'
İşte Arıboğan'ın yanıtı:
'Kulüpler istedi, gerçekten. Biz onu UEFA'ya sunacak ve onay alabilecek şekilde formüle ettik.'
Son olarak, sezonun yol haritası...
Yanında Aydınlar da varken, Arıboğan'ın futbolun kaderiyle ilgili sözleri dikkat çekici:
'Belli değil, bakacağız. Tartışacağız. Fenerbahçe yargılama sonucunun beklenmesini istiyor. UEFA buna geçit verir mi? Bu yıl karar almadan sezonu geçirmek ancak UEFA ile mutabakat sağlanırsa mümkün olabilir. Çok dikkatli süreç yönetimine mecburuz. Türkiye'ye ceza çıkmadan krizi atlatmak istiyoruz.'

ÖZDEMİR: 'BOMBA FEDERASYONUN KUCAĞINDA'
Şimdi sıra savunma makamında.
Nihat Özdemir, Ali Koç ve Fenerbahçe kurmay kadrosu kongrenin yapıldığı Sheraton Otel'de bir süit odadalar. Özdemir'i önce telefonda yakaladım, konuştuk, iki saat sonra da aynı otelin balo salonunda buldum. Müteahhitler Birliği'nin yıldönümü kutlaması vardı.
İlk izlenim: Sarı lacivert yönetim tablodan memnun ama belirsizlikten endişeli... Özdemir'in sorularıma verdiği yanıtların önemli bölümlerinin özeti şu:
'Başka türlü davranamazdık. Mecburduk. Aksi halde suçu kabul etmiş olurduk. Başkanımızın ve arkadaşların adeta mahkumiyet kararını imzalamış sayılırdık.'
Özdemir, düzenlemenin Fenerbahçe için çıkarılıyor gibi algılandığını özellikle vurgulayarak çarpıcı iddialarda bulundu, şöyle:
'Çok tartışılıyor ya, söyleyelim, en az 9 takım düşer. Galatasaray da potaya girer. Göreceksiniz neler çıkacak. Hal böyleyken sadece bizim puanımızın silinmesinden bahsediliyor. Haksızlık. İzin veremezdik.'
Sarı lacivertli yönetime göre, federasyon acele edemez, hukuki süreç beklenmeli.
Özdemir'in son sözleri şu şekilde:
'Dün bombayı bizim kucağımıza bırakmak istediler, biz de itiraz ettik. Şimdi o bomba federasyonun kucağında, onlar düşünsün.'

'FEDERASYON MÜSAADE İSTESİN'
Müteahhitler Birliği balosunda Özdemir tebrikleri kabul etti, konuşması genellikle beğenilmiş. Cumhurbaşkanı da galaya geldi. Özdemir'in gözü bir ara Köşk'ün Başdanışmanı Ahmet Sever'e takıldı, üçlü konuştuk. Özdemir'i kutladı, 'Taraftar olarak da basınla ilgilenen profesyonel olarak da çok iyi bir konuşma olduğunu düşünüyorum' dedi, Nihat Başkan'ın hoşuna gitti.
Fener'in bir diğer yöneticisi Nihat Özbağı'yla da sohbet ettik, 'Maçlarımız kıran kırana geçti, 400 sayfalık iddianameyi okuyan herkes gerçeği görüyor' dedi. Sonra bu durumda yapılması gerekenin federasyonun seçime gitmesi olduğunu dile getirdi ve ekledi: Müsaade istesinler...
Tablo ana hatlarıyla böyle. Belirsizlik sürüyor futbolun üzerindeki kara bulutlar dağılmış değil. Çok çetin bir satranç sürüyor. Hamle üstüne hamle. Kimseyi küme düşürmeden, Türkiye'yi de UEFA'da ateşe atmadan krizden çıkılabilecek mi?
Olayın Başbakanlık-Metris-adliye-Vatan Emniyet ve Avrupa boyutları da var. Genel Kurul'dan çıkan kararı Fenerbahçe yönlendirdi. Orada da Metris'in etkisi çok büyük. Fenerliler kendi takımının düşürülmesinin siyasi sonuçlarının ağır olacağını biliyor. Düşürme kararı çıkmayacağına inanıyor.
Çok yakından izleyeceğiz. İlk bombayı aşağıdaki haberimizde patlatıyoruz. Başkan Aydınlar'la dün yaptığım görüşme...

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Eşek arısının fare avı dehşete düşürdü! Saniye saniye kaydetti

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu