• $13,5482
  • €15,3468
  • 789.462
  • 1979.83
26 Ağustos 2011 Cuma

Fener ayakta Federasyon şokta

Futbol Federasyonu, Şampiyonlar Ligi'ne Fenerbahçe'nin gönderilmeme kararını almaya 'mecbur bırakıldı'. UEFA bu konuyu adeta dayattı, inisiyatif bırakmadı. Kanarya için 'kaçış yoktu.'
Ancak Devler Ligi'ne Fenerbahçe'nin yerine Trabzonspor'un alınma kararı, Federasyon üzerinde tam manasıyla 'şok etkisi' yarattı. Zor durumda kaldılar.
Son 24 saatte 'Kadıköy sallandıkça, İstinye'de artçı sarsıntılar' yaşandı.
Habertürk'te Mehmet Ali Aydınlar'a 'Sıfır tolerans... Fenerbahçe Avrupa'ya gidemiyor. Tamam. Peki niye Trabzonspor gidiyor?' sorusu geldi. Başkan Aydınlar, 'Haklı bir soru ama bunun muhatabı biz değiliz, UEFA' yanıtını verdi. Bu sözler, Federasyon'un ne kadar sıkıştığının göstergesi.
UEFA, 'Trabzon tercihiyle' henüz bilgi belge görmeden adeta bir takımın şike yaptığına, diğerinin temiz olduğuna peşinen hüküm vermiş oldu. Nitekim dün, Federasyon üst yönetimi ile UEFA müfettişi Pierre Cornu arasında gergin görüşmeler yapıldı. Eski savcıya, 'bunu bizden nasıl gizlersiniz, bizim için büyük problem yarattınız' şikayeti yapıldı. Gelen yanıt ise çok ilginçti. Müfettiş Cornu, 'biz Türkiye'yi düşündük. Ülke puanınız silinmesin, gelir kaybınız oluşmasın, sizin ülkenizden bir takım yer alsın istedik' diyerek kararlarını savunmuş. 
NİHAT BAŞKAN NEDEN İSTİFA ETTİ?
Ve dün...
Nihat Özdemir'in istifası...
Telefonda 'Dayanamadım, istifa ettim. Karar aldıramıyorum, bir şey yapamıyorum, kukla gibi durmam' diyen üzgün ses...
Fener yönetimi de hayatının en büyük krizini yaşıyor. Ne zamandır bütün işlerini güçlerini bırakıp, şike soruşturmasıyla birlikte, içine girilen kaostan takımlarını çıkarmaya çalışıyorlar. Nihat Özdemir ve Ali Koç 'tam zamanlı Fenerbahçe yöneticiliği yapar' olmuşlardı. Dün Metris'e gittiler. Ziyaretle ilgili sorularıma Nihat Başkan yanıt vermek istemedi. 'Aziz Yıldırım'a çekilmesi gerektiğini söylediniz mi?' diye sordum yine de... 'Nasıl sorabilirim. Arkadan vurmak olmaz mı?' yanıtını verdi. Halbuki; Metris görüşmelerinde daha önce Aziz Yıldırım'a bu yönde tavsiyelerde bulunduklarını duymuştuk. Nitekim TV'de Aydınlar, 'Fenerbahçe yönetimi farklı tavır sergilese durum bu kadar karışmazdı. Mesela Beşiktaş'ın kupa iadesi UEFA'da olumlu karşılandı. Bu yönde Fenerbahçe yönetimine telkinde bulunmuştum. Bir şey olmadı' diyordu.
Benim duyumlarıma göre, daha önceki görüşmelerde Aziz Yıldırım kendisine iletilen 'genel kurulu toplayalım' şeklindeki sözlere çok sert yanıt vermiş. Belki de dün yine benzeri görüş ayrılıkları yaşandı. Bilemiyorum.
Futbolun üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Camia çok yönlü baskılar altında. UEFA bir yandan, işin polis ve savcılık boyutu...  Siyasi yansımalar... Her camianın kendi içindeki farklı görüşler... Basının ve kamuoyunun çeşitli yönlerden estirdiği çok güçlü rüzgarlar...
Bir süredir Beşiktaş dışında kulüplerin başarılı kriz yönetimi uygulayamadığını görüyoruz. Acele, tepkiyle verilen kararlar kalıcı çözümden çok, yeni sorunlara yol açıyor. Taraflar soğukkanlılığını koruyamıyor. İşin içinde güç, prestij ve büyük miktarlarda para da var. Kolay değil, Şampiyonlar Ligi'ne katılmamak demek, ilk etapta 25 milyon euro zarar demek. Üstelik bunun katlanması söz konusu.
Ve hepsinden önemlisi yaşadıklarımızın toplumsal psikoloji üzerindeki etkileri...
Kitlesel bir eğlencenin topluca yaşanan krizinden bahsediyoruz. UEFA, önceki akşam verdiği kararlarla Türk futboluna ağır bir darbe indirdi. Sanırım konunun bu boyutlara gelmesi ağırlıklı olarak içimizdeki İrlandalılar yüzünden oldu. Aziz Yıldırım ise istifa kararı almayarak büyük hata yapıyor. En çok da kendisine ve takımına zarar veriyor. Ali Koç'un tarihi restinden sonra bu sezon ligin nasıl oynanacağı ise tam bir muammaya dönüştü.

<p>1-DUNE</p><p>Okunması zor bir kitabın sinema uyarlamasını pek çok insan dört gözle bekledi

2021'in öne çıkan ve en çok konuşulan filmleri

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı